Strona główna 112 Chciała sprzedać sukienkę, straciła 1600 złotych

Chciała sprzedać sukienkę, straciła 1600 złotych

0

Mimo ostrzeżeń jest kolejna ofiara internetowych oszustów. Jak informuje świdnicka policja, jedna z mieszkanek straciła 1600 złotych.

12 października do świdnickiej komendy zgłosiła kolejna osoba oszukana na portalu ogłoszeniowym. 26-latka postanowiła pozbyć się rzeczy których nie używa i przy okazji zarobić, wystawiła  do sprzedaży na portalu ogłoszeniowym sukienkę, a w efekcie zamiast zarobić, straciła swoje oszczędności – informuje Magdalena Ząbek z KPP w Świdnicy.

Mechanizm przestępstwa polega na tym, że oszuści udają osoby zainteresowanie zakupem przedmiotów wystawionych na serwisach internetowych. Istotne, że kontakt ze sprzedającym nawiązują najczęściej za pośrednictwem popularnego komunikatora, a nie samej platformy sprzedażowej. By sprawić wrażenie bardzo zainteresowanych zakupem towaru, często prowadzą obszerną korespondencję, szczegółowo wypytując o sprzedawany produkt. Finalizując transakcję podsyłają spreparowany link, który ma służyć do przyjęcia płatności przez sprzedającego. Link przenosi nas na stronę, gdzie wymagane jest podanie kompletnych danych karty płatniczej i jej posiadacza lub proszą o autoryzowanie transakcji kodem otrzymanym z banku. Jeśli to zrobimy, oszust wejdzie w posiadanie wszystkich naszych danych, które są mu niezbędne do wykonywania transakcji na naszym rachunku bankowym.

I tak też było w  przypadku 26-latki i jej sukienki. Na jednym z komunikatorów odezwała się osoba chętna, by zakupić sukienkę wystawioną do sprzedaży, zaproponowała płatność przez stronę internetową. Link do niej przesłała w komunikatorze. Wydawał się na tyle wiarygodny, że sprzedająca zdecydowała się go otworzyć. By otrzymać pieniądze, kobieta wpisała  dane swojej karty płatniczej, a w celu rzekomej dokładnej weryfikacji także trzycyfrowy numer karty To niestety spowodowało, że przestępcy uzyskali dostęp do jej konta bankowego oraz zgromadzonych tam pieniędzy. Gdy już po całej transakcji 26-latka zalogowała się na swoje konto, okazało się że ktoś dokonał wypłaty z jej konta  na kwotę  1600 złotych – opisuje rzeczniczka policji.

Świdniccy policjanci apelują o rozwagę w trakcie operacji bankowych i przypominają:

  • Zawsze miej ograniczone zaufanie do potencjalnych kontrahentów.
  • Rozliczaj się bezpośrednio przez dany portal, przelewem lub gotówką przy odbiorze. Unikaj podejrzanych pośredników płatności i linków przesyłanych przez drugą stronę transakcji.
  • Uważaj na próby nawiązania kontaktu poza portalem, np. za pośrednictwem komunikatorów. Zobacz instrukcje płatności na najpopularniejszych platformach sprzedażowych.
  • Oszuści mogą podrobić stronę portalu aukcyjnego – tak samo jak i każdą inną stronę, również naszą. Dlatego zwracaj uwagę na adres widoczny w przeglądarce.

/źródło KPP w Świdnicy/