Strona główna 0_Slider Pomnik upamiętniający żołnierzy odrestaurowany. Historycy rozwikłali tajemnicę zaginionej tablicy

Pomnik upamiętniający żołnierzy odrestaurowany. Historycy rozwikłali tajemnicę zaginionej tablicy [FOTO]

0

Dobiegły końca prace związane z renowacją pomnika upamiętniającego żołnierzy pruskich i austriackich zmarłych w latach 1866-1867, usytuowanego w Parku Młodzieżowym i będącego jednym z nielicznych, ocalałych reliktów cmentarza garnizonowego. Dzięki staraniom świdnickich historyków udało się uzupełnić częściowo zatarte nazwiska żołnierzy wymienionych na marmurowych tablicach, a także zidentyfikować zmarłych, których wyliczono na czwartej, zaginionej tablicy.

18 października 1868 roku na terenie cmentarza garnizonowego (obecnie teren parku Młodzieżowego u zbiegu ulic Armii Krajowej i Kolejowej) odsłonięty został pomnik poświęcony zmarłym w Świdnicy żołnierzom pruskim i austriackim, którzy wskutek odniesionych ran leczeni byli w świdnickim lazarecie. Monument w formie czworobocznego obelisku ustawiony na trzystopniowej podstawie, na którym zamocowano cztery marmurowe tablice z nazwiskami zmarłych żołnierzy, zachował się do chwili obecnej. Częściowym pracom renowacyjnym poddany był w 2006 roku, kiedy oczyszczono go, zasadzono u podstawy krzewy i zamontowano niewielkie ogrodzenie – opisują Andrzej Dobkiewicz oraz Sobiesław Nowotny ze Świdnickiego Portalu Historycznego. Jak przywołują, z inicjatywy ówczesnego radnego miejskiego Mariusza Barcickiego, w miejscu brakującej, czwartej tablicy wmontowano nową, w którą poświęcono pamięci ofiar wojen toczonych w XVIII, XIX i XX wieku.

W kwietniu 2020 roku rozpoczęto prace związane z rewitalizacją Parku Młodzieżowego, w ramach której zajęto się m.in. zagospodarowaniem parkowej zieleni, remontem i przebudową parkowych alejek, montażem elementów małej architektury, oświetlenia, kamer monitoringu, czy też budową toalety. W sumie na realizację tych prac przeznaczono ponad 9 mln złotych, przewidując w kolejnym etapie rewitalizacji odbudowę tarasu widokowego wraz z altaną. W ramach oddzielnych zadania zajęto się też oczyszczeniem dwóch słupów granitowych przy wejściu do Parku Młodzieżowego od strony ulicy Wałbrzyskiej, na których mało estetyczny stan zwracali uwagę mieszkańcy, przeznaczając na to 7380 zł. Niezależnie od realizowanej rewitalizacji zlecono również renowację zabytkowego obelisku zlokalizowanego na terenie dawnego cmentarza garnizonowego, przeznaczając na ten cel blisko 48 tys. złotych.

Realizację prac konserwatorskich powierzono Piotrowi Gierlasińskiemu, który zajął się m.in. naprawą uszkodzeń oraz zabezpieczeniem zabytku przed dalszą destrukcją, oczyszczeniem obelisku oraz marmurowych płyt z inskrypcjami, a także oczyszczeniem i uczytelnieniem samych inskrypcji. W ostatnim zadaniu pomocne okazały się ustalenia historyków. – Dzięki staraniom Świdnickiego Portalu Historycznego i odnalezieniu w archiwach nazwisk żołnierzy pruskich i austriackich zmarłych w 1866 i 1867 roku w świdnickich lazaretach (po wojnie prusko-austriackiej), możliwe było – oprócz prac przewidzianych programem renowacji – uzupełnienie liter w nazwiskach umieszczonych na trzech tablicach tak, aby uzyskały one swoje pełne, pierwotne brzmienie – wskazuje Dobkiewicz.

Badaczom świdnickiej historii udało się również odtworzyć pełną listę poległych, którzy zostali upamiętnieni na pomniku, dzięki czemu możliwe było ustalenie nazwisk 16 żołnierzy austriackich z czwartej, zaginionej płyty. Jak dodaje Andrzej Dobkiewicz, w przyszłym roku planowane jest dokończenie renowacji pomnika i odtworzeniu brakującej płyty. Z taką inicjatywą wystąpiła Fundacja Idea – wydawca Świdnickiego Portalu Historycznego, a pomysł ten zyskał akceptację prezydent Świdnicy.

Więcej na temat renowacji pomnika na łamach Świdnickiego Portalu Historycznego: cz. 1, cz. 2.

/Świdnicki Portal Historyczny, opr. mn/

fot. Dariusz Nowaczyński

Poprzedni artykułNastoletni rowerzysta potrącił pieszą
Następny artykułUdany powrót hip-hopu do świdnickiego Klubu Bolko [FOTO]