Strona główna 0_Slider Świdnicki Kościół Pokoju na kolekcjonerskim banknocie

Świdnicki Kościół Pokoju na kolekcjonerskim banknocie

0

Z okazji 20. rocznicy wpisania Kościoła Pokoju w Świdnicy na listę światowego dziedzictwa UNESCO wydany zostanie kolekcjonerski banknot 0 euro. Oficjalnie zaprezentowany zostanie on 2 grudnia.

fot. Urząd Miejski w Świdnicy

Pamiątkowe banknoty Euro Souvenir cieszą się popularnością wśród miłośników turystyki oraz kolekcjonerów, a ich celem jest m.in. podnoszenie świadomości o najważniejszych zabytkach historycznych i kulturowych, interesujących turystycznie miejscach, wydarzeniach, czy wybitnych osobistościach. Banknoty mogą być przy tym dodatkowym narzędziem komunikacji i marketingu, wpływając na promocję danego miejsca.

Do tej pory wyemitowano szereg banknotów 0 euro związanych z Dolnym Śląskiem. Kolekcjonerskie „euro” poświęcono m.in. Kościołowi Pokoju w Jaworze, Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju, czy też osobie Gustava Beckera. Wkrótce wydany zostanie również kolekcjonerski banknot z Kościołem Pokoju w Świdnicy. Okazją ku temu jest przypadająca w tym roku 20. rocznica wpisania świdnickiej świątyni na listę najbardziej wyjątkowych obiektów na świecie.

13 grudnia 2001 roku w Helsinkach podjęto decyzję o wpisaniu Kościołów Pokoju w Świdnicy oraz Jaworze na listę dziedzictwa UNESCO. – Kościoły Pokoju w Jaworze i Świdnicy to największe w Europie obiekty sakralne zbudowane w konstrukcji szkieletowo-reglowej. Obydwa protestanckie kościoły zostały wzniesione w połowie XVII wieku, po zakończeniu wojny trzydziestoletniej, która spustoszyła wielkie obszary Europy. Podpisując traktat pokojowy w Westfalii w 1648 r. monarcha austriacki zezwolił protestantom z Dolnego Śląska wznieść trzy “kościoły pokoju”. Miały upamiętnić zakończenie wyniszczającej wojny i koniec konfliktu religijnego – uzasadniano decyzję Komitetu Światowego Dziedzictwa.

mat. Banknoty Pamiątkowe

Kolekcjonerski banknot 0 Euro ma zostać oficjalnie zaprezentowany podczas konferencji prasowej, która odbędzie się 2 grudnia. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez spółkę Banknoty Pamiątkowe, polskiego przedstawiciela inicjatywy 0 Euro, emisja pamiątkowego banknotu planowana jest na 3 grudnia. Turyści i kolekcjonerzy będą mogli nabyć banknot w Kościele Pokoju.

/mn/

Poprzedni artykułMichał Kopeć mistrzem Polski juniorów w układaniu kostki Rubika
Następny artykułSzybko, łatwo i przyjemnie… W tabeli są coraz wyżej