Strona główna 0_Slider Gdzie w Polsce żyje się najlepiej? Miejsce Świdnicy w ogólnopolskim rankingu

Gdzie w Polsce żyje się najlepiej? Miejsce Świdnicy w ogólnopolskim rankingu

0

Istnieje wiele zestawień podsumowujących kondycję samorządów w dziedzinach takich jak finanse, ochrona środowiska, inwestycje, jak również oświata. Celem opracowanego przez prof. Przemysława Śleszyńskiego z Polskiej Akademii Nauk ogólnopolskiego rankingu „Gmina dobra do życia” jest pokazanie jakości życia we wszystkich gminach w Polsce przez pryzmat całego wachlarza czynników. Jak wypadła Świdnica?

W czwartek podczas uroczystej gali Serwis Samorządowy Polskiej Agencji Prasowej ogłosił wyniki rankingu „Gmina Dobra do Życia” opracowanego przez prof. dr. hab. Przemysława Śleszyńskiego z Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania Polskiej Akademii Nauk (PAN). Zestawienie obejmujące wszystkie 2477 polskich gmin oparto na 48 wskaźnikach składających się na sumaryczny Wskaźnik Jakości Życia.

Uwzględniono m.in. wydatki inwestycyjne gmin, ich atrakcyjność migracyjno-osadnicza, jakość oświaty na ich terenie, ale także dostęp do opieki zdrowotnej, rekreacji czy zieleni. Autor rankingu przyjrzał się ponadto obciążeniu demograficznemu w samorządach, infrastrukturze kulturalnej i dostępowi do internetu. Do stworzenia rankingu posłużyły również mniej oczywiste wskaźniki, takie jak usłonecznienie czy klimatyczny bilans wodny.

Wyniki ogólnopolskie oraz w podziale na kategorie

Wyniki rankingu zostały ogłoszone w pięciu kategoriach: miasta na prawach powiatu, strefy podmiejskie miast na prawach powiatu,  gminy z siedzibą powiatu, gminy miejskie i gminy miejsko-wiejskie z miastem powyżej 5 tys. mieszkańców, gminy wiejskie i miejsko-wiejskie z miastem poniżej 5 tys. mieszkańców.

Wśród miast na prawach powiatu najwyższą jakością życia mieszkańców mogą pochwalić się Warszawa, Wrocław, Poznań, Rzeszów i Kraków. Z kolei w strefach podmiejskich miast na prawach powiatu w czołówce znalazły się: Ożarów Mazowiecki, Michałowice, Stare Babice, Kobierzyce i Lesznowola.

W kategorii obejmującej gminy z siedzibą powiatu ziemskiego najwyższe wartości wskaźnika osiągnęły ośrodki przemysłowe (Lubin, Nowy Tomyśl, Bełchatów, Środa Wielkopolska, Mielec). Podobnie było w gminach miejskich i miejsko-wiejskich z miastem powyżej 5 tys. mieszkańców (Gogolin, Witkowo, Zbąszyń, Pniewy, Wronki).

Z kolei w kategorii gmin wiejskich i miejsko-wiejskich z miastem poniżej 5 tys. mieszkańców, oprócz Kleszczowa – jednej z najbogatszych gmin w Polsce, znalazły się jeszcze Walce, Strzeleczki, Ustronie Morskie i Rudna.

W zestawieniu ogólnopolskim czołówkę rankingu zdominowały gminy położone w aglomeracji warszawskiej. Pierwsze miejsce zajęła gmina miejsko-wiejska Ożarów Mazowiecki, drugie – wiejska Michałowice (woj. mazowieckie), trzecie natomiast – gmina wiejska Stare Babice. W sumie aż 10 na 20 pierwszych gmin w zestawieniu znajduje się w pobliżu stolicy. Spoza Mazowsza wysoko znalazła się Dobra Szczecińska (miejsce 9) oraz podwrocławskie Kobierzyce (miejsce 4). Natomiast jedyną gminą nieaglomeracyjną w czołówce okazał się związany z kopalnią i elektrownią bełchatowską Kleszczów.

Gdzie najlepiej żyje się na Dolnym Śląsku? Jak wypadły gminy z powiatu świdnickiego?

W województwie dolnośląskim w pierwszej dziesiątce znalazły się kolejno: Kobierzyce (4 miejsce w skali kraju), Kąty Wrocławskie (13), Wrocław (15), Długołęka (21), Czernica (26), Siechnice (29), Żórawina (38), Rudna (43), gmina wiejska Lubin (44), gmina miejska Lubin (59).

Spośród gmin powiatu świdnickiego najwyżej w ogólnopolskim zestawieniu znalazła się gmina Świdnica, zajmując 535. miejsce. Miasto Świdnica uplasowało się na 659. lokacie, gmina Strzegom na miejscu 698, gmina Marcinowice – 832, gmina Jaworzyna Śląska – 903, gmina Żarów – 1263, Dobromierz – 1449.

Raport i pełne wyniki raportu dostępne są na stronie Serwisu Samorządowego PAP.

/Serwis Samorządowy PAP, opr. mn/

Poprzedni artykułHistoryczny spacer połączą ze zbiórką dla Marcelinki
Następny artykułTu es petrus. Utalentowane rodzeństwo zaprasza na cykl koncertów