Strona główna Artykuł sponsorowany Magazyny energii – czym są i jak działają?

Magazyny energii – czym są i jak działają?

0
W Polsce, z roku na rok odnotowuje się coraz wyższy udział Odnawialnych Źródeł Energii (OZE) w produkcji prądu. Wiąże się to z generowaniem oszczędności oraz ochroną środowiska. W końcu Odnawialne Źródła Energii są w pełni bezpieczne dla środowiska, a ich pozyskiwanie nie wiąże się z wyczerpywaniem naturalnych złóż, tak, jak w przypadku węgla czy gazu. Pozyskiwanie energii ze słońca czy wiatru wymaga jej magazynowania. Do tego przeznaczone są w pełni funkcjonalne urządzenia jak: magazyny energii, które umożliwiają samodzielne przechowywanie wygenerowanych nadwyżek. Jak działają magazyny energii oraz jakie są korzyści z ich wykorzystania? Dowiesz się z poniższego artykułu.

Czym są magazyny energii?
Ogromny wzrost zainteresowania Odnawialnymi Źródłami Energii sprawia, że pojawia się problem z magazynowaniem wyprodukowanej energii elektrycznej. W odpowiedzi na tę kwestię powstały magazyny energii, które umożliwiają przechowywanie energii wyprodukowanej przez instalację fotowoltaiczną i inne Odnawialne Źródła Energii. W końcu w słoneczne dni energia produkowana jest w ogromnych ilościach, dużo wyższych niż zapotrzebowanie budynków. Magazyn energii pozwala na przechowywanie wygenerowanych nadwyżek i ich wykorzystanie w momencie zwiększonej konsumpcji przez gospodarstwo domowe.

Jakie są korzyści z magazynów energii?
Posiadanie własnego magazynu energii pozwala na uzyskanie niezależności energetycznej. Dzięki temu dom może być skutecznie zabezpieczony przed przerwami w dostawach energii, co jest szczególnie przydatne w miejscach, które są często narażone na awarie sieci energetycznej. W przypadku braku magazynu energii pojawia się konieczność przesyłania nadwyżek i ich odbioru w momencie braku energii, wiąże się to z uiszczaniem comiesięcznych opłat. Dodatkowo magazyny energii umożliwiają zatrzymanie wyprodukowanej energii. Kiedy dom korzystający z Odnawialnych Źródeł Energii nie ma swojego magazynu, musi oddawać nadwyżkę do sieci energetycznej, z której wraca jedynie 80% oddanej mocy. Posiadając magazyn, można całą energię zachować do swojej dyspozycji. Wykorzystanie magazynów energii jest również bardzo opłacalne w miejscach, w których brakuje przyłącza energetycznego np. w domkach letniskowych. Co istotne, magazyny energii mogą również służyć do magazynowania energii pobieranej z sieci energetycznej. Dzięki temu w przypadku przerw w dostawie czy awarii można korzystać ze zgromadzonych nadwyżek.

Okazuje się jednak, że w związku z wykorzystywaniem OZE pojawia się również inny poważny problem. Dystrybutorzy prądu, którzy odbierają nadwyżki, już wkrótce mogą mieć problem z ich magazynowaniem, dlatego coraz częściej niechętnie podchodzą do takich działań. Dlatego osoby korzystające z Odnawialnych Źródeł Energii już dziś powinny pomyśleć o domowym magazynie energii. Firma Solar Energy Development – Magazynyenergii.pl. posiada wiele świetnych rozwiązań, dlatego warto skontaktować się z nią w celu sprawdzenia jakie oferty zostały przygotowane. Dodatkowo zapewniają wsparcie techniczne, pomoc w przypadku wystąpienia problemów i bezproblemową instalację magazynu energii.

Jak działają magazyny energii?
Magazyny energii to urządzenie zaawansowane technicznie, których działanie opiera się na wykorzystaniu czynnika chemicznego, na kształt baterii i akumulatorów. Kiedy powstaje nadwyżka prądu, gromadzona jest ona w magazynie. Kiedy tam trafia, przekształcana jest w substancję chemiczną. Najczęściej zjawisko to obserwowane jest w słoneczne dni, kiedy panele fotowoltaiczne produkują dużo więcej energii, niż może zużyć gospodarstwo domowe. Tak zgromadzone zapasy wykorzystywane są nocą i w dni pochmurne, kiedy nie ma możliwości jej produkcji w wystarczających ilościach. W takiej sytuacji zgromadzona substancja chemiczna jest przekształcana i oddawana w postaci prądu. Pamiętajmy, że urządzenia te są praktycznie bezawaryjne, niezawodne oraz posiadają długą żywotność nawet 20 lat.

Magazyny energii – tylko dla fotowoltaiki?
Domowy magazyn energii, który można kupić w firmie Solar Energy Development, jest idealną opcją nie tylko dla nadwyżek generowanych dzięki instalacji fotowoltaicznej, ale również innych Odnawialnych Źródeł Energii. Dodatkowo urządzenia te są zdolne do magazynowania prądu pobranego z sieci energetycznej. Dzięki temu są niezwykle wszechstronne. Pozwalają na uniezależnienie się od dystrybutorów prądu, dzięki czemu możliwe jest korzystanie z energii bezproblemowo, nawet w sytuacji wystąpienia przerw w dostawach z powodu anomalii pogodowych czy prowadzonych prac modernizacyjnych.

/Artykuł  sponsorowany/

Poprzedni artykułNie żyje kolejnych czterech mieszkańców powiatu, chorych na COVID-19. Raport resortu zdrowia
Następny artykułPrzy dawnym szpitalu pod topór poszło blisko 40 drzew. Co w zamian?