Strona główna Artykuł sponsorowany Zdrowa dieta – jak zadbać o dobre zdrowie i samopoczucie?

Zdrowa dieta – jak zadbać o dobre zdrowie i samopoczucie?

0

Dobrze zbilansowana dieta jest niezbędna do zachowania zdrowia, urody i dobrego samopoczucia. W sklepach można dostać setki produktów spożywczych, dlatego ciężko wybrać te, które poprawią nasze codzienne funkcjonowanie. Na co trzeba zwrócić uwagę? Jak powinna wyglądać zdrowa dieta?

Podstawowe zasady żywieniowe
Nie ma jednej diety, która pasowałaby dla każdej osoby. Jedzenie musi być dopasowane do indywidualnych potrzeb, wieku, stanu zdrowia, aktywności fizycznej, wykonywanej pracy, a także gustu. Zdrowe jedzenie musi smakować, bo w przeciwnym wypadku szybko pójdzie w zapomnienie. Warto poznać uniwersalne zasady żywieniowe, które pozwolą ułożyć zdrową dietę. Oto one:

 • Należy jeść 4-5 razy dziennie i unikać podjadania między posiłkami. Ważne są małe porcje, ale regularnie spożywane.
 • Dzień należy zacząć od pożywnego śniadania, które dostarczy odpowiednią ilość niezbędnych składników odżywczych. Kolacja powinna być lekka, ostatni posiłek należy zjeść dwie godziny przed pójściem spać.
 • Ważne jest picie odpowiedniej ilości płynów. Należy wybierać wodę mineralną, ziołowe herbaty, napary owocowe, soki warzywno-owocowe, a odstawić napoje gazowe.
 • Należy jeść duże ilości warzyw i owoców, sięgać po produkty pełnoziarniste, np. płatki żytnie, chude mięso, nabiał i zdrowe tłuszcze.
 • Smażenie warto zastąpić gotowaniem, duszeniem lub pieczeniem.
 • Należy unikać tłuszczów zwierzęcych, ograniczyć spożycie mięsa, głównie czerwonego, zrezygnować z fast foodów.
 • Słodycze warto zastąpić zdrowymi deserami, np. suszonymi owocami czy ciastkami z maki pełnoziarnistej.

Jak powinna wyglądać zdrowa dieta?
Zdrowa dieta powinna zawierać wszystkie składniki, niezbędne do prawidłowego funkcjonowania. W zależności od potrzeb można wybrać dietę odchudzającą, dietę powodującą przyrost masy, pomagająca redukować problemy zdrowotne. Popularna jest dieta hashimoto, dieta fodmap czy dieta ketogeniczna. W każdym przypadku należy zachować odpowiednie proporcje pomiędzy różnymi składnikami. Aby odpowiednio skomponować codzienne posiłki, należy sprawdzić, jak wygląda piramida żywienia.

Piramida żywienia – jak ułożyć zdrową dietę
Piramida Żywieniowa została opracowana przez Instytut Żywności i Żywienia. Pokazuje, jak komponować jadłospis, aby cieszyć się zdrowiem i dobrym samopoczuciem. Na dole piramidy znajdują się produkty najważniejsze, wyżej te, które powinny być spożywane w mniejszych ilościach. Zasady zdrowej diety przedstawiają się następująco:

 • Na samym dole piramidy znajdują się warzywa i owoce, które są podstawą diety. Dostarczają do organizmu niezbędne witaminy, minerały, składniki bioaktywne, błonnik itp. Idealne proporcje to ¾ warzyw i ¼ owoców w ciągu dnia
 • Produkty zbożowe – kiedyś zajmowały najniższe piętro, teraz są zaraz po warzywach i owocach. Są źródłem błonnika oraz składników mineralnych. Błonnik pokarmowy poprawia funkcjonowanie przewodu pokarmowego i zwiększa uczucie sytości, a tym samym ogranicza podjadanie. W diecie powinna znaleźć się mąki pełnoziarniste, otręby pszenne, płatki żytnie, makarony i kasze.
 • Produkty mleczne – są bogactwem wapnia oraz witamin, tj.  A, B2, B12, D. W zdrowej diecie powinny znaleźć się jogurty naturalne, kefiry, sery, twarogi, mleko, maślanki.
 • Ryby, chude mięso, jaja i rośliny strączkowe – na tym piętrze znajdują się produkty, które należy spożywać kilka razy w tygodni. Ryby warto jeść regularnie, ponieważ dostarczają do organizmu cennych wielonienasyconych kwasów tłuszczowych
 • Olej i orzechy – są bogatym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych. Warto zadbać, aby w diecie znalazły się tłuszcze roślinne dobrej jakości.

Ważnym elementem piramidy żywieniowej jest aktywność fizyczna. Dla zachowana zdrowia należy ćwiczyć co najmniej 3-4 razy w tygodniu po 40-60 minut.

Zdrowe odżywianie jest bardzo ważnym elementem naszego życia. Warto zadbać o świeże, naturalne produkty, które pomogą zachować szczupłą sylwetkę, ograniczą ryzyko wystąpienia chorób cywilizacyjnych. Można samodzielnie komponować posiłki lub skorzystać z pomocy dietetyka. Dla osób, które nie mają czasu gotować, dobrym wyborem będzie catering dietetyczny, oferujący różnego rodzaju diety, skomponowane z najwyższej jakości produktów. Zmiana diety na zdrową szybko zaowocuje pozytywami zmianami.

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułŻylaki – jak sobie poradzić z tym problemem?
Następny artykułPorażka z Chrobrym, skuteczność do poprawki… [FOTO]