Strona główna 0_Slider Najbliższa niedziela będzie handlowa. Od lutego zaczną obowiązywać zaostrzone przepisy

Najbliższa niedziela będzie handlowa. Od lutego zaczną obowiązywać zaostrzone przepisy

0

Z początkiem lutego wejdą w życie zaostrzone przepisy o ograniczeniu handlu w niedziele, które mają uniemożliwić obchodzenie zakazu przez sieci handlowe korzystające dotychczas z wyjątku umożliwiającego niedzielną sprzedaż w placówkach pocztowych. Tym samym markety będą mogły działać wyłącznie w niedziele handlowe. W tym roku pierwsza z nich wypada w niedzielę, 30 stycznia.

Ustawa o zakazie handlu w niedzielę i święta weszła w życie 1 marca 2018 roku. Ograniczenia były wprowadzane stopniowo. Na początku handel był dozwolony jedynie w pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca, a w 2019 roku tylko w jedną niedzielę miesiąca. W całym roku 2021 przewidziano już tylko siedem niedziel handlowych. Również w tym roku przewidziano jedynie siedem oficjalnych niedziel handlowych. Najbliższa z nich wypada w najbliższą niedzielę, 30 stycznia. Kolejne wyznaczono na: 10 kwietnia, 24 kwietnia, 26 czerwca, 28 sierpnia, 11 grudnia, 18 grudnia.

Z niedzielnym zakazem handlu na różne sposoby próbowały sobie radzić sieci handlowe, które rozszerzyły działalność swoich sklepów o usługi pocztowe – omijając w ten sposób zakaz i umożliwiając otwarcie marketów również w niedziele niehandlowe. Wkrótce jednak korzystanie z tzw. wytrychu pocztowego nie będzie możliwe.

1 lutego w życie wejdą nowe przepisy, które mają na celu uszczelnienie zakazu handlu. Zgodnie z nowelizacją, sprzedaż w niedziele niehandlowe będzie możliwa jedynie w sklepach, które wykażą, że ich przychody z działalności pocztowej stanowią co najmniej 40% miesięcznych przychodów. Ustawa zaostrzająca niedzielny zakaz handlu została uchwalona przez Sejm we wrześniu ubiegłego roku, a w październiku podpisał ją prezydent Andrzej Duda.

/opr. mn/

fot. Dariusz Nowaczyński

Poprzedni artykułOd Nowoczesnej do Nowej Nadziei. Klub zmienia nazwę
Następny artykułSpektakl komediowy „Miłosna pułapka” już 11 lutego w Świdnicy! [ROZWIĄZANIE KONKURSU]