Strona główna 0_Slider MPK zamawia nowe autobusy elektryczne. Do Świdnicy mają dotrzeć najpóźniej w maju...

MPK zamawia nowe autobusy elektryczne. Do Świdnicy mają dotrzeć najpóźniej w maju 2023 roku

0

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Świdnicy ogłosiło przetarg na dostawę sześciu nowych autobusów elektrycznych. Mają mieścić co najmniej 75 pasażerów, być całkowicie niskopodłogowe, a także przejeżdżać minimum 150 km na jednym ładowaniu.

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne zainteresowane jest zakupem i dostawą sześciu autobusów o napędzie elektrycznym, które będą mogły być wykorzystywane na wszystkich liniach obsługiwanych przez przewoźnika. Zakupione pojazdy mają być niskopodłogowe, mieścić co najmniej 75 pasażerów – z czego minimum 27 na miejscach siedzących, posiadać zasięg na jednym ładowaniu wynoszącym minimum 150 km. Będą także wyposażone w systemy informacji pasażerskiej oraz monitoringu wizyjnego, jak również ogrzewanie i klimatyzację przedziału pasażerskiego, kasowniki z funkcją biletomatu, czy też porty ładowania USB .

Oczekujemy ofert na fabrycznie nowe autobusy niskopodłogowe, dwunastometrowe, przystosowane do przewozu osób niepełnosprawnych. Pojazdy zaopatrzone w baterie o pojemności co najmniej 240 kWh, na które producent da gwarancję utrzymania 80% pojemności energetycznej przez co najmniej 84 miesiące a układ napędowy zapewni zużycie poniżej 1,6 kWh na jeden kilometr – informuje Witold Tomkiewicz, rzecznik MPK Świdnica. – Na początku II połowy stycznia poznamy potencjalnych dostawców naszych 6 autobusów elektrycznych. W marcu a być może jeszcze w lutym przyszłego roku rozstrzygniemy postępowanie i poznamy zwycięskiego wykonawcę – dodaje.

Wartość zamówienia szacowana jest na 13,8 mln złotych netto. Projekt świdnickiego MPK obejmujący zakup „elektryków” oraz budowę nowych stacji ładowania – przy pętli autobusowej przy ul. Emilii Plater oraz przy ul. Dworcowej – otrzymał finansowe wsparcie z programu Zielony Transport Publiczny, ogłoszonego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Nowe autobusy mają zostać dostarczone najpóźniej do końca maja 2023 roku.

Obecnie Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Świdnicy dysponuje dwoma autobusami elektrycznymi, które dotarły do Świdnicy w kwietniu 2020 roku.

Michał Nadolski
[email protected]

Poprzedni artykułPędziły ponad 100 km/h przez Świdnicę
Następny artykułTrwa usuwanie awarii ciepłowniczej na Osiedlu Młodych [FOTO]