Strona główna 0_Slider „Epidemia się rozpędza, a ludzie wciąż lekceważą maseczki”

„Epidemia się rozpędza, a ludzie wciąż lekceważą maseczki”

0

Czasem mają maseczkę pod nosem, czasem tylko na brodzie, jeszcze częściej wcale nie zadają sobie trudu, by zasłonić usta i nos. Czytelnicy Swidnica24.pl skarżą się na beztroskę klientów lokali handlowych i zły przykład wielu sprzedawców. – Powiat świdnicki wiedzie prym, jeśli chodzi o liczbę zakażeń w województwie. Dlaczego jest tak mały nacisk na przeprowadzanie kontroli w sklepach? – pyta czytelnik Swidnica24.pl.

Powiat świdnicki nie jest powiatem z największą liczbą zakażeń, ale stale utrzymują się one na wysokim poziomie. Drastycznie rośnie liczba osób kierowanych na kwarantannę . Dzisiaj do godz. 10.30 było to 6 187 osób, a jeszcze wczoraj niecałe 5,5 tysiąca. Ministerstwo zdrowia dwa dni temu podało, że już za 35% zakażeń odpowiada wariant koronawirusa Omikron, o wiele szybciej rozprzestrzeniający się od dotychczas dominujących wariantów. Ryzyko zakażenia ogranicza zasłanianie ust i nosa, ale – jak wskazują specjaliści – żadną ochroną przed Omikronem nie są maski materiałowe. Lawrence Gostin, profesor prawa na Uniwersytecie Georgetown i dyrektor Centrum Współpracy w zakresie Krajowego i Globalnego Prawa Zdrowotnego Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wskazał w rozmowie z amerykańską telewizją ABC News, że wysoce ochronne są maski z filtrem N95. Coraz więcej krajów wprowadza obowiązek noszenia maseczek z filtrem FFP2.

Część klientów nie ma problemu z przestrzeganiem zasad. Zdjęcie wykonane w jednym ze świdnickich supermarketów

W Polsce ministerstwo zdrowia nie wskazuje rodzaju maseczki, ale  musi to być maseczka a nie chusta, szalik czy przyłbica. Miejsca, gdzie trzeba zasłaniać usta i nos są szczegółowo określone Tu.

Tymczasem wiele osób wciąż lekceważy nie tyle przepisy, ale zdrowie innych ludzi. – Na osiedlu Zawiszów zarówno w sklepie Stokrotka, jak i Biedronka nigdy nie widziałem żadnych kontroli, personel sklepów daje negatywne przykłady, ochrona nie reaguje. Czy nie można tego nagłośnić i doprowadzić do stałych wizyt służb mundurowych zanim będzie za późno? – pyta czytelnik. Inny wymienia popularne Żabki i duże supermarkety.

– Mając na uwadze bezpieczeństwo mieszkańców naszego powiatu, świdniccy policjanci każdego dnia prowadzą działania kontrolne przestrzegania obowiązujących obostrzeń sanitarnych, do tych działań zadysponowane zastały odrębne patrole, których priorytetem są kontrole w tym zakresie – informuje Magdalena Ząbek ze świdnickiej policji. – W przypadku zgłoszeń mieszkańców dotyczących np. braku maseczek oraz gdy podczas służby sami policjanci zaobserwują sytuacje, w których osoby świadomie i z premedytacją łamią przepisy sanitarne podejmowane są interwencje. To właśnie takie osoby muszą się liczyć z konsekwencjami prawnymi – dodaje policjantka.

Rzeczniczkę policji zapytaliśmy, ile kontroli zostało przeprowadzonych od 21 do 24 stycznia tego roku. – We skazanym okresie na terenie powiatu świdnickiego policjanci przeprowadzili łącznie 253 kontrole placówek handlowych, galerii, sklepów wielkopowierzchniowych, obiektów rekreacyjnych i sportowych, salonów fryzjerskich, kosmetycznych, stacji paliw itp. W trakcie tych działań funkcjonariusze ujawnili 150 przypadków, w których mieszkańcy powiatu zlekceważyli przepis dotyczący zasłaniania ust i nosa na terenach placówek handlowych i usługowych czy galerii – informuje Magdalena Ząbek.

— Jak wszyscy wiemy, każda osoba będąca w przestrzeniach zamkniętych ma obowiązek zasłaniania ust i nosa. Stosując się do tej zasady każdy z nas może dołożyć coś od siebie na rzecz walki z niewidzialnym wrogiem, jakim jest COVID-19. Apelujemy do Państwa o odpowiedzialne zachowanie – zakrywając usta i nos unikniesz odpowiedzialności prawnej w związku z niestosowaniem się do reżimu sanitarnego, a także będziesz miał bezpośredni wpływ na swoje zdrowie oraz innych osób, które codziennie spotykasz – zachęca funkcjonariuszka.

Informacje o łamaniu nakazu zasłaniania nosa i ust można zgłaszać na numer 112.

/asz/

Poprzedni artykułNasi judocy powołani do kadry narodowej!
Następny artykuł3 mity o automatyzacji procesów