Strona główna 0_Slider 40 lat od stanu wojennego. Wyjątkowe spotkanie z internowanymi

40 lat od stanu wojennego. Wyjątkowe spotkanie z internowanymi

0

Działalność w opozycji i NSZZ “Solidarność” opłacili  utratą pracy, tragediami rodzinnymi, emigracją. Kilkudziesięciu świdnickich działaczy z lat 80. XX wieku w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku trafiło do więzienia. W tym roku mija 40 lat od wprowadzenia w Polsce stanu wojennego, który miał zdławić wolnościowy zryw. Z inicjatywy Stowarzyszenia „Solidarność Ziemi Świdnickiej 1980r.” w auli I LO w Świdnicy zostanie zorganizowane wyjątkowe spotkanie.

Decyzję o wprowadzeniu stanu wojennego Rada Państwa podjęła 12 grudnia 1981, a obwieścił ją w wystąpieniu telewizyjnym dzień później generał Wojciech Jaruzelski. O godzinie 0.00 rozpoczęła się ogólnopolska akcja aresztowań działaczy opozycyjnych. Na ulice wyprowadzono 70 tysięcy żołnierzy Wojska Polskiego, 30 tysięcy funkcjonariuszy MSW, 1750 czołgów, 1400 pojazdów opancerzonych. Zatrzymanych zostało ponad 10 000 opozycjonistów. Akcja objęła także świdnickich działaczy NSZZ Solidarność. Łącznie w okresie od grudnia do stycznia przez świdnicki areszt przewinęło się ponad 80 internowanych, kilkunastu zwolniono z jednostki, resztę przewieziono do Zakładu Karnego w Kamiennej Górze.

13 grudnia 2021 roku o godzinie 16.00 do udziału w specjalnym, zatytułowanym „Stan wojenny w Świdnicy w obrazie i słowie. 40 lat później” spotkaniu zaprasza Stowarzyszenie „Solidarność Ziemi Świdnickiej 1980r.”. W gościnnych progach I LO im. Jana Kasprowicza (aula przy ul. Pionierów Ziemi Świdnickiej) w panelu wspomnieniowym wezmą udział dawni internowani, a rozmowę poprzedzi wykład dr Bartłomieja Perlaka, autora książki „Internowani na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie”, od lat zaangażowanego w upamiętnianie dramatycznych losów opozycji z lat 80. XX wieku. Spotkanie uświetnią utalentowani młodzi wokaliści z pracowni Mirosława Jabłońskiego w Młodzieżowym Domu Kultury. – Zapraszamy wszystkich, którzy chcieliby wspomnieć tamte trudne czasy i spotkać się ze świadkami historii – zachęcają organizatorzy. Wstęp jest wolny. Spotkanie zostanie zorganizowane zgodnie z wytycznymi sanitarnymi, obowiązkowe jest zasłanianie ust i nosa.

/red./

 

Poprzedni artykułŚledczy ustalają przyczynę śmierci 31-latka odnalezionego przy Okrężnej. Znane są wyniki sekcji
Następny artykułMichał Mossoń odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski!