Strona główna 0_Slider Ruch coraz większy, a powstają kolejne budynki mieszkalne. Jest pomysł na rozwiązanie...

Ruch coraz większy, a powstają kolejne budynki mieszkalne. Jest pomysł na rozwiązanie sytuacji

0

Jest szansa na podjęcie działań mających na celu usprawnienie przejazdu w północnej części świdnickiego śródmieścia. Już teraz na ulicach Parkowej, Gdyńskiej oraz Łukasińskiego panuje wzmożony ruch, a sytuacja może ulec pogorszeniu wraz z oddaniem do użytku kolejnych powstających w tym rejonie budynków wielorodzinnych. W planach jest przedłużenie ulicy Parkowej do Esperantystów. Najpierw jednak konieczne jest zawarcie przez miasto porozumienia z deweloperami w sprawie współfinansowania prac projektowych oraz przygotowanie wymaganej dokumentacji.

O podjęcie przez świdnicki magistrat działań mających na celu usprawnienie komunikacji na północy śródmieścia już niemal dwa lata temu apelował radny Jan Jaśkowiak. Jak wskazywał, budowa wielorodzinnych budynków mieszkalnych zlokalizowanych przy ulicy Parkowej spowoduje w przyszłości zwiększenie ruchu samochodowego w tej części miasta. – Ruch samochodowy na ulicy Parkowej, Gdyńskiej oraz Łukasińskiego już teraz jest bardzo zintensyfikowany, dlatego konieczne jest podjęcie działań na tym etapie, aby nie dopuścić do zatorów i niebezpiecznych sytuacji w tej części miasta, gdy zwiększy się ilość mieszkańców w tym rejonie – wskazał radny. Do sprawy powrócił pod koniec listopada 2021 roku.

Rejon ulic Parkowej, Rotmistrza Pileckiego, Kosynierów i Hetmańskiej będzie podlegał intensywnej rozbudowie mieszkaniowej. To spowoduje zwiększenie natężenia ruchu samochodowego, co z kolei wiąże się z utrudnieniami dla mieszkańców. Wychodząc naprzeciwko tym problemom rozpoczęliśmy rozmowy z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad w sprawie wyrażania zgody na włączenie się ul. Parkową w ul. Esperantystów (drogę krajową nr 35) – tłumaczy prezydent Beata Moskal-Słaniewska w odpowiedzi na zapytanie radnego. Jeszcze dwa lata temu opinia GDDKiA w tej sprawie była negatywna. – Ulica [Esperantystów] należy do kategorii dróg krajowych klasy głównej przyspieszonej i zarządca drogi czyli Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad sprzeciwia się takiemu rozwiązaniu. Zarządca widzi jednak możliwość połączenia dróg, jednak pod warunkiem zmniejszenia klasy drogi krajowej do klasy zbiorczej. To w praktyce oznacza zmianę kategorii z drogi krajowej na niższą, a tak może się zdarzyć tylko w przypadku budowy obwodnicy Świdnicy i zmiany przebiegu drogi krajowej nr 35 – wyjaśniała wówczas prezydent Świdnicy.

Dalsze rozmowy przyniosły jednak efekty i GDDKiA przychyliła się do możliwości połączenia ulicy Parkowej z Esperantystów. – Uzyskaliśmy taka zgodę pod pewnymi warunkami, że będzie to skrzyżowanie bez obsługi relacji lewoskrętnych – wskazuje Moskal-Słaniewska. – Obecnie prowadzimy rozmowy z deweloperami w sprawie ich partycypacji w przygotowaniu dokumentacji technicznej oraz realizacji zadania. Planuje się, że wykonana będzie dokumentacja na przebudowę ul. Parkowej na całej długości, od ul. Saperów do ul. Esperantystów. Jeżeli uda nam się podpisać porozumienie o współpracy przy realizacji drogi to w roku przyszłym zostanie zlecone opracowanie dokumentacji na przebudowę. Szacowany czas przygotowania dokumentacji to minimum rok. Po uzyskaniu pozwolenia na budowę w pierwszej kolejności chcielibyśmy rozpocząć prace na odcinku od ul. Esperantystów do ul. Pileckiego – informuje prezydent.

Według wstępnych założeń, planowana inwestycja obejmować będzie budowę jezdni o szerokości około 6 metrów, chodnika z jednej strony, a po przeciwnej – drogi rowerowej i chodnika. – Chcemy do tego wykorzystać wyznaczony w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego pas przeznaczony pod drogę publiczną. Szerokość w liniach rozgraniczających będzie wystarczająca w tym względzie, przy założeniu, że nie będą projektowane miejsca do parkowania wzdłuż jezdni – dodaje Moskal-Słaniewska.

Michał Nadolski
[email protected]

fot. Dariusz Nowaczyński

Poprzedni artykułWybór projektu pomnika księcia Bolka II dopiero w styczniu
Następny artykułŚwięty Mikołaj nie zapomniał o najmłodszych pacjentach świdnickiego szpitala [FOTO]