Strona główna Wydarzenia Od dzisiaj darmowe szczepienia przeciw grypie dla wszystkich dorosłych

Od dzisiaj darmowe szczepienia przeciw grypie dla wszystkich dorosłych

0

Wszystkie osoby, które ukończyły 18 lat, od 23 listopada będą mogły skorzystać z darmowych szczepień przeciw grypie. Wystarczy, że zgłoszą się do wybranego punktu szczepień – informuje Ministerstwo Zdrowia.

Do tej pory uprawnieni do bezpłatnych szczepionek byli m.in. medycy, farmaceuci, nauczyciele, żołnierze czy seniorzy. Prawo to od 23 listopada będą miały wszystkie osoby dorosłe – to efekt podpisanej przez ministra zdrowia Adama Niedzielskiego nowelizacji rozporządzenia w sprawie metody zapobiegania grypie w sezonie 2021/2022. – Zależy nam na tym, by jak najwięcej Polaków chciało i mogło ochronić się przed grypą, dlatego od 23 listopada rozszerzamy grupę, która będzie miała możliwość przyjęcia bezpłatnej szczepionki. Zwiększamy także liczbę szczepionek w aptekach – podkreśla szef resortu zdrowia.

Jak dodaje, jest to szczególnie ważne w czasie trwającej pandemii COVID-19. – Sezon grypowy zaczął się w październiku i zbiegł się z kolejną falą wzrostu zakażeń koronawirusem, dlatego zdecydowaliśmy, że każdy dorosły będzie mógł zadbać dodatkowo o swoje zdrowie, wystarczy, że zgłosi się na szczepienie do wybranego punktu szczepień – wskazuje minister zdrowia.

Osoby, które chcą skorzystać z bezpłatnego szczepienia, nie muszą mieć recepty na szczepionkę. Wystarczy, że zgłoszą się do wybranego punktu szczepień i umówią termin. Przed szczepieniem należy wypełnić oświadczenie, a następnie udać się na wizytę do lekarza kwalifikującego do zabiegu. Mapa punktów, w których można wykonać szczepienie przeciw grypie, dostępna jest w serwisie pacjent.gov.pl. Zgodnie z udostępnionym wykazem, w Świdnicy szczepienia są prowadzone w następujących placówkach:

  • Zespół Usług Medycznych „MEDYK”, ul. Gdyńska 25a,
  • Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej „Mieszko”, ul. Mieszka I 10,
  • Centrum Usług Medycznych „ESKULAP”, ul. Ludwika Zamenhofa 47,
  • AR-VITA Usługi Medyczne, ul. Kliczkowska 37,
  • Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej „KOLMED”, ul. Kolejowa 8.

W przypadku szczepienia przeciw grypie punkt szczepień nie wydaje zaświadczenia o szczepieniu. Wpis o przebytym szczepieniu można potwierdzić w Internetowym Koncie Pacjenta.

/Ministerstwo Zdrowia, opr. mn/

Poprzedni artykułNagrodzą najlepsze gminy województwa dolnośląskiego
Następny artykułZaginęła Bunia [Aktualizacja]