Strona główna Wydarzenia Akcja „Szkoła Pamięta”. Uczniowie zatroszczyli się o opuszczone groby, upamiętnili ważne postaci i...

Akcja „Szkoła Pamięta”. Uczniowie zatroszczyli się o opuszczone groby, upamiętnili ważne postaci i wydarzenia [FOTO]

0

Już po raz trzeci w całym kraju odbyła się akcja Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła pamięta”. Do inicjatywy przyłączyły się również szkoły z regionu.

W ramach akcji szkoły, przedszkola i placówki oświatowe mogą realizować różnorodne działania, wśród nich m.in.: odwiedzenie lokalnych miejsc pamięci i poznanie związanej z nimi historii, uporządkowanie bezimiennych i opuszczonych grobów w okolicy, przygotowanie wystawy lub gazetki ściennej poświęconej lokalnemu bohaterowi lub postaci ważnej dla historii, przygotowanie prac plastycznych nawiązujących do polskiej tradycji świąt zadusznych, odszukanie pamiątek rodzinnych (zdjęcia, przedmioty), przekazywanych z pokolenia na pokolenie i przygotowanie prezentacji na ich temat, zorganizowanie wycieczki patriotycznej, spotkanie z osobą popularyzującą historię danego regionu, opracowanie prezentacji multimedialnej, wsparcie organizacji pomagających Polakom i Polonii za granicą, w tym opiekujących się miejscami pamięci poza granicami naszego kraju.

Nasza szkoła i w tym roku przyłączyła się do akcji MEiN upamiętniającej ważne postaci i wydarzenia, szczególnie te, związane z historią naszego regionu i naszej małej społeczności. Nasi uczniowie przez cały dzień poznawali tę najbliższą im historię – oglądali archiwalne kroniki, prezentacje, poznawali dawnych nauczycieli i postacie zasłużone dla naszego regionu, wspominali także księdza Tadeusza Dudka, który szczególnie zapisał się w pamięci mieszkańców. Odwiedzili też parafialny cmentarz, gdzie zapalili znicze na grobie księdza Tadeusza, a także światełka symbolicznie upamiętniające znanych i bezimiennych bohaterów naszej wolności, a wczytując się w inskrypcje starych tablic nagrobnych poznawali trudną, powojenną historię naszego regionu – przekazała kadra Szkoły Podstawowej im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Strzelcach.

Do akcji przyłączyli się również uczniowie Szkoły Podstawowej nr 6 w Świdnicy. – Klasa 8c w ramach akcji „Szkoła Pamięta” odwiedziła cmentarz, zapaliła znicze na bezimiennych i opuszczonych grobach, a także na mogile więźniów politycznych. Uczniowie klasy IIb pod opieką p. A. Worobiec i oddziału przedszkolnego pod opieką p. I. Kulig wybrali się na cmentarz przy Alei Brzozowej do miejsca pamięci narodowej. Tam, w należytym skupieniu zapalili znicze i uczcili minutą ciszy pamięć poległych. Wspomnieli tych, którzy złożyli najwyższą ofiarę, ofiarę z życia, byśmy dziś mogli cieszyć się wolnością i niepodległą ojczyzną. Imiona wielu z nich nigdy nie poznamy, spoczywają w anonimowych, często zapomnianych mogiłach. Ich pamięć postanowili uczcić uczniowie poprzez uporządkowanie bezimiennych i opuszczonych grobów, ułożenie na płycie własnoręcznie wykonanych flag i kotylionów. Była to dobra lekcja historii i szacunku dla zmarłych – relacjonują nauczyciele z „Szóstki”.

Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Astrid Lindgren w Zastrużu wraz z zuchami z Zastrużańskiej Gromady Zuchowej „Dzielne Smoki”, wolontariuszami i nauczycielami sprzątali groby na cmentarzu komunalnym w Żarowie. Pracowicie zbierali liście, wyrywali chwasty, grabili, czyścili pomniki. Chwilą ciszy uczcili pamięć tych, co odeszli i na każdym grobie zapalili znicz, symbol pamięci o tych, których pośród nas już nie ma.

/Szkoła Podstawowa nr 6 w Świdnicy, Szkoła Podstawowa im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Strzelcach, opr. mn/

Poprzedni artykułSpołecznicy, samorządowcy, nauczyciele, zasłużeni. Odeszli w 2021 roku
Następny artykułStarsi do poprawki, młodzi spisali się świetnie