Strona główna Wydarzenia „Wytnij sobie choinkę!” Nadleśnictwo Świdnica zaprasza na Choinkobranie

„Wytnij sobie choinkę!” Nadleśnictwo Świdnica zaprasza na Choinkobranie

0

Czy choinka powinna być sztuczna, czy może naturalna? Ten dylemat powraca każdego roku. Jak przekonują  pracownicy Nadleśnictwa Świdnica, najładniejszą choinką jest ta prosto z lasu, szczególnie jeśli możesz ją samemu wyciąć. Leśnicy zachęcają więc do udziału w Choinkobraniu, które odbędzie się 18 grudnia.

Sztuczne drzewka przez wiele lat były traktowane jako alternatywa dla prawdziwych choinek. Z czasem jednak zaczęły się pojawiać pytania dotyczące kosztów produkcji sztucznego drzewka, a przede wszystkim szkodliwości dla środowiska naturalnego. Podczas procesu powstawania takiej choinki do atmosfery są emitowane substancje toksyczne, a gotowe tworzywo zawiera związki metali ciężkich: ołowiu, kadmu i chromu. Ponadto do produkcji jest wykorzystywana energia, a po pozostałością po niej są odpady poprodukcyjne. Owe tworzywa sztuczne powinny być spalane tylko w przygotowanych do tego celu spalarniach, ponieważ dioksyny, emitowane w trakcie spalania są bardzo trujące.

Faktem jest, iż sztuczna choinka służy nam przez wiele lat. Problem jednak pojawia się wtedy, kiedy się nam znudzi i ląduje na śmietniku. Warto wtedy pamiętać, że jej rozkład w środowisku trwa nawet 400 lat! W tym czasie leśnicy zdążyliby wyhodować kolejne cztery pokolenia lasu, który jest rezerwuarem CO2 oraz wytwarza tlen. Choinki naturalne, wbrew obiegowej opinii, są ekologiczne, a przede wszystkim stanowią surowiec odnawialny.

Choinki są hodowane na specjalnych leśnych plantacjach. Są to miejsca, w których z różnych względów nie może powstać las (np. znajduje się pod liniami wysokiego napięcia). Część choinek wycinana jest w ramach przerzedzania młodego pokolenia lasu, co jest konieczne ze względów hodowlanych. Drzewka, zanim jednak staną się świąteczną ozdobą domów,  produkują niezbędny do życia tlen i gromadzą CO2. Po świętach natomiast nie zanieczyszczają środowiska, ponieważ przetwarza się je na nawóz organiczny.

Porównując wady i zalety możemy wysnuć wniosek, że choć sztuczne choinki wyglądają coraz ładniej i mogą służyć kilka sezonów, to żywe świąteczne drzewko jest lepszym rozwiązaniem i co najważniejsze ekologicznym.

Nadleśnictwo zaprasza na Choinkobranie

Wielkimi krokami zbliża się radosny okres Świąt Bożego Narodzenia. W każdym domu nie może zabraknąć pięknej, symbolicznej choinki. Drzewko tworzy niezapomnianą świąteczną atmosferę. Najładniejsza choinka to ta prosto z lasu. Każdy będzie mógł ją samodzielnie wybrać i ściąć – mówią leśnicy z Nadleśnictwa Świdnica.

Jeżeli jesteście zainteresowani zapraszamy Was 18 grudnia w godzinach od 9:00 do 13:00 do Leśnictwa Piława, ul. Bohaterów Getta 16, Piława Górna. Pamiętaj, aby zabrać ze sobą ręczną piłę do drewna. Potrzebujesz pomocy w wycięciu choinki? Powiedz o tym leśnikowi – z przyjemnością Tobie pomoże. Weź też odliczoną gotówkę (średnia cena to 25 zł/choinkę) – będzie łatwiej i sprawniej – zachęcają.

Podczas akcji nie zabraknie tradycyjnego ogniska, przy którym będzie można się ogrzać, a Ci którzy przywiozą kiełbaski, z pewnością będą mieli szansę je upiec.

/Nadleśnictwo Świdnica, opr. mn/

fot. i ilustr. Nadleśnictwo Świdnica, Lasy Państwowe

Poprzedni artykułBył czas na wspominki, analizy i życzenia na nowy, sportowy rok! [FOTO]
Następny artykułŚwidnica wczoraj i dziś. Ul. Sikorskiego