Strona główna 0_Slider Jak będzie wyglądać kolęda w diecezji świdnickiej? Biskup wydał zalecenia

Jak będzie wyglądać kolęda w diecezji świdnickiej? Biskup wydał zalecenia

0

Zbliżający się okres świąt Bożego Narodzenia drugi rok z rzędu upłynie pod znakiem epidemii koronawirusa oraz obostrzeń. Z tego względu wizyty duszpasterskie ponownie będą przebiegały inaczej niż zwykle. Biskup świdnicki Marek Mendyk zachęca do uczestniczenia we wspólnym kolędowaniu w kościołach, ale też dopuszcza możliwość zapraszania kapłanów do domów na życzenie jego mieszkańców.

zdjęcie ilustracyjne (fot. parafia pw. NMP Królowej Polski w Świdnicy)

Obecna sytuacja związana z epidemią kolejny raz utrudnia tradycyjne odwiedziny kolędowe – wskazuje bp Marek Mendyk w komunikacie opublikowanym przez świdnicką kurię, w którym zaapelował do wszystkich księży diecezji o uwzględnienie jego wskazań dotyczących wizyt duszpasterskich, opracowanych ze względu na „trwającą epidemię i utrzymująca się dużą liczbę zakażeń, w trosce o zdrowie i życie”. – Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom wiernych, przekonanych, że w czasie pandemii duszpasterze ich nie opuszczą i jako szafarze Bożego błogosławieństwa będą blisko nich, zachęcam duszpasterzy do dalszej ofiarnej służby wiernym i do osobistego rozeznania, która z form będzie właściwa w danej wspólnocie parafialnej – pisze bp Mendyk.

Wzorem rozwiązań przedstawionych w ubiegłym roku, biskup świdnicki zaproponował m.in. aby wiernych, którzy w poprzednich latach byli odwiedzani przez duszpasterzy w określonym dniu zapraszać do kościoła na wieczorną mszę sprawowaną w ich intencji. Dodatkowo zachęca, aby po nabożeństwach poprowadzić wspólne kolędowanie, jeśli pozwalają na to warunki. Biskup zasugerował również, aby obrazki kolędowe – zwyczajowo rozdawane podczas wizyty duszpasterskiej – wyłożyć w kościele, umożliwiając wiernym ich zabranie do domów.

Dopuszczona została również możliwość, aby osoby chętne mogły zaprosić księdza do swojego domu. – Jeśli w parafii są rodziny lub osoby, które chciałyby przyjąć kapłana (np. w celu modlitwy i pobłogosławienia nowego domu czy mieszkania), można się z nimi umówić indywidualnie, w dowolnym czasie pamiętając o przestrzeganiu wszelkich rygorów sanitarnych – wskazał biskup świdnicki.

Treść komunikatu biskupa świdnickiego w sprawie wizyt duszpasterskich w roku 2021/2022:

Ze względu na trwającą epidemię i utrzymująca się dużą liczbę zakażeń, w trosce o zdrowie i życie, wzorem ubiegłego roku wszyscy księża diecezji świdnickiej proszeni są, aby uwzględnili poniższe wskazania odnoszące się do planowanej wizyty duszpasterskiej (kolędy).

Obecna sytuacja związana z epidemią kolejny raz utrudnia tradycyjne odwiedziny kolędowe. Wychodząc jednak naprzeciw oczekiwaniom wiernych, przekonanych, że w czasie pandemii duszpasterze ich nie opuszczą i jako szafarze Bożego błogosławieństwa będą blisko nich, zachęcam duszpasterzy do dalszej ofiarnej służby wiernym i do osobistego rozeznania, która z form będzie właściwa w danej wspólnocie parafialnej:

a) Wiernych, którzy w poprzednich latach byli odwiedzani przez duszpasterzy w określonym dniu (zamieszkali przy określonych ulicach) można zaprosić w godzinach wieczornych na Mszę świętą sprawowaną w ich intencji do kościoła. W sytuacji, gdyby intencja Mszy św. jest już zajęta, można skorzystać z prawa do binacji. Podczas Mszy świętej należy wygłosić okolicznościową homilię – pouczenie, tak jak miałoby to dokonać się podczas indywidualnych odwiedzin w domach parafian.
b) Podczas Mszy świętej duszpasterze powinni odmówić modlitwę błogosławieństwa nad zebranymi i pozostałymi w domach mieszkańcami, zwłaszcza nad chorymi. Można także podczas liturgii poświęcić wodę, którą wierni przyniosą sami do kościoła we własnych naczyniach, aby potem zanieść ją do domów. Należy zachęcić uczestników liturgii, aby po powrocie do swoich mieszkań i domów wraz z innymi domownikami odprawili „liturgię rodzinną”, odmawiając modlitwę, której tekst otrzymali w świątyni oraz kropiąc mieszkanie wodą święconą.
c) Po Mszy św. w kościele, jeśli na to pozwalają warunki, można poprowadzić wspólne kolędowanie.
d) Obrazki kolędowe, zwyczajowo rozdawane podczas wizyty duszpasterskiej, można wyłożyć w kościele, aby wierni mogli je zabrać ze sobą. Tam, gdzie podczas kolędy istnieje zwyczaj zamawiania intencji mszalnych bądź zbierania ofiar na cele duszpasterskie, należy je przyjąć w inny sposób.
e) Jeśli w parafii są rodziny lub osoby, które chciałyby przyjąć kapłana (np. w celu modlitwy i pobłogosławienia nowego domu czy mieszkania), można się z nimi umówić indywidualnie, w dowolnym czasie pamiętając o przestrzeganiu wszelkich rygorów sanitarnych.

Duszpasterzom i Wiernym na czas adwentowego przygotowania z serca błogosławię.

Marek Mendyk

Biskup Świdnicki

/Diecezja Świdnicka, mn/

Poprzedni artykułMiał dokonać kilkunastu podpaleń. 27-latek nie przyznaje się do winy. „Mógł doprowadzić do kolejnego, poważniejszego zdarzenia lub tragedii”
Następny artykułJak podnieść wysokość alimentów gdy partner zaniża dochody?