Strona główna 0_Slider Próbował oszukać „na paczkę”

Próbował oszukać „na paczkę”

0

Wciąż pojawiają się nowe sposoby, którymi przestępcy próbują pozbawić nas pieniędzy. W ostatnim czasie internetowi oszuści coraz chętniej podszywają się pod firmy kurierskie i wysyłają SMS-y z linkiem do strony, która ma umożliwić im wyłudzenie środków z konta bankowego. Takie wiadomości otrzymała także jedna z czytelniczek Swidnica24.pl.

Oszuści ciągle modyfikują swoje metody działania i korzystają z każdej nadarzającej się okazji, aby wprowadzić w błąd i wykorzystać zaufanie niczego niepodejrzewających osób. Coraz chętniej, zwłaszcza w czasie wzmożonych zakupów, podszywają się pod firmy kurierskie i wysyłają SMS-y z informacją o konieczności dopłaty do przesyłki. Zazwyczaj kwota, jaką należy wpłacić, jest bardzo niska – w granicach 1 zł. W wiadomości podany jest także link, który przekierowuje potencjalną ofiarę na stronę łudząco podobną do strony banku bądź operatora płatności, gdzie nieświadoma osoba wprowadza wrażliwe dane dotyczące konta takie jak login czy hasło i umożliwia tym samym przechwycenie tych danych przez oszustów. Ktoś, kto często otrzymuje paczki, jest łatwym celem dla przestępców, zwłaszcza jeśli oczekuje akurat na przesyłkę.

W innym wariancie wspomnianej metody oszuści w wiadomości przesyłają link do aplikacji, które infekują telefon. W ten sposób niepowołane osoby mogą wyciągać hasła do aplikacji bankowych, czy też przekierowywać SMS-y, dzięki czemu przejmują kontrolę nad konkretnym kontem bankowym. Telefony są bardzo często na celowniku oszustów. Głównie dlatego, że są gorzej zabezpieczane przed tego typu atakami niż komputery osobiste.

I właśnie takie wiadomości 9 grudnia otrzymała czytelniczka Swidnica24.pl. – Dzisiaj dostałam dwa smsy z dwóch różnych numerów na temat paczki. Dużo robię zakupów przez internet ale wiem, że ostatnio nic nie zamawiałam, więc podejrzewam, że to oszustwo. Przesyłam wam dwa zdjęcia o jakiej treści są te smsy i z jakich numerów – napisała prosząc, by ostrzec osoby, które jeszcze o tej metodzie oszustów nie słyszały.

/red./
Wykorzystano informacje KGP

Poprzedni artykułCo? Gdzie? Kiedy? Weekendowy kalendarz wydarzeń
Następny artykułCiepło wróci jeszcze dzisiaj?