Strona główna 0_Slider Sportowe podsumowanie 2021 roku

Sportowe podsumowanie 2021 roku [TOP 35 imprez sportowych w powiecie świdnickim]

0

Mimo początkowych obostrzeń i kilku odwołanych imprez sporo działo się jednak sportowo w kończącym się właśnie roku 2021. Zapraszamy na obszerne podsumowanie i nasz ranking TOP 35 imprez i wydarzeń sportowych na terenie powiatu świdnickiego!

1. Rajd Świdnicki Krause

Mimo, że 49. Rajd Świdnicki-Krause rozpoczął się od prawdziwego falstartu, a inauguracyjna próba dostarczyła licznie zebranym kibicom sporego zawodu (pierwszy oes został odwołany po wypadku drugiej w stawce załogi Grzegorz Grzyb i Michał Poradzisz), to całej imprezie przyznajemy palmę pierwszeństwa. Przypomnijmy, że rajdowe święto w Świdnicy ze względu na pandemię koronawirusa zostało przełożone i odbyło się finalnie z początkiem października. Walka o końcowy triumf trwała do ostatniego odcinka specjalnego. Kacper Wróblewski i Jakub Wróbel mieli przed nim tylko 5,1 sek. przewagi nad drugimi w stawce Wojciechem Chuchałą i Sebastianem Rozwadowskim. Podczas finałowej próby postawili kropkę nad „i”, minimalnie wygrali i finalnie nieco zwiększyli przewagę na koniec 49. Rajdu Świdnickiego-Krause. W klasyfikacji generalnej wyprzedzili o 6,4 sek. Wojciecha Chuchałę i Sebastiana Rozwadowskiego i o 29,7 sek. Sylwestra Płachytkę i Jacka Nowaczewskiego. Wszystkie czołowe załogi jechały w Świdnicy i na trasach Przedgórza Sudeckiego Skodą Fabią Rally2 Evo. Tym samym Kacper Wróblewski odniósł swoje pierwsze zwycięstwo w ramach Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski i liczymy na to, że Świdnica stanie się jego trampoliną do kolejnych rajdowych triumfów w Polsce i poza granicami naszego kraju. W klasie Open 2WD wygrała załoga Sobczak/Marczewski (Porsche 911 GTR), w klasie 3 – Byśkiniewicz/Cieślar (Ford Fiesta Rally2), w klasie 4 – Sroka/Kielar (Peugeot 208 Rally4), w grupie Open 4WD – Terlecki/Drahan (Ford Fiesta Proto), w HR4 – Różycki/Sajdak (Honda Civic), w HR2 – Michalski/Binięda (Subaru Impreza GC8), w HR3 – Watras/Kluczewski (Renault Clio), a w rywalizacji Open 2WD- triumfował duet Kokoszka/Szwed (Peugeot 206 XS). W ramach zmagań Motul Historycznych Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski zdecydowanie najszybsza była załoga Luty/Celiński (Subaru Legacy), która wyprzedziła o niewiele ponad minutę Sudera i Kowalika (Ford Sierra Cosworth 4×4) i już blisko o pięć minut Goździewicza i Madeja-Smolarka (BMW E30 318).

2. Lotto Strzegom Horse Trials / Mistrzostwa Europy kuców

Znów w ścisłej czołówce znajduje się nasza międzynarodowe impreza jeździecka rozgrywana w Morawie koło Strzegomia. Reprezentanci Niemiec zwyciężyli w czerwcowych zawodach Lotto Strzegom Horse Trials, drugiej serii Pucharu Narodów w WKKW zarówno w klasyfikacji drużynowej, jak i indywidualnej. Biało-czerwoni zajęli drugie miejsce, a Belgowie – trzecie. Niemiecki team objął prowadzenie dopiero podczas próby skoków przez przeszkody, wyprzedzając Polaków – dotychczasowych liderów konkursu. Josefa Sommer na klaczy Geke Equigrip’s Simple Smile uzyskała najlepszy wynik w ekipie, a towarzyszyli jej Elena Otto-Erley na Finest Fellow, Katharina Tietz na Aspen T oraz Nadine Marzahl na klaczy Victoria 108. Podczas czterech dni zawodów Lotto Strzegom Horse Trials rozegrano łącznie 10 konkursów międzynarodowych, w których startowało ponad 350 w barwach 21 krajów. W sierpniu w Morawie odbyły się z kolei Mistrzostwa Europy kuców. Rose Oatley na 11-letnim kucu Daddy Moon po bardzo udanym występie na czworoboku zdobyła w Strzegomiu złoty medal mistrzostw Europy kuców w ujeżdżeniu. Reprezentantki Niemiec na najwyższym stopniu podium stanęły zarówno w konkursie drużynowym, jak i indywidualnym.

3. VI RST Półmaraton Świdnicki

Dokładnie 1697 uczestników stanęło na starcie szóstej edycji RST Półmaratonu Świdnickiego. Rywalizacja o zwycięstwo jak zawsze przebiegała na dystansie niewiele ponad 21 kilometrów. W ramach kolejnej edycji biegowego święta w Świdnicy odbyła się także „Dzika Piątka” – wyścig na 5 kilometrów jak również biegi towarzyszące dla dzieci i młodzieży pod hasłem „Zanim dorosnę do maratonu”. Po czteroletniej dominacji Kenijczyków, podczas piątej edycji RST Półmaratonu Świdnickiego rozegranej w 2019 roku wygrał Ukrainiec – Roman Romarenko. Tym razem również zawodnik zza naszej wschodniej granicy okazał się w Świdnicy najszybszy. W klasyfikacji generalnej w zmaganiach mężczyzn najlepszy był Dmytro Didovodiuk, który uzyskał rezultat 1:10,27 sek. Warto odnotować, że to wynik znacznie gorszy niż te jakie obserwowaliśmy podczas poprzednich biegów (wpływ na to miała zapewne pandemia i brak większej ilości zagranicznych zawodników). Dodajmy, że dwa lata temu Romarenko finiszował ponad 5 minut szybciej! Ukrainiec Didovodiuk pokonał w walce o podium Polaków – Mateusza Mrówkę (1:10,57) i Abderrahima Elasriego (1:11,02). Wśród pań triumfowała Ukrainka – Nataliya Lehonkova.

4. XXV Turniej Wiosny im. Henryka Chmielewskiego w akrobatyce sportowej

W lutym odbył się prestiżowy 25. Turniej Wiosny im. Henryka Chmielewskiego w akrobatyce sportowej. Udział w zawodach wzięło w sumie ponad 300 zawodników z 24 klubów. Dla sporej grupy akrobatów, w tym gospodarzy – MKS-u Polonia Świdnica był to pierwszy start w roku 2021. Ostatecznie trzecie miejsce wywalczyła dwójka Youth: Ola Wolano i Natasza Kaczmarek. Na piątej pozycji uplasowała się dwójka mieszana kat. 11-16: Lena Krekora i Miłosz Kołodziej, a na siódmej trójka kobiet kat. 12-18: Ula Kozak, Amelia Cieślak i Roksana Niedziałkowska. Poza pierwszą dziesiątką lokaty zdobyli: trójka kobiet kat. Youth: Julia Wrońska, Amelia Trelewska i Zuzanna Cieślak oraz trójka kobiet kat. Youth: Maja Krzesak, Nikola Mojsa i Hanna Bielecka.

