Strona główna 0_Slider Podwyżki cen gazu i prądu od nowego roku. Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził...

Podwyżki cen gazu i prądu od nowego roku. Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził taryfy

0

Od 1 stycznia 2022 roku rachunki przeciętnego gospodarstwa domowego za energię elektryczną wzrosną o około 24%, czyli o około 21 złotych netto miesięcznie – wynika z szacunków Urzędu Regulacji Energetyki. Od nowego roku wyższe będą też rachunki za gaz, które pójdą w górę średnio aż o 54%.

W piątek poinformowano o zatwierdzeniu przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki nowych taryf, które wiązać się będą z podwyżką cen gazu i prądu. Jako główne przyczyny wprowadzenia podwyżek dla gospodarstw domowych wymieniono wysokie hurtowe ceny energii oraz koszty zakupu praw do emisji CO2, a także wysokie ceny gazu na rynku hurtowym.

Rosną koszty zakupu energii elektrycznej na rynku hurtowym. Kontrakty zawierane na Towarowej Giełdzie Energii pokazują, że w ostatnim roku cena energii – zarówno z dostawą na rok 2022, jak i na kolejne lata – gwałtownie rośnie. Drugim czynnikiem znacząco przekładającym się na ceny energii w Polsce, są koszty zakupu uprawnień do emisji dwutlenku węgla (CO2). Nasza energetyka w większości oparta jest bowiem na węglu, z którego pochodziło 80% energii elektrycznej wyprodukowanej w tym roku w kraju. Koszty uprawnień w okresie od maja 2019 roku do listopada bieżącego roku wzrosły od 100 do 310 zł za tonę i obecnie nadal rosną – wyjaśniono w komunikacie URE.

W wyniku zatwierdzenia nowych taryfy na obrót (sprzedaż) energią elektryczną odbiorcy w grupie G11, dla których sprzedawcą z urzędu są firmy Enea, Energa, PGE i Tauron, zapłacą za energię około 17 złotych netto miesięcznie więcej (37%). Natomiast wzrost stawek dystrybucji dla tych odbiorców wyniesie średnio 9% – nominalnie część dystrybucyjna rachunku w grupie G11 może wzrosnąć od 3,70 zł do 4,50 zł netto miesięcznie. Oznacza to, że od 1 stycznia 2022 roku łączny średni wzrost rachunku statystycznego gospodarstwa domowego rozliczanego kompleksowo (sprzedaż i dystrybucja w grupie G11) wyniesie około 24% w stosunku do roku 2021, co oznacza wzrost o około 21 złotych netto miesięcznie – wylicza Urząd Regulacji Energetyki.

W piątek prezes URE podjął również decyzję w sprawie tego, o ile wzrosną rachunki za gaz, zatwierdzając nowe taryfy na sprzedaż dla spółki PGNiG Obrót Detaliczny oraz na dystrybucję tego paliwa dla Polskiej Spółki Gazownictwa. – Od początku 2021 roku obserwujemy znaczny wzrost cen gazu ziemnego w całej Europie. Dla przedsiębiorstw zajmujących się jego sprzedażą na rynku detalicznym przekłada się to na wzrost kosztów pozyskania tego paliwa, co oznacza wzrost cen gazu po jakich oferowany jest gaz odbiorcom. Właśnie utrzymujący się wzrost cen gazu na Towarowej Giełdzie Energii, która stanowi podstawowe źródło pozyskania tego paliwa przez PGNiG OD, jest głównym powodem wzrostu cen dla odbiorców indywidualnych – wyjaśniono w komunikacie.

Jak przypomina URE, na całkowity koszt rachunku za gaz płaconego przez odbiorców w gospodarstwach domowych składają się: koszty jego zakupu i opłat abonamentowych (które są zawarte w taryfie PGNiG OD), a także koszty dystrybucji gazu (transportu). Prezes URE zatwierdza taryfy zarówno dla sprzedaży (tylko dla odbiorców używających gazu na potrzeby gospodarstw domowych), jak i usługi jego dystrybucji (dla wszystkich grup odbiorców). – W nowej taryfie PGNiG OD ceny gazu są wyższe o około 83%, natomiast stawki opłat abonamentowych pozostały na niezmienionym poziomie. (…) 17 grudnia br. Prezes URE zatwierdził także taryfę dla usług dystrybucji paliw gazowych ustaloną przez PSG na 2022 rok. Wzrost opłat dystrybucyjnych w wyniku wprowadzenia tej taryfy dla wszystkich grup odbiorców wyniesie średnio 3,6% – wskazano.

Wobec zmian obu taryf płatności kompleksowe (łącznie za gaz i jego dostawę) dla odbiorców korzystających z usług PGNiG OD i PSG będą przedstawiały się następująco. Dla statystycznego odbiorcy w grupie W-1.1 zużywającego gaz do przygotowania posiłków, płatność będzie wyższa o 41%, co oznacza kwotowy wzrost rachunku o około 9 zł miesięcznie netto. Dla odbiorców z grupy W 2.1 płatność wrośnie o 54% czyli o 56 zł netto miesięcznie. Natomiast odbiorcy zużywający największe ilości paliwa, tj. ogrzewających gazem domy (grupa taryfowa W-3.6), zapłacą o około 174 zł netto miesięcznie więcej (wzrost płatności o 58%) – wylicza Urząd.

/URE, PAP, opr. mn/

Poprzedni artykułPodrzucony sejf, zagubiona seniorka i auto utrudniające usunięcie awarii. Interwencje straży miejskiej
Następny artykułZamanifestują w obronie wolnych mediów