Strona główna 0_Slider Świerk, sosna, jodła? Żywa czy sztuczna? Jak wybrać choinkę?

Świerk, sosna, jodła? Żywa czy sztuczna? Jak wybrać choinkę?

0

Świerk, sosna, jodła, a może daglezja? Żywa czy sztuczna? Jaką choinkę wybrać i jak ją sprawdzić, by kupić taką, która nie straci wszystkich igieł zaraz po Wigilii – radzi dr Włodzimierz Kita z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Wybór choinki zależy od osobistych upodobań jednak większość ekspertów z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu jest zwolennikami kupowania żywego drzewka ze specjalnych plantacji, zamiast plastikowej choinki. To znacznie życzliwsze dla naszej planety. Produkcja sztucznej choinki jest bowiem szkodliwa dla środowiska, a recykling w zasadzie niemożliwy. Sztuczne drzewka wykonane są z PCV i metalu – rozkład może potrwać kilkaset lat, a w czasie produkcji ich zanieczyszczane jest także powietrze i woda.

– Absolutnie nie musimy mieć wątpliwości co do kupna żywej choinki. Zdecydowana większość pochodzi bowiem ze specjalnych leśnych plantacji. Dodatkowo taką choinkę możemy po świętach posadzić w ogrodzie i cieszyć się nią długi czas – przekonuje dr Włodzimierz Kita z UPWr, który sam kupuje na święta świerk.

Fot. Władysław Orłowski. Kolekcja: Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy. Plac Grunwaldzki 11 – początek lat 70.XX w.
Sprzedaż choinek na terenie przedwojennego ogródka piwnego i letniej restauracji browaru Braukommune (Wspólnoty Browarnej), wówczas należące do WSS „Społem”. Miejsce ogródka w połowie lat 70. zastąpił otwarty 30 kwietnia 1976 roku pawilon handlowy „Jonatan”. Zdjęcie pochodzi z portalu Świdnica Moje Miasto.

Naukowiec radzi, na co zwracać na placu z choinkami uwagę, by nie okazało się, że drzewko osypie się już w kilka godzin po zjedzeniu wigilijnych pierogów:

– Przede wszystkim to ma być żywa zieleń, drzewko trzeba zdyskwalifikować jeśli gdziekolwiek pojawiły się miejscowe żółknięcia. Można też po gałązce delikatnie przejechać ręką „pod włos” – ze świeżo ściętej choinki przy takim zabiegu nie powinny spadać igły… co najwyżej dwie, trzy – wylicza.

Choinka w doniczce powinna mieć dodatkowo „zastaną” ziemię, porośniętą innymi drobnymi roślinami (np. mchem). Jest to oznaką, że drzewko ma nieuszkodzone korzenie, bo było dobrze szkółkowane i z odpowiednim wyprzedzeniem umieszczone w doniczce.

– Szkółkowanie, czyli wielokrotne przesadzanie to zabieg, który powoduje, że korzenie są zagęszczone, zwarte, a takie drzewo łatwo znosi kolejne przesadzanie. Jeśli jednak nie było prawidłowo szkółkowane lub korzenie nadmiernie przycięto przygotowując choinkę na sprzedaż, ma ona niewielkie szanse na przeżycie w nowym miejscu – tłumaczy dr Kita i radzi, by na przedwiośniu, przed przesadzeniem drzewka sprawdzić jakie ma korzenie. Jeśli są obcięte najpewniej nie przeżyje w ogrodzie.

/UPWr/

Poprzedni artykułPonad 80 nowych zakażeń SARS-CoV-2 w powiecie świdnickim. Dobowy raport resortu zdrowia
Następny artykułWystartował II Ważki Bieg! Akcja ma wesprzeć Ważka Art-Cafe