5. XI Memoriał Siatkarski im. Tadeusza Ząbka

Niesłychanie mocną obsadę miała jedenasta edycja turnieju siatkarskiego poświęconego pamięci legendarnego trenera Polonii Świdnica – Tadeusza Ząbka. W decydującym starciu naprzeciw siebie stanęły ekipy Jokera Świecie i #Volley’a Wrocław, czyli przedstawiciele Tauron Ligi – najwyższej klasy rozgrywkowej w naszym kraju w piłce siatkowej kobiet. W szóstym meczu turnieju rozgrywanego systemem każdy z każdym spotkały się dwie drużyny z kompletem punktów. Zarówno Joker Świecie, jak i #Volley Wrocław odnieśli triumfy przeciwko naszemu drugoligowemu zespołowi MKS-u IgnerHome Volley Świdnica i kolejnej ekipie z Tauron Ligi – Energa MKS-owi Kalisz. Zwycięsko z tej konfrontacji wyszły zawodniczki Jokera Świecie, które pokonały wrocławianki 3:1 i to one ostatecznie stanęły na najwyższym stopniu podium podczas 11. edycji Memoriału Tadeusza Ząbka. Druga lokata dla zawodniczek ze stolicy Dolnego Śląska, a trzecia dla drużyny z Kalisza, która dziś okazała się lepsza od MKS-u IgnerHome Volley Świdnica.

6. III Memoriał Piłkarski Grzegorza Solarza

W marcu dobiegły końca trzydniowe zmagania w ramach III edycji Memoriału Piłkarskiego Grzegorza Solarza organizowanego przez Miejski Klub Sportowy Polonia-Stal Świdnica i rozgrywanego w kategorii wiekowej U-13. Po raz trzeci na sztucznym boisku Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji najlepsi okazali się reprezentanci utytułowanej polskiej szkółki – Akademii Piłkarskiej Reissa Poznań. Podium uzupełniła świetnie dysponowana Stal Brzeg oraz gospodarze – Polonia-Stal Świdnica dowodzona przez trenera Mariusza Krupczaka. Trzecia edycja Memoriału Piłkarskiego Grzegorza Solarza poświęcona pamięci byłego trenera biało-zielonych grup piłkarskich tradycyjnie zgromadziła na starcie dwanaście zespołów z całej Polski. W akcji zobaczyliśmy znakomitych przedstawicieli Wielkopolski – Akademię Piłkarską Reissa Poznań, Ostrovię Ostrów Wielkopolski i Polonię Leszno, reprezentanta Opolszczyzny – Stal Brzeg, ekipę z województwa łódzkiego – Borutę Zgierz i drużynę broniąca barw terenu ziemi lubuskiej – Spartę Łężyca Zielona Góra. Oprócz nich do boju przystąpiła silna koalicja Dolnoślązaków – Akademia Piłkarska Oleśnica, Górnik Nowe Miasto Wałbrzych, Karkonosze Jelenia Góra, Łużyce Lubań, Akademia Młodego Piłkarza Bolesławiec i Polonia-Stal Świdnica.

7. V Memoriał Kuby Marcinkowskiego / Turniej piłki ręcznej Świdnica Cup

20 zespołów piłki ręcznej z całej Polski wzięło udział w piątej edycji Memoriału Kuby Marcinkowskiego. Turniej w kategorii chłopców i młodzików odbywał się w Świdnicy od 26 do 28 lutego. Turniej był bardzo mocno obsadzony. Do naszego miasta zawitała kadra województwa zachodniopomorskiego, a także kluby ze Szczecina, Gdańska, Opola, Zielonej Góry, Głogowa, Nowej Soli, Grodkowa, Legnicy, Wrocławia, Żórawiny, Dzierżoniowa, Obornik Śląskich i Świebodzic. W rozgrywanym w hali Szkoły Podstawowej nr 105 zawodach chłopców zaprezentowało się dwanaście zespołów. Najbardziej okazały puchar padł łupem bezkonkurencyjnej Siódemki Legnica. Młodzicy walczyli o trafienia, punkty i puchary w hali sportowo-widowiskowej im. Haliny Aszkiełowicz-Wojno na Zawiszowie. Osiem drużyn grało systemem każdy z każdym. Imprezę zdominowali szczypiorniści Kusego Szczecin wygrywając komplet siedmiu spotkań.

23 zespoły z Polski stanęły z kolei w szranki rozgrywanego w sierpniu 10. Festiwal Piłki Ręcznej Świdnica Cup. Zwycięzców poznaliśmy po trzech dniach zaciętej rywalizacji w trzech halach w Świdnicy. W najmłodszej kategorii chłopców bezkonkurencyjny okazała się ekipa Olimpu Grodków. Na drugiej lokacie finiszowali gracze ŚKPR-u Świdnica 2009 (trenerka Justyna Curyl), a na trzecim ŚKPR Świdnica 2010 (trenerzy: Justyna Curyl, Patyryk Dębowczyk). W turnieju młodzików triumfowała Siódemka Miedź Legnica, która zdecydowanie górowała nad resztą drużyn. Znakomite drugie miejsce było udziałem świdniczan pod batutą trenera Maksymiliana Palenia. Młodszy zespół trenera Krzysztofa Terebuna zebrał cenne doświadczenie i zameldował się na ósmej pozycji. Miedź okazała się najlepsza także w turnieju juniorów.

8. X Domino Streetball Cup

Uliczny basket, foodtrucki, rap i dobra zabawa to podstawowe cechy świdnickiej imprezy koszykarskiej Domino Streetball Cup. Tegoroczna edycja była wyjątkowa, bo turniej odbył się po raz dziesiąty i choć pogoda nie dopisała to przyciągnął on wielu zainteresowanych. Ostatecznie zwycięzca mógł być tylko jeden i została nim drużyna Nabite Kopyta. Koszykarska rywalizacja 3×3 w naszym regionie rozkwita od lat. Wszystko zaczęło się od gry seniorskiej, ale od kilku lat rozwija się również uliczny basket młodzieżowy. Domino Streetball Cup to impreza, która na stałe wpisała się do kalendarza ulicznych imprez koszykarskich z całej Polski. W tym roku mimo niekorzystnej pogody zawody nie tyko się odbyły, ale towarzyszyła im tradycyjnie wesoła atmosfera w imię zasad fair play. Koszykarze w kategorii OPEN rywalizowali w sześciu grupach po cztery zespoły. W sumie w walce o puchary wzięły udział 24 drużyny. Z każdej z grup wychodziły dwie najlepsze drużyny, które później rywalizowały o wejście do strefy pucharowej. Tym sposobem do finału dotarły Nabite Kopyta oraz Young Bloods. Ostatecznie cały turniej wygrały Nabite Kopyta pokonując rywala 18:11. Trzecie miejsce zajęło Coco Jambo, które przed laty wielokrotnie wygrywało także świdnicki turniej. Rywalizacji zespołowej towarzyszyła również walka o triumf indywidualny w konkursie rzutów „za trzy”. Domino Streetball Cup to nie tylko koszykówka, ale także multum wydarzeń towarzyszących. W tym roku dla zgromadzonych na Zawiszowie kibiców organizatorzy przygotowali pokazy akrobatyki, taekwondo, crossfit-u a także wioskę foodtruck-ów i dmuchańce dla dzieci.

