Strona główna 0_Slider Nowy rozkład jazdy pociągów, ceny biletów w górę

Nowy rozkład jazdy pociągów, ceny biletów w górę

0

W niedzielę, 12 grudnia wejdzie w życie nowy rozkład jazdy pociągów, który obowiązywać będzie przez kolejne 12 miesięcy. Koleje Dolnośląskie zapowiadają zmiany w swojej ofercie przewozowej, a także podwyżkę cen biletów.

Od 12 grudnia pasażerów dolnośląskiego przewoźnika będą obowiązywać nowe taryfy uwzględniające zmiany cen biletów. Nowy cennik obejmie zarówno taryfę podstawową, jak i stałe oferty oraz promocje Kolei Dolnośląskich. W stosunku do dotychczasowych biletów ceny będą różnić się średnio o około 10%. Zmiany w cenniku są konsekwencją wysokiej inflacji oraz wzrostu kosztów m.in. paliw, energii elektrycznej, które wpływają na cały sektor kolejowy – informuje Bartłomiej Rodak, rzecznik Kolei Dolnośląskich.

Obok wzrostu kosztów wynagrodzeń i obsługi taboru, ceny energii to najszybciej rosnąca pozycja kosztowa. Pomiędzy 2019 a 2021 rokiem łączny koszt zakupu energii trakcyjnej wzrósł o prawie 50%. Sytuacja na rynku zmusza przewoźników do aktualizacji taryf. Nie chcemy, aby ceny energii odbiły się na zmniejszeniu liczby połączeń, dlatego zdecydowaliśmy się na wprowadzenie nowego cennika – podkreśla Rodak.

Od niedzieli wzrosną więc ceny biletów jednorazowych, miesięcznych odcinkowych oraz miesięcznych sieciowych (przykładowo, koszt normalnego biletu miesięcznego sieciowego wzrośnie z 369 do 399 zł). Zmianie ulegnie również cennik popularnej oferty Bilet Sowiogórski. Zgodnie z nowym regulaminem oferty, od 12 grudnia korzystający Biletu Sowiogórskiego podróżni za przejazd tam i z powrotem między Świdnicą a Wrocławiem będą musieli zapłacić 30 zł (obecnie 25 zł), natomiast cena biletu miesięcznego wzrośnie do 320 zł (obecnie 299 zł). Droższe będą też przejazdy w ramach oferty „Dobry bilet”. Za podróż na trasach Świdnica-Strzegom oraz Świdnica-Dzierżoniów trzeba będzie zapłacić 7 zł (obecnie 6 zł).

Nowy rozkład jazdy Kolei Dolnośląskich

Od 12 grudnia obowiązywać będzie nowy rozkład jazdy pociągów. Od tego dnia pasażerowie będą mogli skorzystać z nowych połączeń dostępnych na dolnośląskich trasach. – Po 20 latach pociągi wracają na trasę do Jelcza-Laskowic przez Wrocław Wojnów. Dzięki temu na mapie Wrocławia pojawią się nowe przystanki, m.in. Wrocław Popiele, Strachocin oraz Wojnów Wschodni – wskazuje rzecznik Kolei Dolnośląskich. – Stawiamy na stały rozwój, dlatego po raz kolejny w rocznym rozkładzie jazdy pojawiają się nowe połączenia dostępne dla Dolnoślązaków.

Wśród dodatkowych zmian organizator przewozów Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego wraz z Kolejami Dolnośląskimi uwzględnili również nowe pociągi, które będą dostępne m.in. na odcinkach Wrocław Główny – Rawicz, Legnica – Jawor, Bielawa Zachodnia – Dzierżoniów Śląski oraz Legnica – Głogów. Część relacji dotychczasowych połączeń zostanie wydłużona, rozszerzone zostaną terminy kursowania niektórych pociągów oraz wprowadzone zostaną zatrzymania na nowych przystankach. Relacja dwóch par pociągów z Wrocławia w kierunku Międzylesia zostanie wydłużona do czeskiego Lichkova (łącznie funkcjonować będzie 6 par połączeń), natomiast dwie pary połączeń do/z Żary zostaną wydłużone do Tuplic w Lubuskim.

Od nowego rozkładu jazdy do listy dolnośląskich przystanków na żądanie dojdą cztery kolejne: Batowice Lubańskie, Gierałtów, Gorzelin, Piechowice Dolne. W sumie takich przystanków na trasach obsługiwanych przez Koleje Dolnośląskie będzie już 26, z czego dwa pod Świdnicą: Krzyżowa oraz Bolesławice Świdnickie.

Informacje dotyczące rocznego rozkładu jazdy dostępne są na stronie przewoźnika.

/Koleje Dolnośląskie, mn/

Poprzedni artykułJak anulować kredyt frankowy
Następny artykułBiuro rachunkowe – jakie usługi oferuje