Strona główna Kultura Deszcz nagród dla uczestników 29. Przeglądu Kolędniczego w Świdnicy

Deszcz nagród dla uczestników 29. Przeglądu Kolędniczego w Świdnicy

0

Mimo że był znacznie skromniejszy niż przed laty, i tak sprawił sporo radości. Po rocznej przerwie w ubiegłym tygodniu widzowie obejrzeli przedstawienia, przygotowane na 29. Przegląd Zespołów Kolędniczych. Ze względu na wzrost zakażeń koronawirusem organizatorzy zrezygnowali z gali finałowej.

W świdnickim teatrze zaprezentowało się 8 zespołów, które oceniało jury w składzie Kazimiera Momot – przewodnicząca jury, Tadeusz Szarwaryn – nauczyciel, autor i kompozytor utworów muzycznych (18-19.01.2022), ks. Przemysław Pojasek – redaktor świdnickiej edycji „Gościa Niedzielnego”, Bożena Kuźma – zastępca dyrektora ŚOK-u (20.01.2022).

– Tegoroczny Świdnicki Przegląd Zespołów Kolędniczych z tak niewielkim udziałem grup kolędniczych utwierdził nas wszystkich w przekonaniu, jak bardzo świdniczanie cenią sobie te występy prezentowane w okresie świąt Bożego Narodzenia. Widzą potrzebę wspólnego kolędowania i przeżywania treści biblijnych i kulturowych Polaków. Sytuacja pandemii koronawirusa zubożyła nie tylko żywiołowość udziału grup kolędniczych w przeglądzie, ale także odebrała przedstawieniom wiele innych ciekawych elementów, które obserwowaliśmy w ubiegłych latach: ruch sceniczny, barwne kostiumy, ciekawa aranżacja wokalna. Przewijała się natomiast w treściach prezentacji specjalna potrzeba miłości, bliskości w rodzinie, nie tylko z racji świąt Bożego Narodzenia, ale i zachęta: „Idźmy do ludzi z nadzieją”, „podnieśmy wszyscy nasze serca” i „zaśpiewajmy kolędy Jezusowi dziś, niech kolęduje z nami cała Ziemia, cały świat”. Organizatorzy ŚPZK i jurorzy również z nadzieją oczekują, że jubileuszowy XXX. Przegląd odbędzie się w przyszłym roku w dobrym zdrowiu nas wszystkich i nastrojach po ustaniu zagrożenia pandemią. Jeżeli możemy mieć tylko życzenie i prośbę to taką, aby jubileuszowy Przegląd zaowocował w występy grup typowo kolędniczych, gdzie oprócz treści biblijnych pojawiają się rozśpiewani kolędnicy oraz tzw. herody z humorem i radością przekazujący świąteczne i noworoczne życzenia dla publiczności. Uczestniczącym w tegorocznym przeglądzie składamy serdeczne podziękowania za udział i życzenia wszystkim wspaniałych przeżyć świątecznych w jubileuszowym przeglądzie – napisali w podsumowaniu organizatorzy i jurorzy.

Ocena jury tegorocznego ŚPZK przedstawia się następująco:

Nagrodzono nagrodami finansowymi po 500 zł dla każdej z grup:

Teatr Niezależny „Bałałajka” z Zielonej Góry, (spektakl „Scrooge”) – za ciekawą adaptację „Opowieści wigilijnej”, grę aktorską i kreatywne wykorzystanie elementów scenografii;
Grupę teatralną „Pogwarki” z Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Świdnicy za kultywowanie tradycji kolędowania po domach z Kozą i Turoniem, prezentację licznych, humorystycznych dialogów, szczerych życzeń i powinszowań dla przyjmujących ich gospodarzy.

Wyróżniono nagrodami finansowymi po 300 zł dla każdej z grup:

Niepubliczną Szkołę Podstawową ŚSO „Bliżej Dziecka” w Świdnicy (pokaz pt. „Święta w nas”) – za przekaz, by w przemijaniu czasu nie zatracić najważniejszych wartości, takich jak: miłość, dobroć, wdzięczność, życzliwość i nadzieja.
Miejskie Przedszkole Integracyjne nr 16 „Słoneczko” w Świdnicy (przedstawienie jasełkowe „Była noc”) – za radosne wykonanie tekstów świątecznych piosenek i staranność przekazu słownego.
Przedszkole Miejskie nr 6 w Świdnicy (montaż słowno-muzyczny „Hejże ino, dyna, dyna, narodził się Bóg Dziecina”) – za barwne widowisko sceniczne urozmaicone żywiołowymi układami tanecznymi.

Nagrody indywidualne w postaci książek otrzymują:

Weronika Bronowicka za rolę Maryi i solistki z Miejskiego Przedszkola Integracyjnego nr 16 „Słoneczko” w Świdnicy.
Agata Drozdowicz za rolę Naczelnej Diablicy z Niepublicznej Katolickiej Szkoły Podstawowej Caritas w Świdnicy.
Aleksander Janik – solista z Niepublicznego Przedszkola Językowego „Calineczka” w Świdnicy.

Nagrodę indywidualną, (zimowa chatka z piernika do schrupania), przewodniczącej jury, Kazimiery Momot otrzymuje Teatrzyk „Zielona Gęś” z Domu Dziennego „Senior – Wigor” w Świdnicy (spektakl „Wszystkiego najlepszego”) – za pouczający przekaz, że w zmieniających się współcześnie realiach życia codziennego, rodzina i jej zwyczaje świętowania Wigilii i Bożego Narodzenia są bardzo cennymi wartościami zachowania rodzinnej bliskości, wzajemnej miłości i braku osamotnienia.

/opr. red./

Poprzedni artykułAwarię magistrali na Sportowej odczuło wielu świdniczan
Następny artykułOd lotu helikopterem po szklane anioły. Ruszyły pierwsze świdnickie licytacje dla WOŚP