Strona główna Polityka Zamanifestują w obronie wolnych mediów

Zamanifestują w obronie wolnych mediów

0

W piątek Sejm uchwalił budzącą kontrowersje nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji, która określana jest jako „lex TVN”, odrzucając weto Senatu. Ustawa trafi teraz do prezydenta Andrzeja Dudy, do którego kierowane są apele o zawetowanie nowelizacji. Równocześnie planowane jest zorganizowanie pikiet w wielu innych miastach w Polsce. Manifestacja odbędzie się również w Świdnicy.

Protest w obronie wolnych mediów przed biurem poselskim Wojciecha Murdzka (12 sierpnia 2021)

Nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji zmienia m.in. zasady przyznawania koncesji nadawcom radiowo-telewizyjnym należącym do kapitału zagranicznego. Nowe przepisy zakładają, że koncesję może uzyskać podmiot z siedzibą w państwie członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego, pod warunkiem, że nie jest zależny od osoby zagranicznej spoza EOG. Ustawa nazywana została “lex TVN”, ponieważ zdaniem wielu dziennikarzy, ekspertów i polityków opozycji zmiana przepisów jest wymierzona w Grupę TVN, której właścicielem jest amerykański koncern Discovery. Z tego powodu propozycja zmian w ustawie medialnej wywołała sprzeciw opozycji, która zarzuciła Prawu i Sprawiedliwości kneblowanie niewygodnych dla rządu mediów, Komisji Europejskiej, która obawia się o wolność słowa w Polsce, a także Stanów Zjednoczonych, które ostrzegły, że planowane zmiany uderzają w podstawy demokracji.

Sejm uchwalił nowelizację ustawy medialnej podczas burzliwych obrad 11 sierpnia. Następnie ustawa trafiła do Senatu, który zadecydował o wyrzuceniu całego projektu do kosza. Temat „lex TVN” niespodziewanie powrócił 17 grudnia, a sejmowa większość odrzuciła senackie weto. Taką decyzję podjęło 229 posłów, przeciwnych było 212, a od głosu wstrzymało się 11 parlamentarzystów. Jak głosowali posłowie wybrani z okręgu wałbrzyskiego? Za odrzuceniem uchwały Senatu opowiedzieli się Michał Dworczyk (PiS), Marcin Gwóźdź (PiS), Wojciech Murdzek (PiS) oraz Ireneusz Zyska (PiS). Przeciw byli Marek Dyduch (Lewica), Izabela Katarzyna Mrzygłodzka (KO), Tomasz Siemoniak (KO) oraz Monika Wielichowska (KO).

Teraz ustawa trafi na biurko prezydenta Andrzeja Dudy, który może ją podpisać, skierować do Trybunału Konstytucyjnego lub zawetować. Środowisko dziennikarskie zaapelowało do prezydenta o podjęcie ostatniego z tych kroków. Równocześnie zapowiadane jest zorganizowanie pikiet w całym kraju. Największa manifestacja ma się odbyć w niedzielę, 19 grudnia pod Pałacem Prezydenckim w Warszawie.

Pikieta planowana jest również w Świdnicy. Do udziału w protestacyjnym spacerze pod hasłem „Wolne media” zachęca Lech Bokszczanin, działacz Nowoczesnej i wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Świdnicy. Manifestacja ma rozpocząć się w niedzielę o godzinie 18.00 na świdnickim Rynku.

Protest w obronie wolnych mediów z 12 sierpnia 2021:

/mn/

Poprzedni artykułPodwyżki cen gazu i prądu od nowego roku. Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził taryfy
Następny artykułPływają na maksa i walczą o pobicie świdnickiego rekordu! [AKTUALIZACJA/FOTO]