9. XIII Świdnicki Bieg Niepodległości / Biegi Tropem Wilczym

Ponad tysiąc osób stanęło na starcie Świdnickiego Biegu Niepodległości. Podczas trzynastej edycji biegowej imprezy tradycyjnie nie był mierzony czas i nie prowadzono żadnej klasyfikacji. Liczył się sam udział, dobra zabawa i uczczenie na sportowo narodowego święta. Ubiegłoroczna edycja Świdnickiego Biegu Niepodległości została odwołana z uwagi na ówczesną sytuację epidemiologiczną oraz obowiązujące wówczas obostrzenia. W tym roku biegowa impreza doszła do skutku, jednak organizatorzy zdecydowali się na wprowadzenie kilku zmian względem poprzednich edycji. Wszyscy biegacze mogli pokonać tylko jedno okrążenie trasy o długości 1250 m: Rynek – Grodzka, Zamkowa, Kotlarska, Rynek, Długa, Daleka, Pułaskiego, Rynek. Uczestnicy zostali też podzieleni na grupy i wyruszali na trasę w kilku falach. Chęć udziału w 13. Świdnickim Biegu Niepodległości wyraziło za pośrednictwem zgłoszeń internetowych ponad 800 osób. Sporo biegaczy postanowiło zapisać się osobiście przed rozpoczęciem imprezy. Na starcie pojawiło się w sumie ponad tysiąc osób, które po zakończeniu biegu odebrały pamiątkowy medal.

W Świdnicy, ale również i w Żarowie w sierpniu odbyły się wydarzenia pod hasłem „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Ponad 200 zawodników stanęło na starcie tegorocznego biegu Tropem Wilczym, który odbył się nad Zalewem Witoszówka. Impreza choć w innym terminie ponownie uczciła pamięć o Żołnierzach Wyklętych, a uczestnicy mimo wysokiej temperatury przebiegli ku chwale dystans 1963 metrów. Impreza miała charakter rekreacyjny, a głównym celem było przekazanie treści historycznych oraz popularyzacja wiedzy na temat Żołnierzy Wyklętych. Zawodnicy do pokonania mieli dziś dystans 1963 metrów, który nie był przypadkowy. Dystans 1963 metrów jest ściśle związany z roczną datą śmierci Józefa Franczaka pseudonim „Lalek”, ostatnim poległym w boju partyzantem ruchu poakowskiego w Polsce. „Lalek” został zastrzelony przez funkcjonariuszy ZOMO i SB podczas zasadzki w Majdanie Kozic Górnych koło Świdnika. Ideą przedsięwzięcia biegowo–edukacyjnego „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” jest oddanie hołdu żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP oraz popularyzacja wiedzy na ten temat.

10. Wyścig kolarski „Szukamy następców olimpijczyka Tadeusza Mytnika” / Puchar Polski i eliminacje Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży

Ponad 200 zawodników rywalizowało o laur zwycięstwa w wyścigu kolarskim, jaki w sobotę, 3 lipca odbywał się w Nowicach w gminie Jaworzyna Śląska. Dopingował im Tadeusz Mytnik, medalista olimpijski z Montrealu, trzykrotny medalista mistrzostw świata, wielokrotny mistrz Polski, zwycięzca Tour de Pologne. – Piękne jest to, co się tu dzisiaj dzieje – mówił. Wyścig kolarski „Szukamy następców olimpijczyka Tadeusza Mytnika” na stałe wpisał się w kalendarz najważniejszych kolarskich wydarzeń sportowych i corocznie przyciąga zawodników z największych klubów Dolnego Śląska i całej Polski. Udział biorą także osoby nie zajmujące się na co dzień trenowaniem, traktujące kolarstwo bardziej rekreacyjnie oraz dzieci. Wszystkich łączy dobra zabawa. Oprócz Tadeusza Mytnika do Nowic przyjechali inni utytułowani zawodnicy: Mieczysław Nowicki, Bogdan Koraszewski, Jan Faltyn, Mieczysław Żelaznowski, Jan Brzeźny, Mieczysław Cielecki, Józef Gawliczek, Józef Beker, Franciszek Surmiński, Jan Genteman, Jean Pierre Kapola, Edward Gleń, Bogumił Fornalczyk, Zdzisław Wrona, czy Jan Jankiewicz. Obecny był również ks. Edward Pleń, krajowy duszpasterz sportowców.

Pod koniec maja w Dobromierzu odbył się Puchar Polski i eliminacje Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w kolarstwie szosowym o Puchar Wójta Gminy Dobromierz. W ramach programu zawodów odbyła się jazda indywidualna i dwójkami na czas. Dzień później w ramach startu wspólnego zawodnicy z Polski, Niemiec i Czech wystartowali w kategoriach: młodzik i młodziczka, junior młodszy i juniorka młodsza, junior i kobiety open (elita + juniorki).

11. XVIII Silesian Winter Cup

Koniec roku i okres między Świętami Bożego Narodzenia a Nowym Rokiem to tradycyjnie emocje związane z kolejnymi już edycjami turnieju piłkarskiego Silesian Winter Cup organizowanymi przez UKS Gryf Świdnica. Od 27 do 30 grudnia w hali sportowo-widowiskowej im. Haliny Aszkiełowicz-Wojno Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji zaprezentowały się w sumie 42 zespoły. Podczas pierwszego turnieju przeznaczonego dla zawodników z rocznika 2013 bezkonkurencyjni okazali się przedstawiciele Ślęzy Wrocław. Turniej rocznika 2010 padł łupem Zagłębia Lubin, które po rzutach karnych w wielkim finale ograło drużynę Śląska Wrocław. Zmagania zawodników z rocznika 2012 wygrali reprezentanci zespołu Stroke Wrocław, ale i tu potrzebna była seria rzutów karnych (wygrana z Dwójką Gubin). W czwartek, 30 grudnia podczas ostatniego turnieju (rocznik 2011) triumfowali piłkarze lubińskiego Zagłębia.

12. IV ARTYZA Półmaraton Strzegom / Żarowskie Biegi Strefowe

Oprócz rywalizacji w Świdnicy biegi na dłuższych dystansach przeprowadzone zostały także w Strzegomiu i Żarowie. W Strzegomiu w biegu głównym (dystans 21,0975 km) wśród mężczyzn wygrał Błażej Brzeziński z Bydgoszczy, zaś w klasyfikacji kobiet najlepsza okazała się Ukrainka Olesia Didowodiuk. W półmaratonie i Biegu Piekarza (dystans 11,5 km) sklasyfikowano łącznie około 260 biegaczy. W „Biegu Ciasteczkowym” skierowanym do młodszych uczestników wzięło udział z kolei kilkadziesiąt dzieci z terenu gminy Strzegom.

