Strona główna 0_Slider Okresowe abonamenty parkingowe będą droższe. W planach wymiana parkomatów

Okresowe abonamenty parkingowe będą droższe. W planach wymiana parkomatów

0

Świdniccy radni przyjęli zmiany w wysokości opłat za postój pojazdów na obszarze Strefy Płatnego Parkowania. Bez zmian pozostanie wysokość rocznych abonamentów mieszkańca na pierwsze i drugie auto. Więcej trzeba będzie jednak zapłacić za trzeci i kolejny pojazd w danym gospodarstwie domowym, a także za ogólnodostępne abonamenty okresowe na okaziciela i na numer rejestracyjny. W przyjętej uchwale wycofano się z pomysłu zmniejszenia ilości ulic, na których posiadający abonament mieszkaniec uprawniony jest do parkowania pojazdu.

Strefę Płatnego Parkowania uruchomiliśmy w 1997 roku. Funkcjonuje ona do dzisiaj. Sukcesywnie modelujemy jej funkcjonowanie Strefy. Dzisiaj strefa jest jedyną deską ratunku, żebyśmy w śródmieściu mogli się w ogóle poruszać. Zasadnicza, ostatnia podwyżka była wprowadzona chwilę temu i dotyczyła podwyżki opłat przede wszystkim jednorazowych w Strefie Płatnego Parkowania – wskazywał Maciej Gleba, dyrektor wydziału dróg i infrastruktury miejskiej świdnickiego magistratu, prezentując w piątek projekt uchwały.

W istniejącym systemie funkcjonowania Strefy Płatnego Parkowania ustaliliśmy, że mieszkańcy, którzy są skazani na mieszkanie w SPP, dotknięci są opłatą abonamentową w wysokości 50 złotych rocznie za pierwsze auto i 70 złotych za drugie auto. Tych kwot, broń Boże, zmieniać nie zamierzamy – zapewniał dyrektor. Wyższa będzie jednak opłata za trzecie i kolejne auto w danym gospodarstwie, wynosząca obecnie 150 zł. – Poprzednio obowiązujące przepisy prawa powodowały, że Strefa Płatnego Parkowania w przypadku mieszkańców wydawała się dosyć szczelna. Abonament mieszkańca był dedykowany dla tych osób, które są zameldowane. Zmiany w prawie spowodowały, że meldunek przestał mieć tak fundamentalne znaczenie, jak w poprzednim stanie prawnym. Pojawiła się jeszcze jedna kwestia, mianowicie możliwość uzyskania abonamentu mieszkańca z tytułu użyczenia pojazdu. Mamy przekonanie, że w przypadku gospodarstwa domowego, które średnio zawiera w sobie dwa pojazdy, trzeci i każdy następny [pojazd – red.] jest wynikiem wynajmu lub użyczenia – mówił dyrektor.

– Ten trzeci samochód chcemy obciążyć abonamentem w wysokości 700 złotych. Dlaczego 700 złotych? Bo to cena komercyjna, w której można przyjść do Biura Strefy Płatnego Parkowania i kupić abonament okresowy, który kosztuje 700 zł. Pragnę zaznaczyć, że nie dotykamy podstawowego abonamentu mieszkańca. To nam uporządkuje sprawę w ten sposób, że niektórzy nie będą korzystać z niskiej wartości abonamentu w przypadku umowy użyczenia, tylko będą musieli zastanowić się nad tym, czy lepiej i taniej parkować poprzez wykupienie abonamentu okresowego, czy też poszukać miejsca parkowania poza Strefą Płatnego Parkowania – wskazywał Maciej Gleba.

To nie jedyna zmiana zgłoszona przez świdnicki magistrat. Kolejna dotyczyła wysokości tzw. abonamentów komercyjnych. – Poza możliwością wnoszenia opłat jednorazowych w parkometrach, mamy możliwość nabycia abonamentu okresowego – tygodniowego, miesięcznego, kwartalnego i rocznego. Te abonamenty okresowe wydane na numer rejestracyjny mamy utrwalony od roku 2011. Proponujemy zmienić również wysokość abonamentu na okaziciela – mówił Gleba. Zgodnie ze przyjętą uchwałą, opłata za abonament okresowy tygodniowy na numer rejestracyjny wzrośnie z 50 do 80 zł (z 70 na 100 zł na okaziciela), za abonament miesięczny – ze 120 do 240 zł (z 200 na 300 zł na okaziciela), za abonament kwartalny – z 300 do 700 złotych (z 500 na 900 zł na okaziciela), a opłata za abonament roczny wzrośnie z 700 do 2000 zł (z 1200 do 3000 zł na okaziciela), natomiast w przypadku abonamentu rocznego na II podstrefę nastąpi podwyżka z 400 do 1200 zł (z 600 do 2000 zł na okaziciela).

