Strona główna Artykuł sponsorowany Nauka rysunku – w szkole czy samemu?

Nauka rysunku – w szkole czy samemu?

0

Jeżeli jesteś osobą, która lubi rysować lub tworzyć własne kompozycje artystyczne, to na pewno zastanawiałeś się nad tym, czy rozpocząć profesjonalne lekcje rysunku czy może pozostać przy własnych działaniach. Działania, które dają Ci poczucie artystycznego spełnienia. A może właśnie osiągnąłeś górną granicę i czujesz, że przestałeś się rozwijać. W tym tekście dowiesz się o zaletach i wadach obu opcji oraz o tym jak połączyć pracę własną z nauką rysunku w profesjonalnej szkole rysunku.

Podstawowe pytanie – dlaczego?
Jest bardzo prawdopodobne, że marzysz o malowaniu i rysowaniu, ale nie czujesz się na siłach, aby wiązać z tym jakieś poważniejsze plany. Być może jesteś przekonany, że sztuka jest zarezerwowana wyłącznie dla osób posiadających ogromny talent, tych najlepszych i najbardziej zdolnych. Musisz zrozumieć, że tak nie jest. Talent nie jest podstawowym napędem rozwoju artystycznego. Elementarnym czynnikiem są własne chęci. Jeżeli czujesz potrzebę działania artystycznego to znaczy, że posiadasz „ten elementarny pierwiastek”. Niektórzy uważają, że z talentem do rysowania czy malowania trzeba się urodzić. To nie do końca prawda. Rysowania, podobnie jak innych aktywności twórczych, można się po prostu nauczyć.

Ludzie biorący udział w kursach rysunku robią to z różnych pobudek. Są tacy, którzy potrzebują przygotować się do szkół plastycznych, inni traktują rysowanie jako hobby a jeszcze inni po prostu chcą się zrelaksować. Zaczynając twórczą pracę powinno się określić cel, który nam przyświeca. Może on oczywiście się zmieniać w czasie, ale będzie bardzo pomocny.

Zalety pracy samemu.
Jeśli myślisz o samodzielnej nauce rysowania to powinieneś wziąć pod uwagę, że taka praca jest ważną częścią artystycznego auto rozwoju. Jeśli działasz sam, będziesz zmuszony niejako do wynajdowania coraz to nowszych wyzwań i tematów prac. Ważnym aspektem samodzielnej pracy jest kreatywność, gdyż staniesz przed wyzwaniem samodzielnego rozwiązywania zagadnień plastycznych oraz kreowania nowych, własnych. wymyślasz i kształtujesz. Takie doświadczenie jest istotne dla ciągłego rozwoju.

Zalety pracy w szkole rysunku lub na kursie rysunku
Tu sytuacja jest bardzo podobna do treningów fizycznych, gdzie posiadasz własnego trenera lub dietetyka. Jeżeli rysujesz samemu wtedy intuicyjnie ustawiasz się w Twojej strefie komfortu. Pozostając w „strefie komfortu” pozbawiasz się rozwoju oraz ulepszania zmysłu artystycznego.
Kursy rysunku zazwyczaj przeznaczone są dla osób, które posiadają już jakieś umiejętności i podstawy, ale również dla tych którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z rysowaniem czy malarstwem.
Jeśli uczysz się rysowania samemu, jesteś narażony na popełnianie i utrwalanie błędów. Na kursie rysunku będziesz miał możliwość konsultacji i korygowania błędów pod okiem profesjonalisty. Ponadto uczysz się nowych technik rysowania oraz opanujesz takie aspekty jak proporcje, światłocień czy perspektywa. Zaletą dodatkową, w przypadku niewielkich grup, jest indywidualne podejście nauczycieli rysunku. Pamiętaj, zapisanie się na kurs rysunku nie zwalnia Cię z indywidualnych ćwiczeń w domu. Wielu nauczycieli zadaje także prace domowe, zatem będziesz musiał przynosić gotowe rysunki na lekcje.

Reasumując, najlepszym rozwiązaniem będzie połączenie obu opisanych dróg rozwoju. Praca własna w domu wraz z nauką rysunku w szkole rysunku powinna zaowocować najlepszymi wynikami.

Tekst powstał na zlecenie szkoły rysunku MODUŁ – Kurs i nauka rysunku Warszawa – https://www.rysunek-architektura.pl/

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułKarambol na skrzyżowaniu Sikorskiego z Esperantystów [FOTO]
Następny artykułWietrznie, ślisko i śnieżnie. Czwartek z podwójnym pogodowym ostrzeżeniem