Sportowej rywalizacji i walki z czasem nie zabrakło we wrześniu także w Żarowie. To właśnie tu odbyła się ciesząca dużym zainteresowaniem szósta edycja Żarowskich Biegów Strefowych. Oprócz biegów pań i panów na dystansach 5 i 10 kilometrów odbyły się wydarzenia towarzyszące dla najmłodszych. Na dystansie krótszym – 5 kilometrów wśród mężczyzn najszybszy był Jan Kaczor, który jak się okazało później został dominatorem szóstej edycji Żarowskich Biegów Strefowych. Triumfator uzyskał czas 00:16,05 sek. i o 11 sekund wyprzedził drugiego Mateusza Demczyszaka i już o ponad minutę trzeciego w stawce Dariusza Szczepanika. Wśród pań na dystansie 5 kilometrów królowała Anna Ficner (00:18,58). Druga była Jagoda Durkalec (00:19,17), a trzecia Sonia Rozumkiewicz (00:21,39). Na dystansie dwukrotnie dłuższym w kategorii panów najlepsza była wspomniana wcześniej dwójka. Wygrał ponownie Jan Kaczor (00:35,03), a drugą lokatę wywalczył Mateusz Demczyszak (00:35,15). Trzecie miejsce wśród mężczyzn zdobył Tomasz Sobczyk (00:36,18), który w kategorii open był jednak czwarty, ustępując miejsca najlepszej wśród kobiet – Aleksandrze Jędrzejewskiej (00:36,05). Zwyciężczyni całkowicie zdominowała rywalizację wśród kobiet pokonując o blisko 3 minuty drugą Annę Ficner i o prawie 6 minut trzecią Katarzynę Chomę.

13. III Marconi Duathlon Świdnica

Uczestnicy ponownie walczyli z czasem, ale i własnymi słabościami o jak najlepszy wynik i miejsce na mecie. Duathlon to jedna z odmian triathlonu, gdzie śmiałkowie zaczynali dziś od biegu, następnie jechali na rowerze, a na koniec znów biegli! Podobnie jak w poprzednich edycjach, także i w tym roku na uczestników czekały dwa dystanse – CLASSIC: 10 km biegu (4 pętle), 40 km kolarstwa (2 pętle), 5 km biegu (2 pętle) i SPRINT: 5 km biegu (2 pętle), 20 km kolarstwa (1 pętla), 2,5 km biegu (1 pętla). W kategorii Classic najlepszy z czasem 2:05,47 sek. okazał się Marek Janisz, wyprzedzając Krzysztofa Dominikowskiego (2:09,14) i Piotra Wojcieszko (2:10,15). Wśród pań sklasyfikowano trzy zawodniczki. Triumfowała z czasem 2:19,16 sek. Klaudia Petters, pokonując na podium Małgorzatę Moczulską (2:36,11) i Monikę Szombierską (2:46,27). W kategorii Sprint w grupie panów najszybszy był Aleksander Wostal (1:02,42). Za nim finiszowali Jakub Młyńczak (1:04,57) oraz Kamil Zieliński (1:06,26). W klasyfikacji kobiet najlepsza okazała się Paulina Kotfica (1:07,45), wyprzedzając na podium Aleksandrę Grochowską (1:12,29) i Karolinę Malinowską (1:15,37).

14. Pucharu Polski POD – X Mistrzostwa Świdnicy w steel darta

We wrześniu odbyły się emocjonujące rozgrywki w ramach Pucharu Polski POD – X Mistrzostw Świdnicy w steel darta. Zawody rozegrane zostały w sobotę i niedzielę (18-19 września), a ich organizatorem był Steel Dart Świdnica.  – Zacięte mecze, emocje i sportowa postawa zawodników pochodzących z różnych zakątków Polski to najważniejsze podsumowanie wydarzenia – oceniali w skrócie organizatorzy mistrzostw. Finalnie w kategorii panów w zmaganiach Pucharu Polski POD zwyciężył Sebastian Steyer, który w finale pokonał 6:5 Tytusa Kanika. W rywalizacji pań najlepsza okazała się z kolei Nina Lech-Musialska. Zwyciężczyni w decydującym boju pokonała w stosunku 5:4 Karolinę Załawkę. Dzień wcześniej odbyła się walka o prym w X Mistrzostwach Świdnicy. Mistrzem w kategorii mężczyzn został Sebastian Steyer, pokonując 6:2 Marcina Słomskiego. Wśród kobiet najlepsza była świdniczanka Aleksandra Grzesik-Żyłka, wygrywając z Justyną Jaćmirską 5:2.

15. Świdnickie Czwartki Lekkoatletyczne

Rok 2021 to tradycyjnie zabawa najmłodszych lekkoatletów podczas kolejnych już edycji Świdnickich Czwartków Lekkoatletycznych. Wiosną ze względu na obostrzenia związane z pandemią koronawirusa odbyły się tylko dwie imprezy, a jesienią już planowo cztery. Spotkania z Królową Sportu organizowane były przez Świdnicką Grupę Biegową, Powiatowe Zrzeszenie Ludowych Zespołów Sportowych, Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji, Lokalną Organizację Turystyczną Księstwo Świdnicko-Jaworskie i Urząd Miejski w Świdnicy. Czwartki Lekkoatletyczne odbywały się bez względu na warunki atmosferyczne. Na uczestników w zależności od ich wieku przygotowane były biegi na dystansach od 60 do 1200 metrów.

16. Turniej bokserski w Galerii Świdnickiej

Galeria Świdnicka gościła we wrześniu pięściarzy rywalizujących w międzynarodowym turnieju bokserskim zorganizowanym z okazji 25-lecia sięgnięcia przez klub Polonia Świdnica po tytuł indywidualnego mistrza Polski seniorów w boksie. Ta piękna dla nas impreza odbyła się w Świdnicy w 1996 roku. Na specjalnie przygotowanym ringu w Galerii Świdnickiej wystąpiło około kilkudziesięciu zawodników i zawodniczek z kilkunastu klubów z Polski, Czech oraz Niemiec. Na starcie pojawili się również gospodarze – reprezentanci Boks Polonii Świdnica.

17. Mistrzostwa Polski w ujeżdżeniu

Ujeżdżenie uważane jest za jedną z najtrudniejszych i zarazem najpiękniejszą wśród dyscyplin jeździeckich. Zmagania najlepszych zawodników i koni mogliśmy podziwiać w Białym Lesie w Wierzbnej, podczas Mistrzostw Polski w ujeżdżeniu w kategoriach seniorów, U-25, młodych jeźdźców, juniorów i dzieci. Ośrodek Jeździecki Biały Las okazał się świetnym miejscem do rozegrania mistrzostw Polski. Już kilkakrotnie gościł znaczące zawody międzynarodowe. To duży obiekt z profesjonalnym placem konkursowymi i rozprężalnią (miejsce, w którym koń i jeździec mogą wspólnie przed zawodami rozgrzać się), stwarzający dobre warunki zawodnikom i koniom. W zawodach udział wzięli zawodnicy z całej Polski. Uhonorowano zwycięzców w kategoriach dzieci, juniorów, młodych jeźdźców, kategorii U-25 oraz seniorów, którzy nie kryli wzruszenia i radości.

