Strona główna Wydarzenia Świdnica Rok 2022 rokiem księcia świdnicko-jaworskiego Bolka II Małego. W planach konkursy, wystawy...

Rok 2022 rokiem księcia świdnicko-jaworskiego Bolka II Małego. W planach konkursy, wystawy oraz spotkania

0

Chęcią upamiętnienia postaci księcia świdnicko-jaworskiego uzasadniano propozycję ustanowienia roku 2022 Rokiem Bolka II Małego. Z taką inicjatywą – popartą w piątek przez większość Rady Miejskiej w Świdnicy – wystąpiło Towarzystwo Regionalne Ziemi Świdnickiej, które obecnie prowadzi działania zmierzające do budowy pomnika poświęconego władcy.

Przypomnijmy, w ramach ubiegłorocznych konsultacji świdniczanie wskazali, że na skwerze u zbiegu ulic Muzealnej, Zamkowej i Kotlarskiej powinien stanąć pomnik księcia Bolka II, którego budowę zaproponowało Towarzystwo Regionalne Ziemi Świdnickiej. Zgodę na usytuowanie w tym miejscu monumentu upamiętniającego władcę wyrazili również świdniccy radni. Decyzja ta umożliwiła rozpoczęcia przygotowań do budowy. Ogłoszony został konkursie na projekt pomnika, a także rozpoczęta została społeczna zbiórka środków na jego wzniesienie.

Na budowie pomnika nie zakończą się działania mające na celu upamiętnienie księcia świdnicko-jaworskiego. Towarzystwo Regionalne Ziemi Świdnickiej wystąpiło bowiem z wnioskiem o ustanowienie roku 2022 Rokiem Bolka II. – Towarzystwo w swoim wniosku podnosi istotną kwestię dot. propagowania wiedzy na temat, zaliczanego do grona najwybitniejszych Piastów Śląskich, księcia Bolka II. W związku z powyższym uznaje się za zasadne, aby upamiętnić wybitnego władcę Świdnicy, słynnego wnuka Władysława I Łokietka, który do dziś stanowić może wzór do naśladowania w kontekście administracji czy wojskowości. Uznawany jest przez historyków za ostatniego niezależnego śląskiego księcia piastowskiego, wielkiego arbitra monarchów i genialnego dyplomatę – wskazywał wiceprezydent Świdnicy Szymon Chojnowski w uzasadnieniu do projektu uchwały w sprawie obchodów Roku Bolka II.

Przedmiotowa uchwała Rady Miejskiej w Świdnicy nada odpowiednią rangę wydarzeniom odbywającym się na terenie miasta, które będą miały na celu uczczenie tej wybitnej postaci. Podjęte działania edukacyjno-kulturalne będą kierowane do dzieci, młodzieży i dorosłych mieszkańców Świdnicy, a dzięki nim będzie popularyzowana wiedza nt. księcia Bolka II. W planowanych działaniach znajdą się m.in.: konkursy, spotkania, wystawy, które realizowane będą przez Towarzystwo Regionalne Ziemi Świdnickiej, placówki oświatowe oraz samorządowe instytucje kultury – wyliczał Chojnowski.

Jak wskazano w projekcie, propozycję uczczenia księcia świdnicko-jaworskiego zgłoszono zgłoszono „w związku z przypadającą w 2022 r. 710. rocznicą jego urodzin”. Świdniccy historycy wskazują jednak, że jest to kwestia budząca wątpliwości, bowiem na podstawie zachowanych źródeł nie wiadomo, kiedy tak naprawdę Bolko II się urodził. – Dyskusje na ten temat toczone są przynajmniej od 200 lat i jak na razie wszelkie poglądy historyków w tej sprawie są jedynie ich dywagacjami i teoriami, które jak na razie, nie znalazły potwierdzenia w źródłach – wskazuje Andrzej Dobkiewicz ze Świdnickiego Portalu Historycznego.

Dopóki nie odnalezione zostaną bezpośrednie dowody w źródłach, o roku urodzin księcia możemy mówić wyłącznie w przybliżeniu, zostawiając większy lub mniejszy margines lat pomiędzy 1308 a 1312 rokiem. W tej sytuacji sugerowanie, że w 2022 roku mamy do czynienia 710. rocznicą urodzin księcia Bolka II Małego, nie jest adekwatne do stanu naszej wiedzy. Rok ten może być przyjęty wyłącznie hipotetycznie, jako jeden z kilku możliwych ale nie jedyny i nie dający w pełni uzasadnionego prawa do obchodzenia go, jako 710. rocznicy narodzin księcia – dodaje Dobkiewicz. O niefortunnym zapisie powiadomiona została prezes Towarzystwa Regionalnego Ziemi Świdnickiej, a treść uchwały została odpowiednio skorygowana.

Za ustanowieniem roku 2022 rokiem księcia Bolka II głosowało 16 radnych (Bokszczanin, Dzięcielski, Fasuga, Gadzińska, Grudziński, Jaśkowiak, Kempa, Kuc, Morańska, Paluszek, Rumiancew-Wróblewska, Skowrońska-Wiśniewska, Wach, Wiercińska, Wołosz, Żurek), przeciw było 2 (Lewandowski, Struzik), a 4 wstrzymało się od głosu (Cygan, Makowski, Nowaczyńska, Ora).

Michał Nadolski
[email protected]

Poprzedni artykułSzczepienia przeciwko grypie. NFZ rozwiewa wątpliwości
Następny artykułOkresowe abonamenty parkingowe będą droższe. W planach wymiana parkomatów