Strona główna 0_Slider Maria Skiślewicz i świdnicki „Krąg” z medalami Gloria Artis

Maria Skiślewicz i świdnicki „Krąg” z medalami Gloria Artis

0

Od blisko 47 lat zachwycają kunsztem tanecznym i udowadniają, że taniec ludowy i narodowy jest atrakcyjny bez względu na zmieniającą się rzeczywistość. Zespół Tańca Narodowego i Estradowego „Krąg”, działający przy Świdnickim Ośrodku Kultury oraz jego choreografka i dyrektorka artystyczna Maria Skiślewicz zostali odznaczeni brązowym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Medal od 2005 roku jest przyznawany przez ministra kultury osobie lub instytucji wyróżniającej się w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej lub ochronie kultury i dziedzictwa narodowego. Maria Skiślewicz i Zespół „Krąg” zostali docenieni za upowszechnianie kultury.

Zespół Tańca Narodowego i Estradowego „Krąg” to instytucja, która na przestrzeni lat wykształciła dziesiątki absolwentów, nauczyła tańczyć nawet tych, którzy nie śmieli przypuszczać, że kiedykolwiek zatańczą publicznie. Ale „Krąg” to przede wszystkim rodzina, w przenośni i dosłownie, gdyż w składzie zespołu wyswatanych zostało co najmniej kilka małżeństw. A wszystko to rozpoczęło się w 1975 roku z inicjatywy Towarzystwa Regionalnego Ziemi Świdnickiej i Świdnickiego Ośrodka Kultury, a przede wszystkim – Marii Skiślewicz, która od początku istnienia zespołu jest jego dyrektorem artystycznym. W pracy tej wspiera ją syn, Wojciech Skiślewicz.

Od początku istnienia, zespół nie tylko uświetnia ważne uroczystości w Świdnicy i regionie, ale też zachwyca publiczność niemal na całym świecie. W ciągu 45 lat działalności artystycznej grupa 52 razy reprezentowała Polskę poza jej granicami, występując w Czechach, Niemczech, Rosji, Austrii, Francji, Turcji, Wenezueli, Irlandii, Wielkiej Brytanii, Holandii, Grecji, Bułgarii, Meksyku, Chinach, Indiach, na Ukrainie, Węgrzech i we Włoszech. Zespół ma na swoim koncie liczne nagrody. W roku 2015 grupa została uhonorowana odznaczeniem „Zasłużony dla kultury polskiej”, a w 2020 roku Nagrodą Kulturalną Dolnego Śląska „Silesia”, przyznaną za wkład w promocję folkloru na Dolnym Śląsku, w kraju i na świecie.

/opr. red./

Poprzedni artykułŚmiertelne potrącenie na Wodnej. Policja odnalazła samochód, dwie osoby zatrzymane
Następny artykułSą dodatkowe pieniądze na wymianę kopciuchów w Świdnicy. Magistrat pyta, ilu jeszcze jest chętnych