18. Mistrzostwa Dolnego Śląska w taekwon-do / Otwarte Mistrzostwa Dolnego Ślaska 2021 w muaythai

Po raz kolejny hala sportowo-widowiskowa świebodzickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji stała się areną zmagań sportowców w różnym wieku. W sobotę, 11 grudnia odbyły się tu bowiem mistrzostwa Dolnego Śląska w taekwon-do. Zawodnicy zmierzyli się w kategoriach: młodzicy młodsi, młodzicy, juniorzy młodsi, juniorzy, seniorzy i super seniorzy. W mistrzostwach Dolnego Śląska miasto Świebodzice z powodzeniem reprezentowali zawodnicy z Klubu Taipan prowadzeni przez trenera Jarosława Włochala.

Kilkudziesięciu młodych fighterów rywalizujących w kategoriach dzieci, kadetów i juniorów wzięło udział w Otwartych Mistrzostwach Dolnego Ślaska 2021 w muaythai. Areną zmagań w niedzielę, 25 kwietnia była hala sportowa na Zawiszowie. Otwarte Mistrzostwa Dolnego Śląska w muaythai zostały zorganizowane przez Fighter Klub Kaczmarek Grodowski. Patronem imprezy był Polski Związek Muaythai, a partnerem głównym został trener reprezentacji Polski muaythai dzieci i kadetów, Dawid Polok. W mistrzostwach brali udział tylko zawodnicy i zawodniczki z klubów zrzeszonych w Polskim Związku Muaythai z aktualnymi licencjami zawodniczymi (rocznymi). Wszyscy zwycięzcy swoich kategorii wagowych poza medalami oraz dyplomami otrzymali także pamiątkowe puchary i specjalnie przygotowane przez Stowarzyszenie Sportowe Paterka Promotor upominki. I miejsce drużynowo zdobyli gospodarze – Fighter Klub Kaczmarek Grodowski, przed Żarskim Klubem Sportów Walki i Legionem Głogów.

19. IX Memoriał Bogdana Szymańskiego / VII Memoriału Wiesława Kułakowskiego

Ośmiu najlepszych singlistów z aktualnego świdnickiego rankingu rozgrywek, a także trzynaście par deblowych stanęło na starcie 9. Memoriału Bogdana Szymańskiego w tenisie ziemnym. Turniej corocznie gromadzi grupę przyjaciół, znajomych i uczniów Bogdana Szymańskiego, którzy nie tylko w nim uczestniczą czynnie, ale też kibicują grającym zawodnikom. Impreza podzielona była tradycyjnie na dwie kategorie. W grach singlowych rywalizowało ośmiu najlepszych zawodników z aktualnego świdnickiego rankingu rozgrywek. Deble były rozlosowywane wśród zgłoszonych w dniu imprezy tenisistów. Obok rywalizacji turniej miał zawsze charakter dobrej zabawy, która kończy się wspólnym grillem. W singlu najlepszy okazał się Bartosz Różycki, natomiast w grze deblowej triumfowała para Krzysztof Waszkiewicz i Stanisław Seweryn.

Para Andrzej Pawłowski / Elżbieta Orzechowska okazał się najlepsza podczas siódmej edycji Memoriału Wiesława Kułakowskiego poświęconego pamięci wielkiego propagatora świdnickiego sportu. Rywalizacja zorganizowana na kortach zlokalizowanych na terenie Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji odbywała się tradycyjnie w kategorii mikstów wyłonionych w drodze losowania. Ostatecznie mistrzami mikstów do przyszłorocznego turnieju została para Elżbieta Orzechowska i Andrzej Pawłowski. Na drugim miejscu podium stanęli Joanna Baziak i Ireneusz Wiercigroch. Na zakończenie po rozdaniu nagród uczestnicy turnieju zasiedli przy wspólnym grillu.

20. VIII Świdnicki Bieg na Wieżę Ratuszową

Tradycyjnie bardzo duże emocje towarzyszyły ósmej edycji Świdnickiego Biegu na Wieżę Ratuszową. Zawody w których udział wzięło 43 mężczyzn i 18 kobiet odbyły się pod koniec września w świdnickim Rynku. Na śmiałków czekała jak zawsze pętla wokół Rynku, a następnie 222 schody prowadzące na taras widokowy Wieży Ratuszowej. W kategorii mężczyzn z czasem 2:03,748 sek. Mateusz Zalewski. Triumfator o ułamki sekundy pokonał Łukasza Brańkę i Patryka Bryłkowskiego. Co warte podkreślenia różnica pomiędzy zwycięzcą, a trzecim zawodnikiem wynosiła niespełna pół sekundy! W kategorii pań już tak mocnej i stykowej rywalizacji nie było. Z czasem 2:33,658 sek. wygrała Sonia Rozumkiewicz, wyprzedzając o blisko pół minuty drugą Brygidę Szymańską i trzecią Małgorzatę Kułakowską. 

21. Marconi Indoor Triathlon

Dużo emocji, litry wylanego potu i sportowa rywalizacja. Te trzy stwierdzenia idealnie oddają charakter tegorocznego Marconi Indoor Triathlonu. Na starcie zawodów przy ulicy równej Równej w Świdnicy stanęło ponad 70 sportowców, ale zwycięzca mógł być tylko jeden. Na śmiałków czekało pływanie w 25-metrowym basenie (10 minut), jazda na rowerze stacjonarnym (20 minut) oraz bieg na bieżni elektrycznej (15 minut). Suma dystansów z trzech dyscyplin liczona była w kilometrach i metrach. W etapie pływania dystans był mnożony razy cztery, a w etapie biegu razy dwa. Rywalizacja odbywała się w ośmiu kategoriach wiekowych z podziałem na kobiety i mężczyzn: K20 (kobiety 18-29), K30 (kobiety 30-39), K40 (kobiety 40-49), K50 (kobiety 50 lat i wyżej) oraz M20 (mężczyźni 18-29), M30 (mężczyźni (30-39), M40 (mężczyźni 40-49) i M50 (mężczyźni 50 lat i więcej). W klasyfikacji OPEN wśród mężczyzn najlepszy okazał się Kasper Tuchowicz (26,160). Na drugim miejscu uplasował się Marcin Ławicki (25,920), a podium uzupełnił Filip Olkowski (24,840). Z kolei w kategorii OPEN pań triumfowała Dominika Sasin (19,620), wyprzedzając Katarzynę Kaltitę (18,780) oraz Agatę Wołk (18,360).

