Strona główna 0_Slider Klimatyczna, Tęczowa i Księżycowa. Drugie podejście do nadania nazw nowym ulicom w...

Klimatyczna, Tęczowa i Księżycowa. Drugie podejście do nadania nazw nowym ulicom w Świdnicy

0

Już pod koniec października sześć nowych ulic na powstającym właśnie Osiedlu Pogodnym miało otrzymać nowe nazwy. Głosowanie w tej sprawie odłożono z uwagi na zgłoszenie przez świdnickich radnych kontrpropozycji. Zamiast proponowanej ulicy Atmosferycznej będzie więc Księżycowa, a decyzja w sprawie zatwierdzenia nowych nazw ma zapaść podczas najbliższej sesji Rady Miejskiej.

Osiedle Pogodne, widoczne przyszłe ulice Klimatyczna i Księżycowa

W północno-zachodniej części miasta, w rejonie ulic: Pogodnej, gen. Władysława Sikorskiego i Podmiejskiej w Świdnicy trwa realizacja inwestycji, w wyniku której powstanie nowe osiedle mieszkaniowe. Dla nowo powstającego osiedla przyjmuje się nazwę „Osiedle Pogodne” – informowała Małgorzata Synowiec, dyrektor wydziału geodezji i gospodarki nieruchomościami Urzędu Miejskiego w Świdnicy, w uzasadnieniu do projektu uchwały skierowanej do Rady Miejskiej.

Na podjęcie działań związanych z nazwaniem ulic na nowym osiedlu zdecydowano się po tym, jak jeden z inwestorów wystąpił z wnioskiem o nadanie nazwy dla drogi, przy której finalizuje swoją inwestycję mieszkaniową. – W obszarze nowo powstałej i projektowanej zabudowy mieszkaniowej wydzielono sześć ulic, niezbędnych do obsługi komunikacyjnej osiedla. Proponuje się nazwać nowe ulice w nawiązaniu do istniejących ulic znajdujących się w pobliżu osiedla, kojarzących się z pogodą: ul. Pogodna i ul. Deszczowa – tłumaczyła Synowiec. Zgodnie z pierwotnymi propozycjami świdnickiego magistratu, ulice na Osiedlu Pogodnym miały otrzymać nazwy: Klimatyczna, Atmosferyczna, Tęczowa, Zorzy Polarnej, Promienna i Gwiaździsta.

Osiedle Pogodne – jeszcze z proponowaną ulicą Atmosferyczną (mat. UM Świdnica)

Projekt uchwały w tej sprawie nie został jednak przyjęty podczas październikowej sesji Rady Miejskiej. Klub radnych Wspólnoty Samorządowej w imieniu mieszkańców wniósł wniosek o zmianę nawy ul. Atmosferycznej na ulicę Księżycową. Radny Wiesław Żurek zgłosił zastrzeżenie, że mogą pojawić się inni mieszkańcy, którzy mogą mieć inne zdanie. Jan Jaśkowiak wyjaśnił, że jest tam tylko 6 działek i w imieniu grupy mieszkańcy o zmianę prosiła jedna osoba. Radny Marcin Paluszek także złożył wniosek w imieniu mieszkańców o zmianę ulicy Zorzy Polarnej na Niebiańską. Zdaniem prezydent Świdnicy Beaty Moskal-Słaniewskiej nazwa Niebiańska jest ładna, ale nie pasuje do koncepcji Osiedla Pogodnego. Przewodniczący Jan Dzięcielski był zaskoczony, że tak neutralne nazwy budzą kontrowersje. Radna Zofia Skowrońska-Wiśniewska zaproponowała, by odłożyć projekt uchwały do następnej sesji i 13 głosami za wniosek został przyjęty.

Temat nadania nazw nowym ulicom powróci podczas kolejnego posiedzenia świdnickiej Rady Miejskiej, które odbędzie się w najbliższy piątek, 26 listopada. W złożonym projekcie uwzględniono wniosek złożony poprzednio przez radnych dotyczący zastąpienia proponowanej ulicy Atmosferycznej przez Księżycową.

/mn/

Poprzedni artykułNowy sprzęt dla OSP Żarów
Następny artykułO 60 kilometrów za szybko. Kolejni kierowcy stracili uprawnienia