Strona główna 0_Slider Pracownicy socjalni nagrodzeni. Co z wyczekiwanymi przez nich podwyżkami?

Pracownicy socjalni nagrodzeni. Co z wyczekiwanymi przez nich podwyżkami? [FOTO]

0

Z okazji Dnia Pracownika Socjalnego w poniedziałek w siedzibie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej odbyła się uroczystość, podczas której doceniono i wyróżniono tych pracowników, którzy wykazali szczególne zaangażowanie. – Jestem dumna, że mamy takie koleżanki i kolegów, którzy są na co dzień są blisko ludzi – podkreślała Violetta Kalin, dyrektor MOPS.

Bohaterami dzisiejszego święta jesteście Wy: pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej i Dziennego Domu Senior-WIGOR. Bardzo dziękuję Państwu za zaangażowanie, za profesjonalizm i za serce, które w ostatnim, tak trudnym dla nas czasie w związku z sytuacją epidemiczną, wykazaliście. Ze swojej strony gratuluję i bardzo serdecznie dziękuję – mówiła do obecnych na uroczystości Violetta Kalin, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. – Jest to z jednej strony Dzień Pracownika Socjalnego, ale nie zapominajmy też o wszystkich osobach, które w tym systemie są. Są to między innymi asystenci rodziny i pracownicy administracji, są to opiekunki, które zajmują się środowiskami w ramach usług opiekuńczych, są to osoby, które zajmują się projektami – zwracał z kolei uwagę wiceprezydent Świdnicy, Szymon Chojnowski.

Okres pandemii był dla nas wszystkich niezwykle wymagający i trudny. Państwo osobiście tego doświadczyli i można powiedzieć, że byliście na pierwszej linii. Byliście też naszymi bohaterami, ponieważ pamiętamy, że w tych najtrudniejszych momentach, gdy były szczyty zachorowań, byli Państwo na pierwszej linii kontaktu z mieszkańcami. Były to różne, trudne sytuacje, kiedy trzeba było dotrzeć do poszczególnych osób i Państwo stanęli oczywiście na wysokości zadania. Można powiedzieć, że świdnickie służby i świdnicki MOPS spisały się na medal – podkreślał Chojnowski.

Zastępca prezydenta wskazywał przy tej okazji na konieczność wprowadzenia zmian w systemie pomocy społecznej. – Ten system w Świdnicy, jak popatrzymy całościowo, jest dość innowacyjny, nowatorski i starający się nadążyć za tym, co się dzieje w tej niełatwej dziedzinie. Za to dziękuję serdecznie Państwu tu obecnym, a także wszystkim pracownikom. Jak Państwo wiedzą, ten system też pewnie wymaga pewnych zmian i reform, patrząc na to, co się dzieje w naszym kraju. Wydaje się, że pewne zmiany są konieczne. Można powiedzieć, że wiele grup społecznych jest gdzieś w zapomnieniu. Jest trochę dziur w systemie prawno-finansowym. Sami Państwo sygnalizują, że w ramach obowiązujących przepisów niekiedy dochodzi do sytuacji, że tam, gdzie zarobki nie są najniższe, ale są średniej wielkości, ta pomoc wydaje się czasami bardziej potrzebna, niż w tych trudniejszych środowiskach. Wiele jeszcze pracy przed nami – mówił Chojnowski.

Uważamy, że zmiany systemowe powinny również dotyczyć Państwa systemu pracy i płacy. W związku z istniejącymi oczekiwaniami i zmianami, jakie obserwujemy, niezbędne wydają się kolejne kroki. Dzisiaj pozwolę sobie ogólnie zapowiedzieć, że po decyzji prezydent miasta i konsultacji z dyrekcją Ośrodka Pomocy Społecznej oraz kadrą kierowniczą, będziemy chcieli wpłynąć na to, żeby zarobki uległy poprawie w najbliższym czasie. Mam nadzieję, że będziemy mieć dla Państwa trochę dobrych informacji – zapowiedział wiceprezydent.

Przypomnijmy, na początku września do prezydent Beaty Moskal-Słaniewskiej oraz do świdnickich radnych pracownicy czterech miejskich jednostek wystosowali wnioski o podwyżki. Pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, Ośrodka Sportu i Rekreacji, Miejskiej Biblioteki Publicznej, a także Świdnickiego Ośrodka Kultury od dwóch lat mają zamrożone płace. W zależności od jednostki pracownicy oczekują albo 1000 złotych do pensji zasadniczej, albo wzrostu o 30%.

Podczas poniedziałkowej uroczystości wyróżnienia i nagrody odebrali: Magdalena Barylska, Adam Ciepliński, Agnieszka Gawlik, Katarzyna Hryniów, Martyna Janus, Renata Kowalik, Monika Kozłowska–Teuerle, Monika Król, Szymon Łokić, Małgorzata Maciejewska, Anna Morka, Marta Pawłowska, Marta Radwańska, Tomasz Strzelczyk, Dorota Szyłobryt oraz Renata Tkocz.

Michał Nadolski
[email protected]

fot. Dariusz Nowaczyński

Poprzedni artykułUkradli flagi pod okiem kamery [FOTO]
Następny artykułKolejne autobusy elektryczne wyjadą na ulice Świdnicy. MPK z wielomilionową dotacją