22. Finał centralny Turnieju LZS Dziewcząt „Piłkarska Kadra Czeka” / Świdnickie Euro 2021

W lipcu dobiegły końca emocje związane z rozgrywanym na terenie Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji finałem centralnym 21. Ogólnopolskiego Turnieju LZS Dziewcząt „Piłkarska Kadra Czeka” Mistrzostw Krajowego Zrzeszenia LZS w piłce nożnej. Po zmaganiach w pierwszej fazie, w najlepszej trójce znalazły się zwyciężczynie swoich grup – KKPK Polomarket Konin (wielkopolskie), KSP Kielce (świętokrzyskie) i obrończynie tytułu sprzed roku – UKS 3 Weronica Staszówka Jelna (małopolskie). Finalnie na najwyższym stopniu podium podczas świdnickiego czempionatu ponownie znalazły się zawodniczki z Małopolski, wyprzedzając Kielce i Konin. Zawodniczki Żeńskiej Akademii Piłkarskiej MKS Polonia Świdnica zameldowały się ostatecznie na szóstej lokacie.

W oczekiwaniu na finały mistrzostw Europy młodzi piłkarze zmierzyli się w świdnickim Euro 2021. W rywalizacji wzięły udział dwadzieścia trzy kluby ze Świdnicy i okolicznych miast, które w turnieju przywdziały nazwy państw biorących udział w rywalizacji rozpoczynającej się 11 czerwca. W turnieju uczestniczyli piłkarze i piłkarki z rocznika 2013, którzy w dzień turnieju wylosowali, a następnie przywdziali koszulki państw uczestniczących w tegorocznych Mistrzostwach Europy. System gier był identyczny do tego stosowanego podczas „dorosłego” Euro. Młodzi piłkarze rozpoczęli od rywalizacji w grupie, a następnie po kolei, grając kolejne mecze, walczyli o jak najlepsze miejsce. Ostatecznie w wielkim finale świdnickiego Euro znalazły się dwa kluby reprezentujące Świdnicę. Na głównym boisku o najwyższy stopień podium zagrały Żeńska Akademia Piłkarska (Finlandia) i MKS Polonia Stal Świdnica (Austria). Po dziesięciu minutach zażartej walki, ostatecznie wygrały reprezentantki Finlandii i to one cieszyły się ze zdobycia świdnickiego mistrzostwa. Drugie miejsce przypadło biało-zielonym reprezentującym barwy Austrii. Podium uzupełnili piłkarze Akademii Piłkarskiej Trzynastka, którzy zmierzyli się z drugą drużyną ze swojego klubu.

23. Nocne Pływanie w Żarowie / „30 minut na maksa. Popłyńmy razem na rekord Świdnicy”

79 kilometrów i 795 metrów – to właśnie tyle udało się przepłynąć podczas piątej edycji Nocnego Pływania na terenie żarowskiego basenu. To nowy rekord sportowego wydarzenia. Najlepszą kobietą okazała się ubiegłoroczna triumfatorka Dominika Sasin, a wśród panów zwyciężył Maciej Chmura. Wyrównany został również rekord najmłodszego uczestnika. Lidia Tomaszewska w dniu zawodów miała 7 lat. Najstarszym pływakiem okazał się Andrzej Jóźwiak. Każdy z uczestników pływał przez 30 minut. W tym czasie musiał pokonać jak najdłuższy dystans. Zawodników do większego wysiłku mobilizowały cheerleaderki z Kids Dance z Gminne Centrum Kultury i Sportu w Żarowie.Organizatorem zawodów było Gminne Centrum Kultury i Sportu w Żarowie. Przypomnijmy, że poprzedni rekord wynosił 77 km i 525 metrów.

W połowie grudnia na terenie krytej pływalni Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ulicy Równej odbyła się druga edycja imprezy pod hasłem „30 minut na maksa. Popłyńmy razem na rekord Świdnicy”. Uczestnicy walczyli z własnymi słabościami o jak najlepsze indywidualne rezultaty, ale celem było również pobicie wspólnie zeszłorocznego rekordu świdnickiego, który wynosił blisko 70 kilometrów! Idea zawodów jest bardzo prosta. Każdy z uczestników miał za zadanie przepłynąć jak największą liczbę długości basenów w czasie 30 minut. Dla najlepszych pań i panów przewidziano puchary i nagrody, dla wszystkich – pamiątkowy medal i certyfikat wzięcia udziału w zawodach. Najlepsza okazała się Dominika Sasin, która w czasie pół godziny pokonała 90 długości basenu, a tym samym osiągnęła rezultat 2250 metrów. Znów bardzo dobre wyniki wykręciły siostry – Maja i Natalia Lęga, które uzyskały odpowiednio 2050 i 2025 metrów. Wśród panów najlepszym obecnie wynikiem legitymuje się Patryk Cichoń (2025). W basenie obserwowaliśmy 44 śmiałków w przeróżnym wieku. W sumie udało się przepłynąć 65 kilometrów i 50 metrów, co daje średnią 1478 metrów na jednego zawodnika. Do rekordu ciut brakło. Przypomnijmy, że w poprzednim roku udało się ustanowić wynik 69.200.

24. II Bieg Pamięci Janusza Kusocińskiego

Trudne warunki towarzyszyły zawodniczkom i zawodnikom rywalizującym w drugiej edycji Biegu Pamięci Janusza Kusocińskiego. Na stadionie Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w akcji zobaczyliśmy ponownie przedstawicieli świdnickich i okolicznych grup biegowych, a same zmagania toczyły się w niezwykle emocjonującym systemie australijskim. W szranki stanęły biegowe reprezentacje sześciu grup ze Świdnicy i okolic, aby wyłonić swoich mistrzów na dystansie 10 tysięcy metrów. Biegi były nietypowe, ale niezwykle widowiskowe, bo rywalizacja toczyła się systemem australijskim – z eliminacją ostatnich zawodników na kolejnych okrążeniach stadionu. Do zawodów zostały zaproszone czteroosobowe zespoły kobiet i mężczyzn z lokalnych grup i stowarzyszeń biegowych: Świdnicka Grupa Biegowa, Biegowa Świdnica, Żelazna Świdnica, GLKS Świdnica, Strzegomska Dwunastka i Klub Biegacza Sobótka. Zwycięzcą klasyfikacji drużynowej zostawał zespół, który zgromadził największą liczbę punktów przyznawanych według zajętych miejsc na mecie: 24. miejsce – 1 pkt, 23. miejsce – 2 pkt, 22. miejsce – 3 pkt (…) 1. miejsce – 24 punkty. Punktowali wszyscy zawodnicy drużyny. Wśród kobiet najlepsza była Karolina Malinowska (GLKS Świdnica), a u panów Jakub Pasiewicz (Żelazna Świdnica). W klasyfikacji drużynowej kobiet zwyciężył GLKS Świdnica, a w rywalizacji mężczyzn Biegowa Świdnica.

