Strona główna Wydarzenia Nagrodzą najlepsze gminy województwa dolnośląskiego

Nagrodzą najlepsze gminy województwa dolnośląskiego

0

23 listopada poznamy wyniki Rankingu Gmin Województwa Dolnośląskiego organizowanego przez Fundację Rozwoju Demokracji Lokalnej im. Jerzego Regulskiego i Ośrodek Kształcenia Samorządu Terytorialnego im. Waleriana Pańki we współpracy z Głównym Urzędem Statystycznym we Wrocławiu.

W ramach Rankingu ocenie poddawane będą wszystkie gminy, miasta i miasta na prawach powiatu województwa dolnośląskiego. O miejscu w rankingu zdecyduje wynik wyliczony w oparciu wskaźników mierzących potencjał, aktywność i wyniki osiągane przez gminę. Dokładna analiza, przygotowana przez ekspertów GUS, pomoże w diagnozie kondycji wszystkich lokalnych samorządów z całego województwa. Ranking wskaże w sposób obiektywny najlepiej radzące sobie wspólnoty gminne. Tworząc ranking eksperci wezmą pod uwagę m.in. kondycję budżetową samorządu, wydatkowanie funduszów z Unii Europejskiej, osiągnięcia absolwentów, salda migracji, wydatki na oświatę, czy też nakłady na szkolenia pracowników urzędów gmin oraz radnych.

To wyjątkowy ranking. Jego podstawą są twarde dane GUS z 16 kategorii. Naszym celem jest wyłonienie najlepszych gmin, i promowanie tych wyróżniających się pod względem rozwoju społeczno-gospodarczego. Mamy nadzieję, że przeprowadzone analizy statystyczne staną się podstawą ważnej dyskusji zarówno nad zarządzaniem lokalnym, jak i strategicznymi kierunkami rozwoju naszego regionu – mówi Marcin Smala, wiceprezes zarządu Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej im. Jerzego Regulskiego.

„Ranking Gmin” to inicjatywa, która po raz pierwszy przeprowadzona została w 2010 roku w Krakowie. Konkurs powtarzany był z dużym powodzeniem i zainteresowaniem samorządów przez kolejna lata w kolejnych województwach. Ranking Gmin Śląska jest bliźniaczą inicjatywą realizowaną od wielu lat przez regionalne Ośrodki Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej im. Jerzego Regulskiego w województwach małopolskim, podkarpacki, lubelskim. W bieżącym roku przeprowadzamy konkursy według podobnych wskaźników w całym kraju.

Gala Laureatów Rankingu Gmin Województwa Dolnego Śląska odbędzie się 23 listopada w Dolnośląskim Centrum Filmowym we Wrocławiu. Ogłoszenie wyników Rankingu oraz wręczenie statuetek przewidziano na godz. 11.30.

/opr. mn/

Poprzedni artykułCharytatywna bomba na początek 2022 roku!
Następny artykułOd dzisiaj darmowe szczepienia przeciw grypie dla wszystkich dorosłych