Strona główna 0_Slider 2022 rokiem Bolka II Małego? Chcą uczcić świdnickiego księcia

2022 rokiem Bolka II Małego? Chcą uczcić świdnickiego księcia

0

W związku z przypadającą w przyszłym roku 710. rocznicą urodzin księcia świdnicko-jaworskiego, Towarzystwo Regionalne Ziemi Świdnickiej wystąpiło z inicjatywą ustanowienia roku 2022 Rokiem Bolka II Małego. W planach jest organizacja konkursów, spotkań oraz wystaw poświęconych władcy. Wkrótce też ma zostać rozstrzygnięty konkurs na projekt upamiętniającego go pomnika, który ma stanąć na skwerze Lecha Kaczyńskiego.

Rycina nagrobka Bolka II (T. Blätterbauer, XIX w.) oraz skwer Lecha Kaczyńskiego, na którym ma stanąć pomnik władcy

Przypomnijmy, w ramach ubiegłorocznych konsultacji świdniczanie wskazali, że na skwerze u zbiegu ulic Muzealnej, Zamkowej i Kotlarskiej powinien stanąć pomnik księcia Bolka II, którego budowę zaproponowało Towarzystwo Regionalne Ziemi Świdnickiej. Zgodę na usytuowanie w tym miejscu monumentu upamiętniającego władcę wyrazili również świdniccy radni. Decyzja ta umożliwiła rozpoczęcia przygotowań do budowy. Ogłoszony został konkursie na projekt pomnika, a także rozpoczęta została społeczna zbiórka środków na jego wzniesienie.

Jak informuje Urszula Pawłowska, prezes Towarzystwa Regionalnego Ziemi Świdnickiej, do tej pory udało się zebrać ponad 30 tys. złotych. Szacuje przy tym, że koszt budowy monumentu wyniesie nie mniej niż 100 tys. złotych. Już za miesiąc ma zostać podjęta decyzja w sprawie kształtu przyszłego pomnika. Zainteresowanie ogłoszonym przez Towarzystwo konkursem na projekt wyraziło pięciu twórców – 2 ze Świdnicy i 3 z Wrocławia. – W połowie grudnia zbierze się sąd konkursowy, który już jest wybrany spośród ludzi sztuki, przedstawicieli Urzędu Miasta, naszego stowarzyszenia i oczywiście społeczeństwa. Ten zespół wybierze najlepszy projekt – tłumaczy Pawłowska. Monument ma stanąć na skwerze Kaczyńskiego w przyszłym roku.

Na budowie pomnika nie zakończą się działania mające na celu upamiętnienie księcia świdnicko-jaworskiego. Towarzystwo Regionalne Ziemi Świdnickiej wystąpiło bowiem z wnioskiem o ustanowienie roku 2022 Rokiem Bolka II. – Towarzystwo w swoim wniosku podnosi istotną kwestię dot. propagowania wiedzy na temat, zaliczanego do grona najwybitniejszych Piastów Śląskich, księcia Bolka II. W związku z powyższym uznaje się za zasadne, aby upamiętnić wybitnego władcę Świdnicy, słynnego wnuka Władysława I Łokietka, który do dziś stanowić może wzór do naśladowania w kontekście administracji czy wojskowości. Uznawany jest przez historyków za ostatniego niezależnego śląskiego księcia piastowskiego, wielkiego arbitra monarchów i genialnego dyplomatę – wskazuje wiceprezydent Świdnicy Szymon Chojnowski w uzasadnieniu do projektu uchwały w sprawie obchodów Roku Bolka II.

Przedmiotowa uchwała Rady Miejskiej w Świdnicy nada odpowiednią rangę wydarzeniom odbywającym się na terenie miasta, które będą miały na celu uczczenie tej wybitnej postaci. Podjęte działania edukacyjno-kulturalne będą kierowane do dzieci, młodzieży i dorosłych mieszkańców Świdnicy, a dzięki nim będzie popularyzowana wiedza nt. księcia Bolka II. W planowanych działaniach znajdą się m.in.: konkursy, spotkania, wystawy, które realizowane będą przez Towarzystwo Regionalne Ziemi Świdnickiej, placówki oświatowe oraz samorządowe instytucje kultury – wylicza Chojnowski.

Michał Nadolski
[email protected]

Poprzedni artykuł48-latek umówił się na seks z nieletnią. Jest decyzja w sprawie tymczasowego aresztu
Następny artykułLiczymy na przełamanie, w sobotę walczymy z Nysą