Strona główna Kultura Lekcja teatralna profesora Kocura. Teatr rzeczy

Lekcja teatralna profesora Kocura. Teatr rzeczy

0

Świdnicki Ośrodki Kultury i Alchemia teatralna zaprasza na lekcję teatralną profesora Mirosława Kocura „Teatr rzeczy”.

Profesor wysnuwa tezę, że jesteśmy zdominowani przez rzeczy, a rewolucja technologiczna tylko eskalował obecność rzeczy w naszym życiu. Rzeczy nie tylko są w środowisku, w świecie. w którym mieszkamy, zapełniają nam mieszkania, ale też są w ciałach. To, co jest kluczowe w tym nowym teatrze rzeczy, to ostateczne uznanie sprawczości rzeczy.

Profesor Mirosław Kocur to reżyser teatralny, historyk i teoretyk teatru. Wykłada na Uniwersytecie Wrocławskim i w Akademii Sztuk Teatralnych (filia we Wrocławiu), jest dyrektorem Instytutu Kulturoznawstwa UWr.  Projektował i budował mosty na Pogórzu Karpackim, uczestniczył w przedsięwzięciach Teatru Laboratorium Jerzego Grotowskiego, był kierownikiem artystycznym teatru Drugie Studio Wrocławskie (1987-1990) i dyrektorem międzynarodowego festiwalu sztuki „Broken Walls” w Kalifornii (1991). W roku 2005 otrzymał stypendium naukowe od fundacji Fulbrighta. Reżyserował i wykładał w Polsce, Szwajcarii, Włoszech, Wielkiej Brytanii, Grecji i Stanach Zjednoczonych. Opublikował „Teatr antycznej Grecji” (2001, Nagroda indywidualna MENiS i „Dolnośląski Brylant Roku”), „We władzy teatru. Aktorzy i widzowie w antycznym Rzymie” (2005, Nagroda im. Wojciecha Bogusławskiego), „Drugie narodziny teatru. Performanse mnichów anglosaskich” (2010), „Teatr bez teatru. Performanse w Anglii Wschodniej u schyłku średniowiecza” (2012) oraz „Źródła teatru” (2013).

Lekcja zostanie udostępniona 14 grudnia o godz. 12.00 na stronach www.alchemiateatralna.pl, www.sok.com.pl, portalu Facebook oraz na kanale YouTube Świdnickiego Ośrodka Kultury.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

/ŚOK/

Poprzedni artykułŚwiąteczny jarmark od czwartku. Handlowe domki już stoją, trwa budowa szopki [FOTO]
Następny artykułŚwięty Mikołaj odwiedził Żarów [FOTO]