Strona główna 0_Slider Tor przeszkód na Centrum Przesiadkowym. Niesprawna winda zostanie naprawiona

Tor przeszkód na Centrum Przesiadkowym. Niesprawna winda zostanie naprawiona

0

Częstymi dewastacjami oraz niewłaściwym sposobem korzystania tłumaczone są notoryczne awarie wind znajdujących się na terenie świdnickiego Centrum Przesiadkowego, bez których przemieszczanie się między dworcem Świdnica Miasto, kolejowymi peronami i dworcem autobusowym jest problematyczne dla osób niepełnosprawnych, rodziców z wózkami oraz podróżnych z ciężkimi bagażami. Do końca tygodnia naprawiona ma zostać winda znajdująca się od strony ulicy Kolejowej.

Problem niesprawnych wind w Centrum Przesiadkowym świdniczanie sygnalizowali wielokrotnie. – Niejednokrotnie podróżując szynobusem obserwowałam pasażerów wysiadających na peronie drugim z ciężkimi bagażami lub wózkami dziecięcymi, którzy podchodzą do windy i z rozczarowaniem stwierdzają, że jest to tylko atrapa. Jako rodzic często podróżujący z małym dzieckiem, decyduję się na przekroczenie torowiska w miejscu, które oznakowane jest zakazem przejścia, narażając się przy tym na mandat i niebezpieczeństwo. W takich momentach myślę o osobach niepełnosprawnych, które – jak sądzę – spotykają się z tym problemem przyjeżdżając do Świdnicy. Schody, którymi zmuszeni są schodzić, a następnie wchodzić osoby na wózkach inwalidzkich są barierą architektoniczną, której nie są w stanie samodzielnie pokonać – wskazywała we wrześniu ubiegłego roku jedna z mieszkanek.

Do powtarzających się awarii wind – obecnie nie działa dźwig osobowy od strony dworca autobusowego – dodatkowo doszła kolejna przeszkoda dla osób mających problemy z poruszaniem się, z wózkami lub dużymi bagażami. Przy okazji zrealizowanego przez spółkę PKP Polskie Linie Kolejowe remontu zlikwidowany został naziemny przejazd między peronami. – Codziennie jeżdżę do Wrocławia do pracy z dworca Świdnica Miasto. PKP rozmontowało kładkę [naziemny przejazd – red.] na torach, a winda dla niepełnosprawnych to totalna farsa. Nigdy nie działa… Wielokrotnie byłem świadkiem, jak ludzie niepełnosprawni byli przenoszeni przez tory przez przypadkowych ludzi lub skakali ma jednej nodze. Sam ostatnio przenosiłem starszemu małżeństwu wózek i pomagałem przejść panu, który ledwo powłóczył nogami. Obsługa dworca na prośbę o pomoc bez skutku próbowała uruchomić windę, po czym pokazała rozebraną, otaśmowaną kładkę i odeszła bez słowa – opowiadał jeden z mieszkańców.

Do Miejskiego Zarządu Nieruchomości, zarządzającego Centrum Przesiadkowym, zwróciliśmy się z pytaniami o aktualny stan wind oraz planowany termin naprawy niesprawnego obecnie urządzenia. – Na terenie Centrum Przesiadkowego w Świdnicy zlokalizowane są trzy windy dla osób niepełnosprawnych. Wyłączenie wind z użytkowania następuje na skutek częstych dewastacji oraz awarii spowodowanych głównie niewłaściwym korzystaniem z wind. Miejski Zarząd Nieruchomości zleca na bieżąco usuwanie niesprawności wind. Obecnie dwie windy są sprawne, natomiast trzecia (od strony PKS) została zgłoszona serwisantowi do naprawy (zerwane paski transmisyjne) – informuje Maria Florczak z Miejskiego Zarządu Nieruchomości w Świdnicy.

Z informacji uzyskanych od firmy zajmującej się konserwacją i naprawą wind wynika, iż brakujące elementy zostaną zamówione i zamontowane do końca bieżącego tygodnia. Ponadto informuję, iż windy na Centrum Przesiadkowym objęte są okresowymi przeglądami zgodnie z wymogami Transportowego Dozoru Technicznego – dodaje Florczak.

W dalszym ciągu czekamy na stanowisko spółki PKP Polskie Linie Kolejowe w sprawie możliwości przywrócenia naziemnego przejazdu między peronami lub też wprowadzenie innego rozwiązania, które ułatwiłoby poruszanie się po terenie stacji osobom niepełnosprawnym, z wózkami lub dużymi bagażami.

/mn/

Poprzedni artykułWęże gumowe do pary wodnej, paliw i olejów
Następny artykułJak przygotować dach do zimy?