Strona główna 0_Slider Minister zdrowia ogłasza „alertowy pakiet obostrzeń”. Uszczelnienie granic i ograniczenia krajowe

Minister zdrowia ogłasza „alertowy pakiet obostrzeń”. Uszczelnienie granic i ograniczenia krajowe

0

– Rosnące ryzyko jest elementem, który zmienia nasze podejście do dalszej walki z pandemią. Musimy docenić wagę tego zjawiska i tego ryzyka, jakim jest pojawienie się nowej mutacji. W związku z tym opracowaliśmy pakiet alertowy. Dotyczy on uszczelnienia granic oraz ograniczeń krajowych – poinformował w poniedziałek minister zdrowia, Adam Niedzielski. Nowe przepisy mają obowiązywać od 1 grudnia do 17 grudnia włącznie.

– Jesteśmy w apogeum czwartej fali pandemii COVID-19. Obserwujemy zmniejszającą się dynamikę zachorowań. Do tej pory byliśmy w stanie zarządzać walką z pandemią w sposób przewidywalny – mówił Niedzielski podczas poniedziałkowej konferencji prasowej. – W ostatnich dniach pojawił się zupełnie nowy element, który z mojego punktu widzenia i z naszego punktu widzenia, może być tzw. gamechangerem, czyli elementem, który zmienia to, co spodziewaliśmy się, że będzie w najbliższej przyszłości, to, jak będą przebiegały procesy pandemiczne. Oczywiście tym gamechangerem jest nowa mutacja wirusa, którą WHO nazwała omikronem – wskazał szef resortu zdrowia.

Mamy do czynienia z mutacją, która stanowi ryzyko przyspieszenia pandemicznych procesów. Musimy docenić wagę zjawiska i ryzyka, jakim jest nowa mutacja. Chcę poinformować, że w związku z tą informacją przygotowaliśmy pakiet alertowy obostrzeń. Ten pakiet ma dwa elementy. Pierwszy dotyczy uszczelnienia granic. Podążając za rekomendacji Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób, wydajemy zakaz lotów do siedmiu krajów afrykańskich, które są uznane za kraje szczególnego ryzyka: Lesotho, Botswana, Zimbabwe, Mozambik, Namibia, Eswatini i RPA. Osoby wracające z tych krajów, niezależnie jaką drogą, będą miały wydłużoną kwarantannę do 14 dni. Nie ma możliwości zwolnienia testem z takiej kwarantanny. Drugim elementem jest zmiana zasad dla podróżujących do Polski z krajów non-Schengen. Wydłużamy kwarantannę do 14 dni, a zwolnienie z kwarantanny może być od 8. dnia po wykonaniu testu PCR – poinformował Niedzielski. Kwarantanna nie będzie nakładana na osoby zaszczepione szczepionkami uznawanymi w Unii Europejskiej.

Będą też zmiany w obostrzeniach obowiązujących w kraju. – Zmniejszamy limity z 75 do 50% zapełnienia w gastronomii, kulturze, kościołach, hotelach, obiektach sportowych. Osoby zaszczepione nie będą uwzględniane w tych limitach – przekazał minister. Zmianie ulegną również limity osób w zgromadzeniach. – Zmniejszamy limit ze 150 do 100 osób dla imprez typu wesela. W imprezach sportowych z 500 do 250. Ostatnia ważna zmiana: do tej pory w punktach typu siłownia, strefa fitness, podnosimy limit do 1 os. na 15 m² – dodał.

Jak wskazał zastępujący Głównego Inspektora Sanitarnego Krzysztof Saczka, obowiązek spełnienia limitów będzie należał do organizatorów imprez, właścicieli sklepów i lokali gastronomicznych, zaś inspektorat będzie to kontrolował. – Pracujemy nad tym, by do ustawy dokleić możliwość weryfikowania paszportów covidowych. Przedsiębiorcy mogą takie środki wykorzystywać podczas organizowania imprez. Zostanie zwiększona liczba kontroli w kierunku przedsiębiorców. Jeśli limity nie będą przestrzegane, będzie to podstawa do ukarania – dodał szef resortu zdrowia.

/opr. mn/

fot. Ministerstwo Zdrowia

Poprzedni artykułZdalne nauczanie w ponad 40 szkołach powiatu świdnickiego
Następny artykułSłowa mają moc. „Ósemka” zachęca do udziału w Maratonie Pisania Listów Amnesty International