25. VIII Turniej piłki siatkowej osób niepełnosprawnych / II Ważki Bieg

Znakomita zabawa w duchu fair-play i fantastyczne sportowe emocje podczas ósmej edycji Turnieju Piłki Siatkowej osób niepełnosprawnych organizowanego przez Warsztat Terapii Zajęciowej w Świdnicy. Do zmagań doszło pod koniec września na terenie boiska szkolnego Zespołu Szkół Specjalnych w Świdnicy mieszczącego się przy ul. Rotmistrza Witolda Pileckiego. – Nasz turniej to cykliczna impreza organizowana od 2013 roku (jedynie w 2020 roku mieliśmy przerwę ze względu na pandemię koronawirusa) i skierowana do placówek z terenu powiatu świdnickiego. Jej podstawowym zadaniem jest propagowanie zdrowego trybu życia i integracja osób z niepełnosprawnościami poprzez sport. Uczestnicy ambitnie przygotowywali się przez cały rok i dali z siebie wszystko. Dziś nie było zwycięzców i pokonanych. Na wielkie brawa zasłużył każdy sportowiec, który stanął dziś na starcie naszego turnieju. Wszyscy otrzymali zresztą takie same medale i dyplomy za uczestnictwo w zawodach. Łącznie w zawodach wzięło około 100 osób reprezentujących placówki ze Świdnicy, Strzegomia, Mokrzeszowa, Świebodzic i Jaskulina – opowiadała zaraz po zakończeniu turnieju Teresa Antonowicz-Rak, kierownik Warsztatu Terapii Zajęciowej ze Świdnicy.

W grudniu z kolei każdy chętny mógł dołączyć do II edycji Ważkiego Biegu, którego organizatorem było Stowarzyszenie „Bliżej Ciebie” przy Zespole Szkół Specjalnych. Akcja miała łączyć propagowanie aktywności fizycznej z ważkim celem, jakim jest zebranie funduszy na spłatę zobowiązań po remoncie galerio-kawiarenki, gdzie pracują osoby z niepełnosprawnością intelektualną. W ramach tego wydarzenia zadaniem było przebiegnięcie (także na bieżni), przejście lub przejechanie na rowerze minimum 5 kilometrów. Ważka Art Cafe działa na świdnickim Rynku od lipca tego roku w lokalu przekazanym za darmo przez samorząd świdnicki. Lokal po dawnym sklepie jubilerskim wymagał gruntownego remontu. Przez dwa lata trwały zbiórki na ten cel, a na ostatniej prostej okazało się, że materiały budowlane podrożały i cena wzrosła. Wykonawca cierpliwie czeka na resztę należności, a stowarzyszenie dokłada wszelkich starań, by się wywiązać ze zobowiązania.

26. Turnieje szachowe w Świdnicy i w Jaworzynie Śląskiej

Sporo w 2021 roku działo się także przy szachownicach. Wszystko zaczęło się w styczniu od jedenastej edycji Szachowych Mistrzostw Świdnicy organizowanych przez MDK Świdnica. Turniej przeprowadzony był systemem szwajcarskim na dystansie 9 rund, ale ze względu na pandemię koronawirusa rozegrany został w wersji online na portalu Lichess. W maju 52 uczestników rywalizowało podczas III Memoriału Szachowego Salo Landaua, a we wrześniu Jaworzyna Śląska była miejscem zmagań szachistów biorących udział w pierwszej edycji Memoriału Szachowego Mariana Gabrysiaka, osoby znanej i zasłużonej dla jaworzyńskiego sportu, która była między innymi prekursorem szachów w mieście. Szachiści ze Świdnicy oraz z licznych klubów z województwa dolnośląskiego uczcili w listopadzie Narodowe Święto Niepodległości udziałem w XI Turnieju Szachowym o Szablę Piłsudskiego, a w grudniu miał miejsce jeszcze dwudniowe zmagania w ramach V Bożonarodzeniowego Turnieju Szachowego organizowanego przez Młodzieżowy Dom Kultury w Świdnicy i Stowarzyszenie Klub Szachowy GAMBIT MDK Świdnica.

27. Grand Prix Factory Sport Race – Świdnica

Grubo ponad 200 zawodniczek i zawodników rywalizujących w kilku kategoriach wzięło udział w wyścigu kolarskim Grand Prix Factory Sport Race – Świdnica. Był to jeden z etapów cyklu wyścigów PKO Ubezpieczenia Via Dolny Śląsk. Centrum zawodów zlokalizowane było w okolicy bosmanatu, przy zalewie Witoszówka w Świdnicy. Trasa prowadziła przez Witoszów Dolny i Świdnicę. Organizatorem wydarzenia była Ślęża Sobótka Bike Academy, przy współudziale miasta Świdnica, Gminy Wiejskiej Świdnica, Starostwa Powiatowego oraz sponsora – firmy Dabro-Bau. Kolarze mieli do pokonania dystans FUN – 40 km lub PRO – 90 km, w pętlach po 10 km, co gwarantowało dynamiczną jazdę w okolicach startu i mety.

28. Międzypokoleniowe Otwarte Przełajowe Biegi Pojednania

W czwartek 30 września najlepsi i najambitniejsi biegacze i biegaczki z naszego regionu po raz kolejny stanęli na starcie finałowych biegów Międzypokoleniowych Otwartych Przełajowych Biegów Pojednania, zorganizowanych na terenie siedziby Fundacji „Krzyżowa”. W tym roku wydarzenie to obyło się pod hasłem „Rodzina bez przemocy”. Liczba uczestników przerosła najśmielsze oczekiwania – zgłosiło się ok. 680 zawodników. Szczególnie licznie zaprezentowały się roczniki 2011-2012, spośród których na starcie stanęło około setki dziewcząt i chłopców. Fundację „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego reprezentowała silna grupa przedszkolaków z Niepublicznego Przedszkola „Zielona Kraina”, która rywalizowała z rówieśnikami ze Świdnicy.

29. Charytatywny Turniej Piłki Siatkowej „Gramy dla Jagody”

Aż dziewięć zespołów wzięło udział w Charytatywnym Turnieju Piłki Siatkowej dla kobiet. Zmagania pod hasłem „Gramy dla Jagody” odbyły się w niedzielę, 5 grudnia w hali sportowej w Jaworzynie Śląskiej. Tego dnia rywalizacja sportowa miała oczywiście drugorzędne znaczenie, a liczyła się przede wszystkim pomoc małej mieszkance gminy Jaworzyna Śląska – Jagodzie Góreckiej. W zmaganiach starszych siatkarek wzięło udział pięć zespołów, a najlepsze okazały się zawodniczki MKS-u IgnerHome Volley Świdnica. Cztery ekipy wzięły udział w turnieju przeznaczonym dla młodszych siatkarek. Tam z kolei najlepszy okazał się Lider Dzierżoniów. Turniej zakończył się sukcesem, udało się uzyskać kwotę blisko 3000 złotych niezbędną na koszty rehabilitacji i pomocy medycznej dla Jagody, mieszkanki gminy Jaworzyna Śląska. Na uczestniczki turnieju czekały medale i puchary, a na gości ciasto, kanapki, kawa, herbata i woda. Do nabycia były również rzeczy wykonane przez naszych uczniów – między innymi ręcznie malowana porcelana ufundowana przez zakłady porcelany stołowej Karolina w Jaworzynie Śląskiej.

