Trzy zapełnione odpadami kontenery o łącznej szacunkowej wadze ponad 10 ton. To efekt akcji sprzątania terenów nad zalewem Mietkowskim, będącego popularnym miejscem wypoczynku również wśród mieszkańców powiatu świdnickiego, którą zorganizowano w miniony weekend.
W prace porządkowe nad zalewem regularnie angażują się okoliczni mieszkańcy. W marcu 2021 roku odbyła się tam akcja pod hasłem „Sprzątamy Zalew Mietkowski”, w organizację której zaangażowały się sołectwo i mieszkańcy wsi Domanice, Koło Gospodyń Wiejskich „Syringa” w Domanicach, Stowarzyszenie Podróżników TUiTAM, Zamek Domanice oraz pracownicy Wód Polskich. Podczas akcji zebrano około 10 ton odpadów. Nad popularne miejsce wypoczynkowe zagląda również emerytowany pocztowiec Waldemar Woźniak z Pszenna, który od kilku lat walczy z dzikimi wysypiskami na terenie powiatu świdnickiego oraz w jego okolicach.
W miniony weekend odbyła się kolejna akcja sprzątania zalewu zorganizowana pod hasłem „EkoDomanice, czyli jesienne porządki nad Zalewem Mietkowskim”, której towarzyszyły zajęcia edukacyjno-ekologiczne. – Bardzo smutne, że musimy ratować naturę i chronić przed nami samymi. Wierzymy jednak, że mimo wszystko z każdym rokiem świadomość będzie się zmieniać i takie akcje staną się rzadkością, bo zwyczajnie nie będą już potrzebne – wskazują organizatorzy z Koła Gospodyń Wiejskich w Domanicach. – Akcja sprzątania zalewu ma na celu po pierwsze posprzątanie terenu ze śmieci, a po drugie edukację w zakresie nie zaśmiecania środowiska. Z racji tego, że Zalew Mietkowski cieszy się z roku na rok bardzo dużym zainteresowaniem, wielu turystów którzy odwiedzają to miejsce zostawia po sobie śmieci, które zagrażają okolicznej faunie i florze – tłumaczą.
W akcji wzięło udział około stu osób. Na miejscu pojawiło się wielu rodziców z dziećmi, a także pracownicy Wód Polskich – Zarządu Zlewni w Legnicy. Organizatorzy wraz z partnerami zapewnili wszystkie niezbędne przedmioty potrzebne do zrealizowania akcji sprzątania – worki, rękawice. Były także drobne upominki dla uczestników. Przedsięwzięcie zostało sfinansowane z środków Unii Europejskiej.
Jak przypominają pracownicy Wód Polskich, porzucone śmieci nie są obojętne dla ekosystemów. Odpady przedostają się do wód i w konsekwencji je zanieczyszczają. – Naukowcy biją na alarm, ponieważ tworzywa sztuczne, ścieki i inne substancje, mogą prowadzić do trwałego skażenia wód oraz środowiska. Każda akcja sprzątania przynosi efekty, ale na krótko, bo w miejsce uprzątniętych odpadów szybko pojawiają się nowe – przypomina Anna Tarka z Państwowego Gospodarstwa Wodnego „Wody Polskie”, które kilka miesięcy temu wystartowało z kampanią społeczną „Wody to nie śmietnik”, mającą zwrócić uwagę na problem masowego zanieczyszczania polskich rzek i zbiorników wodnych.
/Wody Polskie, KGW w Domanicach „Syringa”, opr. mn/