Strona główna Artykuł sponsorowany Kto odpowiada za holowanie pojazdu

Kto odpowiada za holowanie pojazdu

0

Kierowcy doskonale rozumieją, że podczas jazdy samochodem może dojść do kolizji drogowej lub awarii auta, dlatego prawie każdy kierowca ma w bagażniku zestaw narzędzi w rezerwie do rozwiązywania problemów po drodze. Niestety nie wszystko da się naprawić na poboczu, w przypadku mniej lub bardziej poważnej awarii kierowca staje przed problemem dostarczenia auta do warsztatu samochodowego. Najłatwiej jest poprosić kogoś o holowanie. Ale tutaj rodzi się pytanie kto odpowiada za holowanie pojazdu? Dobrze jest znać odpowiedź, aby uniknąć sporów i mandatu.

holowanie pojazdu

Jak holować niesprawny pojazd?
Jak pokazuje praktyka, wielu kierowców jest gotowych pomóc, ale tylko nieliczni mają linkę holowniczą. Ale nawet jeśli jest dostępna, nie we wszystkich przypadkach, zgodnie z przepisami ruchu drogowego, może być używana, na przykład elastyczna. Pomimo tego, że holowanie https://www.evanescence.pl/ile-kosztuje-pomoc-drogowa/ niesprawnego samochodu jest z natury czynnością prostą, w przypadku pomyłki kierowcy możliwe są poważne konsekwencje. To kierowca holujący, czyli ten który ciągnie niesprawny samochód ponosi odpowiedzialność za wszystko co dzieje się na drodze w czasie całej procedury. Musi być to osoba uprawniona do kierowania samochodem. Ustawodawstwa jasno wskazuje, że można holować tylko jedno auto i nie można holować samochodu z przyczepą. Zakazane jest holowanie pojazdu https://glinski-hol.pl/oferta/ na autostradzie. W takim przypadku przetransportowaniem auta zajmuje się pomoc drogowa, ponieważ dysponuje przeznaczonymi do tego holownikami, lawetami.

Jakich zasad należy przestrzegać podczas holowania samochodu?
Według przepisów samochód holujący musi być w pełni sprawny i jechać na włączonych światłach mijania. Ważne! Ani pojazd holujący ani holowany nie może mieć włączonych świateł awaryjnych. Jak powinien być oznaczony pojazd holowany oraz linka holownicza? Trójkąt ostrzegawczy należy ustawić po lewej stronie na zewnątrz samochodu. Jeżeli występuje słaba widoczność trzeba włączyć światła pozycyjne.

Istnieje ważny wymóg dotyczący stanu pojazdu ciągniętego: przy zastosowaniu elastycznej linki, układ hamulcowy i kierowniczy muszą być sprawne, że sztywną linką – co najmniej jeden układ hamulcowy. Zgodnie z przepisami ruchu drogowego, linka holownicza musi być wyposażona we flagi żółte lub czerwone. Dlaczego jest to tak ważne? Na przykład podczas holowania w nocy linka zabrudzona kurzem i brudem drogowym, często jest niewidoczna.

Bezpieczne holowanie – jak to wykonać?
Jednym z najtrudniejszych zadań dla kierowcy holującego pojazd jest wystartowanie. Faktem jest, że nieprawidłowe ruchy mogą uszkodzić przyczepność lub doprowadzić do tego, że samochód zacznie jechać zbyt gwałtownie i linka holownicza pęknie. Dlatego eksperci radzą płynnie zacząć od lekkiego pociągnięcia linki holowniczej, przytrzymania sprzęgła, a następnie zwolnić je, dodając trochę więcej gazu niż zwykle.

Podczas jazdy kierowca holujący auto musi używać płynnie sprzęgła, aby uniknąć silnych szarpnięć i poluzowania linki. Silnik powinien być utrzymywany na wyższych obrotach. Głównym zadaniem kierowcy holowanego auta jest upewnienie się, że linka jest zawsze napięta. Faktem jest, że podczas zwisania linka holownicza może owinąć się wokół kół lub zaplątać się w części zawieszenia. Rezultatem jest jej zerwanie i utrata trajektorii. Hamowanie powinno być również płynne, unikając gwałtownego naciskania na pedał.

Odpowiedzialność za holowanie pojazdu
Tak jak już napisano odpowiedzialność za holowanie pojazdu https://glinski-hol.pl/ ponosi kierowca, który go ciągnie auto. Jeżeli policja stwierdzi nieprawidłowości podczas holowania samochodu mandat zostanie wystawiony na kierowcę holującego auto. Jeżeli pojazd będzie nieodpowiednio przygotowany do tej procedury, nastąpi zerwanie linki co spowoduje np. kolizję drogową również to on zostanie ukarany. Ewentualne szkody powstałe w czasie holowania, zostaną pokryte z jego OC.

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułJak zrobić nadruk na koszulkę piłkarską
Następny artykułNajnowszy ranking samorządów „Rzeczpospolitej”. Dobromierz wysoko, jak wypadły pozostałe gminy?