Strona główna Artykuł sponsorowany Czy tonery to odpady niebezpieczne?

Czy tonery to odpady niebezpieczne?

0
Ewidencjonowanie, segregacja i utylizacja odpadów są obwarowane wieloma przepisami. W trosce o środowisko naturalne i w zgodzie z literą prawa trzeba znać zasady kwalifikacji odpadów. Dotyczy to również zużytych tonerów i tuszy. Należy pamiętać o tym, że prawidłowa segregacja i gospodarowanie odpadami to droga do zmniejszenia ilości elektroodpadów. Warto bowiem wiedzieć, że utylizowane kartridże mogą być ponownie wykorzystane.

Toner a klasyfikacja w katalogu odpadów
Zgodnie z przepisami prawa unijnego tonery są traktowane jak zużyte sprzęty elektryczne i elektroniczne. Dlatego powstaje pytanie jak utylizować i gdzie wyrzucać zużyte tonery. W myśl aktualnych przepisów klasyfikuje się je pod odpady o kodzie 16 02 14* albo 20 01 36**.

Wielu użytkowników drukarek pyta o klasyfikowanie tonerów pod kodem 08 03 18 (odpadowy toner drukarski, inny niż wymieniony w 08 03 17). Do tej kategorii zalicza się jednak raczej sam proszek drukarski, a nie tonery jako urządzenia, materiały eksploatacyjne.

* zużyte urządzenia inne niż wymienione w 16 02 09 do 16 02 13 oraz 20 01 23 zawierające niebezpieczne składniki

** zużyte urządzenia elektryczne i elektroniczne inne niż wymienione w 20 01 21, 20 01 23 i 20 01 35

Sprawdź artykuł o kodach odpadów zużytych tonerów: http://dobretonery.pl/blog/tonery/kod-odpadu-klasyfikacje-zuzytych-tonerow/

Co jaki czas wymieniać toner w drukarce?
Prawidłowa eksploatacja drukarki to m.in. regularna wymiana tonerów, pojemników z tuszem. Wiele cennych informacji na ten temat prezentuje artykuł „Jak często należy wymieniać pojemniki z tuszem w drukarce?”.

Ze względu na to, że nie ma jednoznacznej i uniwersalnej odpowiedzi na to pytanie, warto poznać najistotniejsze zasady użytkowania drukarki w tym właśnie kontekście.

  • Podstawowa zasada mówi, że im więcej drukujemy, tym częściej trzeba wymieniać toner, który się po prostu zużywa, wyczerpuje. Oczywiście kolorowe wydruki, grafiki powodują, że proces ten będzie przebiegał szybciej.
  • Co ciekawe również sporadyczne korzystanie z drukarki może wpłynąć na konieczność zakupu nowego tonera. Nieużywany tusz zasycha, co w konsekwencji może doprowadzić do zapychania dysz i awarii urządzenia.
  • Na pewno należy zwracać uwagę na komunikat drukarki, który informuje o tym, że poziom tuszu jest niski. Istotna jest również informacja o wyczerpaniu koloru, ponieważ wpływa to na jakość wydruku, intensywność barw.
  • Przy zakupie drukarki otrzymujemy także wytyczne producenta na temat jej prawidłowego użytkowania, w tym również materiałów eksploatacyjnych. Ponadto tonery i tusze startowe są opatrzone informacją o tym, ile wydruków można na nich wykonać.
  • Nie powinno się również przekraczać terminu ważności wyznaczonego przez producenta. Używanie tonera po tym okresie może wpłynąć na jakość wydruku, a nawet doprowadzić do awarii sprzętu.

Zużyte tonery a środowisko?
Statystyki mówią o tym, że tylko w Polsce sprzedaje się nawet 4 miliony tonerów! ***Niestety utylizacja tonerów to zaledwie 10% tej ogromnej ilości. Niesie to ze sobą dwojakie konsekwencje.

Przede wszystkim wiele zużytych tonerów trafia na wysypiska. Nie zawsze są prawidłowo segregowane i klasyfikowane. Tymczasem są to odpady wykonane z tworzyw sztucznych, a ich rozkład zajmie nawet kilkaset lat. Ponadto zawierają resztki proszku, tuszu, czyli substancji chemicznych, które mają negatywny wpływ na środowisko i nasze zdrowie. W tym kontekście prawidłowa utylizacja tonerów jest kwestią niezwykle istotną.

Coraz więcej firm i osób prywatnych sięga po bardzo korzystną opcję, jaką jest odbiór zużytych tonerów. Dla przedsiębiorców, którzy podlegają kontrolom, jest to szczególnie ważne, ponieważ otrzymują wówczas Kartę Przekazania Odpadów.

KPO – Karta Przekazania Odpadów stanowi zaświadczenie o tym, że dany podmiot przekazał zużyte tonery i tusze do recyklingu. Oznacza to, że dopełnił obowiązku w zakresie gospodarowania odpadami, zgodnie z Ustawą.

Gdzie można oddać zużyte tonery? Przepisy polskiego prawa wyraźnie mówią o tym, że sprzedawca, u którego kupiono tonery, powinien nieodpłatnie przyjąć te zużyte. Można również skorzystać z opcji sprzedaży ich w skupie, co daje dodatkowy, niewielki zysk.

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułCoraz dłuższe kolejki na testy. Sytuacja epidemiczna w kraju, województwie i powiecie
Następny artykułZUS doliczył się 191 stulatków na Dolnym Śląsku. O ponad 60 mniej niż w 2020