Strona główna Wydarzenia Świdnica Wybór projektu pomnika księcia Bolka II dopiero w styczniu

Wybór projektu pomnika księcia Bolka II dopiero w styczniu

0

Komisji konkursowej nie udało się wyłonić zwycięskiego projektu, na podstawie którego wybudowany zostanie pomnik księcia Bolka II Małego. Do wszystkich zgłoszonych prac zgłoszone zostały uwagi. Z tego też względu prezentacja nadesłanych projektów nie odbędzie się dzisiaj, jak wcześniej zapowiadano, tylko dopiero w styczniu przyszłego roku.

Z inicjatywą budowy pomnika Bolka II wystąpiło Towarzystwo Regionalne Ziemi Świdnickiej. – Żyjący w XIV wieku Bolko II Mały (Świdnicki) cieszył się uznaniem najznamienitszych rodów średniowiecznej Europy. Przez historyków jest uznawany za ostatniego niezależnego śląskiego księcia piastowskiego, wielkiego arbitra monarchów i genialnego polityka. Ten słynny wnuk Władysława I Łokietka i dla nas współczesnych może być wzorem do naśladowania w kontekście prowadzenia polityki, podejmowania decyzji w administracji i wojskowości – tłumaczyła Urszula Pawłowska, prezes Towarzystwa Regionalnego Ziemi Świdnickiej.

Podczas zorganizowanych w ubiegłym roku konsultacji społecznych, świdniczanie poparli pomysł ustawienia pomnika poświęconego władcy na skwerze Lecha Kaczyńskiego u zbiegu ulic Muzealnej, Zamkowej i Kotlarskiej. Zgodę na usytuowanie w tym miejscu monumentu upamiętniającego władcę wyrazili również świdniccy radni. Dzięki temu możliwe było rozpoczęcie przygotowań do budowy. Ogłoszona została społeczna zbiórka na wzniesienie pomnika, a także konkurs na projekt.

8 grudnia w świdnickiej Galerii Fotografii miały zostać zaprezentowane projekty nadesłane do konkursu. W sumie zgłoszone zostały cztery prace, które przygotowało dwóch twórców z Wrocławia oraz dwóch ze Świdnicy. W środę Urszula Pawłowska poinformowała jednak, że komisja konkursowa zgłosiła uwagi do wszystkich projektów. Tym samym planowana na środę prezentacja prac została odwołana. Prezentacja projektów oraz wybór najlepszego z nich planowany jest teraz na styczeń.

/mn/

Poprzedni artykułŚwiąteczny kiermasz dla zwierzaków przy Pogodnej 3 już w niedzielę! Można wesprzeć i datkiem, i ciastem
Następny artykułRuch coraz większy, a powstają kolejne budynki mieszkalne. Jest pomysł na rozwiązanie sytuacji