Strona główna 0_Slider Najnowszy ranking samorządów „Rzeczpospolitej”. Dobromierz wysoko, jak wypadły pozostałe gminy?

Najnowszy ranking samorządów „Rzeczpospolitej”. Dobromierz wysoko, jak wypadły pozostałe gminy?

0

Od 17 lat redakcja „Rzeczpospolitej” ocenia dokonania lokalnych władz w Polsce, wskazując te samorządy, które najlepiej dbają o swój zrównoważony rozwój. W Rankingu Samorządów 2021 wysoką lokatę zajęła gmina Dobromierz, która wśród gmin wiejskich uplasowała się na 15. miejscu w kraju i 1. miejscu na Dolnym Śląsku. – Jest to dla nas ogromne wyróżnienie i jeszcze większa motywacja do pracy na rzecz mieszkańców – komentuje wójt Jerzy Ulbin.

Dobromierz

Ranking Samorządów „Rzeczpospolitej” jest uznawany za jeden z najbardziej prestiżowych i wiarygodnych w Polsce. Zasady rankingu ustala niezależna kapituła, której przewodniczy były premier prof. Jerzy Buzek. W jej skład wchodzą także przedstawiciele organizacji samorządowych, organizacji pozarządowych, władz publicznych oraz przedstawiciele redakcji „Rzeczpospolitej”.

Ranking Samorządów „Rzeczpospolitej” obejmuje wszystkie gminy, miasta i miasta na prawach powiatu w Polsce, za wyjątkiem Warszawy – ze względu na inny ustrój prawny oraz jej wielkość. Źródłem danych podlegających ocenie są informacje udostępniane przez Główny Urząd Statystyczny, Ministerstwo Finansów oraz informacje podane przez władze lokalne w specjalnej ankiecie. Kryteria oceny Rankingu Samorządów 2021 to około 50 wskaźników, w tym m.in. zdolność samorządu do zwiększania dochodów własnych i korzystania z zewnętrznych źródeł finansowania, efektywność zarządzania finansami, wydatki samorządu na usługi w zakresie edukacji, kultury, sportu i rekreację, transportu publicznego, działania związane z ochroną środowiska, zarządzanie urzędem, czy też współpracę między samorządami. Rankingowe zestawienie przygotowane zostało odrębnie dla 65 miast na prawach powiatu, 878 gmin miejskich i miejsko-wiejskich, a także 1533 gmin wiejskich.

W najnowszym rankingu, w kategorii miast na prawach powiatu na czele znalazły się Gliwice, Katowice oraz Kraków. W przypadku gmin miejskich i miejsko-wiejskich czołowe lokaty przypadły: gminie Morawica (woj. świętokrzyskie), gminie Podkowa Leśna (woj. mazowieckie) oraz gminie Miechów (woj. małopolskie). W zestawieniu obejmującym gminy wiejskie na podium znalazły się kolejno: gmina Wielka Wieś (woj. małopolskie), gmina Aleksandrów (woj. lubelskie) oraz gmina Buczkowice (woj. śląskie).

Jak wypadły gminy z terenu powiatu świdnickiego? Najwyższą lokatę w swojej kategorii zajęła gmina Dobromierz, która wśród gmin wiejskich znalazł się na 15. miejscu. Gmina Świdnica uplasowała się z kolei na pozycji 256., a gmina Marcinowice na miejscu 346.

W kategorii gmin miejskich i miejsko-wiejskich najlepiej wypadł Żarów, zajmując 191. miejsce. Świdnica znalazła się na pozycji 195., Strzegom – 239., Świebodzice – 553., a Jaworzyna Śląska – 621.

Z pełnymi wynikami XVII edycji Rankingu Samorządów można się zapoznać na stronie internetowej dziennika „Rzeczpospolita”.

/Rzeczpospolita, UG Dobromierz, opr. mn/

Poprzedni artykułKto odpowiada za holowanie pojazdu
Następny artykułCo rozważyć przy wyborze baterii kuchennej?