Strona główna Artykuł sponsorowany Dowiedz się jak zrobić karmnik dla ptaków

Dowiedz się jak zrobić karmnik dla ptaków

0

Zima to niełatwy czas dla ptaków, bo w tym okresie trudniej im znaleźć pożywienie.Istnieje jednak prosty sposób na to, żeby im w tym pomóc – można zbudować karmnik. Dzięki temu w ogrodzie pojawi się ciekawa ozdoba, która przyciągnie skrzydlatych gości. Poza tym dokarmiając sikorki zimą, możemy liczyć na to, że w sezonie wiosenno-letnim będą wyjadać szkodniki, jakie żyją w ogrodzie. To nie tylko pomoc dla zwierząt, ale również świetna zabawa. Jak wykonać klasyczny karmnik dla ptaków?

Krótki poradnik na temat tego, jak zbudować karmnik
Przede wszystkim trzeba wybrać odpowiednie miejsce na przyjazną stołówkę, najlepiej w zaciszu ogrodu, z dala od drapieżników, takich jak koty.

Nie trzeba być specjalistą, aby zrobić karmnik dla ptaków. Wystarczy wejść na stronę https://www.dekoratorium.pl/pl/jak-zrobic-karmnik-dla-ptakow-poznaj-nasze-porady, aby dowiedzieć się, jak wykonać karmnik krok po kroku. Do jego budowy idealnie się nadaje naturalne surowe drewno. Drewniany karmnik nie tylko wygląda ładnie, ale też jest wytrzymały i ekologiczny.

Karmnik możemy pomalować np. bezbarwnym pokostem lnianym. Jest to naturalny podkład do impregnacji drewna na bazie zagęszczonego oleju lnianego. Zabezpieczając drewno przed działaniem szkodliwych warunków atmosferycznych, wilgoci i wody, przyczyniamy się do tego, że będzie służył przez lata.

Gotową konstrukcję karmnika zawieszamy na gałęzi lub na palu.

Co ułatwi utrzymanie karmnika w czystości?
Trzeba pamiętać, że karmnik pełni rolę ptasiej stołówki. Musi więc zapewniać ptakom odpowiednie warunki higieniczne.

Żeby wsypany pokarm nie wypadał z karmnika, najlepiej jest zamontować boczne listewki. Listewki należy przyciąć na taką długość, jaką mają krawędzie podłogi karmnika.

Spadzisty daszek karmnika będzie zapobiegał zamakaniu pokarmu. Obie części daszka można połączyć ze sobą za pomocą kątownika. W celu usunięcia ewentualnych nierówności, krawędzie daszka wygładzamy papierem ściernym.

Podłogę karmnika trzeba co jakiś czas oczyszczać z odchodów, a także trzeba dbać o wymianę resztek pożywienia, ponieważ niehigieniczne warunki i zepsute jedzenie z pewnością zaszkodzą ptakom.

Czym karmić ptaki?
Nie wystarczy jedynie wiedzieć jak zrobić karmnik. Trzeba jeszcze wiedzieć co do niego włożyć.

Czym zatem najlepiej karmić ptaki? Na pewno w karmniku powinny się znaleźć płatki owsiane i nasiona zbóż. Haczyki umocowane po bokach ułatwią zawieszenie ulubionego przysmaku sikorek – słoniny. Większe ptaki chętnie posilą się orzechami i niektórymi rodzajami owoców.

Z jakich materiałów, poza drewnem, można wykonać karmnik?
Alternatywą dla drewnianego karmnika jest karmnik wykonany z plastikowych butelek. Mogą to być na przykład butelki po wodzie mineralnej lub po mleku. To proste i ekologiczne rozwiązanie. Takie materiały potrzebne do zrobienia karmnika, znajdują się przecież w każdym domu. Zamiast wyrzucać plastikowe butelki, lepiej nadać im drugie życie. Do budowy karmnika możemy użyć też innych materiałów, takich jak kartony czy doniczki lub podstawki. Jak widać, do jego wykonania potrzebujemy niewielkiej ilości materiałów i nie jest to trudne.

Przy odrobinie pracy uzyskujemy konstrukcję, która pozwoli na obserwowanie ptaków we własnym ogrodzie.

Gdy karmnik jest gotowy, pozostaje już tylko wybranie odpowiedniego miejsca na zawieszenie go, aby stanowił bezpieczną przystań dla okolicznych ptaków. Ptaki lubią przebywać w pobliżu krzewów i drzew, bo mogą się w nich schronić. Zatem, gdy już wiemy, jak zrobić karmnik i czym należy karmić ptaki, pozostaje już tylko przejść do działania.

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułDolnośląski Inspektorat Ochrony Zwierząt walczy o Zwierzakobus. Jak im pomóc?
Następny artykułCmentarna kaplica do remontu