Strona główna 0_Slider Niebezpieczne skrzyżowanie ma zostać przebudowane. Na „edukacyjne” fotoradary na łączniku autostradowym trzeba...

Niebezpieczne skrzyżowanie ma zostać przebudowane. Na „edukacyjne” fotoradary na łączniku autostradowym trzeba będzie poczekać

0

Drogowcy ze Służby Drogowej Powiatu Świdnickiego dążą do przebudowy skrzyżowania w Jagodniku, na którym często dochodzi do kolizji i wypadków. W planach jest też wprowadzenie zmian na rondzie Orderu Uśmiechu w Żarowie, w tym ustawienie „edukacyjnych” fotoradarów, jednak w dotychczas ogłaszanych przetargach nie było chętnych do wykonania tego zadania.

Zderzenie na skrzyżowaniu w Jagodniku (kwiecień 2019)

Do przebudowy skrzyżowania dróg powiatowych w Jagodniku oraz ronda na tzw. łączniku autostradowym przymierzano się już w październiku. Właśnie wtedy powiatowi drogowcy ogłosili przetarg na budowę lub przebudowę przejść dla pieszych w czterech miejscowościach – w Witoszowie Dolnym, Dzierzkowie, Żarowie oraz Jagodniku. W dwóch ostatnich przypadkach zakres prac miał wykraczać poza samo wymalowanie nowych pasów, dobudowę chodników, czy też montaż dodatkowego oświetlenia.

W przypadku skrzyżowania w Jagodniku zdecydowano się na wprowadzenie rozwiązań mających na celu uspokojenie ruchu i poprawę bezpieczeństwa. – Zdecydowała o tym liczba zdarzeń, do których dochodziło na tym skrzyżowaniu, zbyt duże prędkości rozwijane w tym miejscu, a także występująca tam ograniczona widoczność. Powierzchnia skrzyżowania zostanie wyniesiona, co w konsekwencji spowoduje, że przejeżdżające pojazdy będą pokonywały je dużo wolniej. Dodatkowo chcemy, żeby nawierzchnia skrzyżowania była wykonana w kolorze czerwonym, tym samym wyróżniając się wizualnie. Chcemy, aby kierowcy bardziej uważali w rejonie tego skrzyżowania – tłumaczył Marek Olesiński, dyrektor Służby Drogowej Powiatu Świdnickiego.

Poważniejsze zmiany przewidziano również w przypadku ronda Orderu Uśmiechu w Żarowie, znajdującym się na powiatowej trasie łączącej Świdnicę oraz Żarów z drogą krajową nr 5. – Obecnie na rondo można wjeżdżać z dwóch pasów ruchu na dwóch wlotach. Brak zachowania ostrożności przez kierujących powodował, że dochodziło tam do licznych kolizji. Chcemy wyeliminować sytuacje, gdy na skrzyżowanie wjeżdżają równocześnie dwa pojazdy i sprawić, żeby z każdego wlotu można było wjeżdżać na rondo tylko z jednego pasa ruchu – wyjaśniał Olesiński.

Fotoradar edukacyjny w miejscowości Graniczna (fot. SDPŚ)

Mając na celu poprawę bezpieczeństwa w rejonie ronda, w planach było też ustawienie dwóch „edukacyjnych” fotoradarów, które miałyby informować kierujących o przekroczeniu dozwolonej prędkości. Jak zaznaczał dyrektor Służby Drogowej Powiatu Świdnickiego, takie mierniki prędkości nie skutkują konsekwencjami z tytułu przekroczenia lub niedostosowania się do obowiązującego ograniczenia prędkości. – Jest to kolejny element uspokajania ruchu. Chcemy w ten sposób spowodować, żeby uwaga kierujących była większa. Wykrycie przekroczenia prędkości nie będzie rodziło żadnych konsekwencji dla kierujących, jednak będzie na nich oddziaływać i wpływać na to, że szybciej zdejmą nogę z gazu – wskazywał dyrektor.

Do pierwszego z ogłoszonych przez Służbę Drogową Powiatu Świdnickiego przetargów nie zgłosiła się żadna firma zainteresowana przebudową skrzyżowań w Jagodniku oraz Żarowie. Za drugim razem ofertę złożyło Świdnickie Przedsiębiorstwo Budowy Dróg i Mostów, które wyraziło chęć realizacji prac w pierwszej z tych miejscowości za kwotę blisko 373 tys. złotych, przy czym SDPŚ planowała przeznaczyć na ten cel 280 tys. zł. Na przebudowę ronda w Żarowie i ustawienie fotoradarów ponownie nie było chętnych.

Michał Nadolski
[email protected]

Poprzedni artykułKociaki szukają nowych domów
Następny artykułWe Wrocławiu na trzecim stopniu podium