30. Mistrzostwa Świdnicy w biegach na orientację

Łącznie 162 zawodników i zawodniczek wzięło udział w mistrzostwach Świdnicy w biegu na orientację. Na starcie stanęli wytrawni uczestnicy poprzednich edycji, jak również „nowicjusze”, a największą popularnością cieszyła się kategoria rodzinna, w której rywalizowały 23 drużyny. Terenem zawodów były okolice Zalewu Witoszówka z parkiem Harcerskim, który w 2018 roku gościł uczestników mistrzostw Polski. Biegi na orientację są alternatywą na rodzinną, aktywną formę spędzania czasu wolnego. Łączą w sobie ruch z orientacją w terenie. Zadaniem uczestników jest odnalezienie punktów kontrolnych zaznaczonych na mapie w odpowiedniej kolejności w jak najkrótszym czasie.

31. Liga wspinaczkowa dzieci i młodzieży

Uczestnicy dali z siebie wszystko, a kibice nie mogli narzekać na nudę. Wszystko w związku z pierwszą częścią turnieju rozgrywanego w ramach Ligi Wspinaczkowej Dzieci i Młodzieży. Te bardzo interesujące zawody odbyły się w sobotę, 23 października na terenie hali sportowej w Witoszowie Dolnym i zgromadziły na starcie zarówno najmłodszych, jak i tych nieco starszych sportowców.

32. Charytatywne zawody strzeleckie

W sobotę, 18 września na klubowej strzelnicy w Świdnicy odbyły się zawody ku czci „Obrońców Ojczyzny września 1939 roku”, które zorganizował Klub Sportów Obronnych i Stowarzyszenie „Wystarczy Słowo”. – Wydarzenie te zostało objęte patronatem honorowym Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, jak również patronatem Anny Marii Siarkowskiej, posłanki na Sejm RP. Na te doniosłe wydarzenie przybyli: kapitan Stanisław Wołczaski – Powstaniec Warszawski, honorowy prezes Zarządu Okręgu Dolnośląskiego ŚZŻAK w asyście żołnierza WOT st. szer. Mateusza Teterycza, Marian Kowalik, prezes Koła Świdnickiego ŚZŻAK oraz klubowa kadra młodych zawodników. Po powitaniach nastąpiły krótkie przemówienia. Po nich nadszedł już czas na rozpoczęcie zawodów i oddanie strzałów honorowych, które wykonali Stanisław Wołczaski, Marian Kowalik i żołnierz WOT st. szer. Mateusz Teterycz. Następnie odbywały się zawody dla wszystkich, którzy przybyli. Trzecie miejsce przypadło Arkadiuszowi Czajkowskiemu – 167 pkt, na drugim miejscu stanął Waldemar Białkowski – 173 pkt., a najlepszy okazał się Tomasz Waszczuk z wynikiem 179 pkt. Cały dochód z imprezy został przekazany na rzecz Stowarzyszenia Poległych Żołnierzy „Pamięć i Przyszłość”. Łącznie zebrano 2250 zł. – informowali organizatorzy wydarzenia.

33. Festiwal Sportów Zimowych

To było prawdziwe święto zimowych sportów w murach sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 105 w Świdnicy. Wszystko za sprawą pierwszego Festiwalu Sportów Zimowych skierowanego do uczniów czwartych klas szkół podstawowych. W programie festiwalu prezentowane prezentowane były następujące dyscypliny: short track (na łyżworolkach), curling, biathlon (ze strzelnicą laserową), snowboard (konkurencje na równoważni, zadanie na batucie), minihokej, konkurencje hokejowe. Uczestnicy otrzymywali nagrody za wypełnione karty gracza, a były to medale, nagrody rzeczowe i certyfikaty za udział w konkurencjach. W organizację wydarzenia zaangażowane były również świdnickie kluby sportowe: Dolnośląski Klub Curlingowy Dzik Świdnica oraz Świdnicki Klub Piłki Ręcznej. – Każda z zimowych dyscyplin olimpijskich jest dyscypliną niszową, ale razem tworzą atrakcję. Prezentując wszystkie w jednym miejscu postanowiliśmy przybliżyć je dzieciom w atrakcyjnych formach aktywności, tak aby mogli spróbować rywalizacji. Festiwal zorganizujemy po to, aby poczuć zimowe dyscypliny, szczególnie przed Zimowymi Igrzyskami Olimpijskimi w Pekinie 2022. Festiwal będzie miał formę ogólnodostępną i bezpłatną dla wszystkich uczniów klas czwartych publicznych świdnickich szkół podstawowych. Ważnym punktem festiwalu jest promocja lokalnych sportów zimowych, popularnych w mieście. Chcemy aby przedstawiciele wiodącej zimowej dyscypliny byli obecni na festiwalu prezentując swoją dyscyplinę i zachęcając do treningów – przekazywali przed całą akcją organizatorzy wydarzenia.

34. Warsztaty PumpTruck 1.0

Znakomitą frekwencją cieszyła się pierwsza z szesnastu edycji warsztatów organizowanych przez Fundację Ładne Historie. Począwszy od 11 czerwca aż do końca września w każdy piątek w godzinach 17.00-20.00 na terenie świdnickiego Skateparku&Pumptracku organizowane były dla dzieci i młodzieży zajęcia w ramach programu PUMPTRACK 1.0. Na starcie pierwszej edycji znalazło się kilkudziesięciu śmiałków. Co tydzień młodzież świdnicka miała szansę spotkać się z pasjonatami takich dyscyplin jak skateboarding, rolkarstwo, jazda na rowerze, czy street dance. Wszystko na obiekcie przy ulicy Polna Droga w okolicy zalewu Witoszówka. Głównym celem tej inicjatywy było dotarcie do mieszkańców Świdnicy w wieku 10-19 lat, czyli grupy, która większość minionego rok spędziła w domach na nauce zdalnej. Najważniejszym zadaniem przed jakim stoi Fundacja Ładne Historie jest stworzenie młodzieży przestrzeni do aktywnego spędzania czasu poza domem, nauki konkretnych umiejętności sportowych oraz szansy na poznanie zupełnie nowych dziedzin, a tym samym poszukiwanie swojej pasji.

35. Zawody Mikołajkowe w Rekinie Świebodzice

Fantastyczna zabawa w sposób aktywny na terenie krytej pływalni świebodzickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, uśmiechy na twarzach uczestników i co ważne fantastyczne prezenty od świętego Mikołaja. W grudniu odbyły się tradycyjnie mikołajkowe zawody pływackie w Klubie Sportowym Rekin Świebodzice, w których uczestniczyło blisko 200 dzielnych sportowców. W zabawie uczestniczyły najmłodsze dzieci z kilku grup naborowych, a także zawodniczki i zawodnicy z grup doskonalenie, sportowych, wyczynowych i masters. Na młodych i tych nieco starszych pływaków czekały na początek konkurencje sportowe, a następnie był czas na wizytę świętego Mikołaja i prezenty. Na dzielnych śmiałków czekały słodycze ufundowane przez sponsorów, jak również kominy i bluzy treningowe.

/MDvR/

 

Poprzedni artykułWycieczka Szkolna – obowiązkowo ubezpiecz dziecko!
Następny artykułCo zrobić, żeby dziecko jadło warzywa? Mamy na to swoje sposoby