dyrektor Maciej Gleba

Z 1000 do 2000 złotych wzrośnie z kolei opłata za wynajem miejsc zastrzeżonych. – Mamy bardzo preferencyjne – i po podwyżce uważam, że również bardzo preferencyjne – ceny za wynajem miejsc zastrzeżonych typu koperta, dedykowane dla jednostek użyteczności publicznej, tj. głównie sądu i prokuratury, które dzisiaj skrzętnie z tego korzystają. Na ulicach 1 Maja i Folwarcznej chyba jest 19-20 miejsc parkowania, w rejonie ulicy Zamkowa-Komunardów również kilkanaście miejsc jest zajętych przez te instytucje. W związku z tym proponujemy wzrost tej ceny o 100% – wskazywał dyrektor. Jak dodał, Z jednej z zaproponowanych zmian Urząd Miejski się wycofał. – Również mieliśmy taki zamysł, aby mieszkańcy chętniej korzystali z zapleczy nieruchomości i [chcieliśmy] ograniczyć ilość ulic, na których dopuszczamy prawo parkowania z pięciu do trzech. Po wysłuchaniu głosów radnych wprowadziliśmy autopoprawkę – tłumaczył Gleba.

Zgłoszone przez magistrat propozycje nie wywołały większej dyskusji wśród radnych. – Bardzo się cieszę, że powyższe zmiany w żaden sposób nie dotyczą abonamentu mieszkańca, czyli wszystko zostaje tak, jak było do tej pory. Mają pecha, że mieszkają w Strefie Płatnego Parkowania. Wszystko jednak zostaje na takim samym poziomie. Zwiększamy tylko opłatę za tzw. miejsca komercyjne. I bardzo dobrze, być może uwolni się parę miejsc dla osób, które będą chciały zaparkować – mówił radny Wiesław Żurek. Inni samorządowcy apelowali z kolei, aby przyszłe zmiany opłat był przedstawiane w zestawieniu umożliwiającym porównanie stawek istniejących z proponowanymi.

Za wprowadzeniem zmian w przepisach o Strefie Płatnego Parkowania zagłosowało 15 radnych (Bokszczanin, Dzięcielski, Fasuga, Gadzińska, Grudziński, Kempa, Kuc, Makowski, Morańska, Paluszek, Rumiancew-Wróblewska, Wach, Wiercińska, Wołosz, Żurek), a 7 było przeciw (Cygan, Jaśkowiak, Lewandowski, Nowaczyńska, Ora, Skowrońska-Wiśniewska, Struzik). Uchwała wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.

Prezentując projekt uchwały, dyrektor wydziału dróg i infrastruktury miejskiej zapowiedział, że w projekcie przyszłorocznego budżetu miasta planowane jest zarezerwowanie środków na wymianę parkomatów w Strefie Płatnego Parkowania. W 2022 roku na zakup 25 nowych urządzeń ma trafić 625 tys. złotych. – Z uwagi na fakt, że firma Cale Polska Sp. z o.o. zaprzestała produkcji podzespołów i części do obecnie użytkowanych modeli parkomatów, używa się elementów regenerowanych, których gwarancja i żywotność jest znacznie krótsza. Ponadto warunki atmosferyczne i oddziaływanie wilgoci powodują częste awarie wyświetlaczy co przekłada się na dyskomfort użytkowania urządzeń. Częste awarie generują wysokie koszty utrzymania. Z obserwacji, analiz oraz konsultacji z innymi zarządcami stref płatnego parkowania jak również wychodząc naprzeciw oczekiwaniom społecznym zakup 25 szt. nowych modeli parkomatów wyposażonych w kolorowy wyświetlacz, klawiaturę alfanumeryczną, funkcję zapłaty kartą płatniczą za postój uznaje się za konieczny i uzasadniony – wyjaśniono w materiałach dołączonych do projektu budżetu. Przewiduje się, że wymiana parkomatów będzie się odbywała również w następnych latach. Kolejnych 25 urządzeń miałoby zostać wymienionych w 2023 roku, a dalszych 20 w roku 2024.

Michał Nadolski
[email protected]

Poprzedni artykułRok 2022 rokiem księcia świdnicko-jaworskiego Bolka II Małego. W planach konkursy, wystawy oraz spotkania
Następny artykułPrezydent Świdnicy oraz starosta świdnicki z podwyżkami pensji. Ile będą teraz zarabiać?