Strona główna Artykuł sponsorowany Żylaki – jak sobie poradzić z tym problemem?

Żylaki – jak sobie poradzić z tym problemem?

0

Żylaki kończyn dolnych to problem zauważalny u wielu osób. Najbardziej dokucza kobietom, gdyż wyraźnie widoczne żyły wcale dobrze nie wyglądają. Co tak naprawdę powoduje żylaki nóg? I czy można się ich jakoś pozbyć?

Ile jest czynników sprzyjających powstawaniu żylaków?
Objawy żylaków są jednoznaczne. Na nogach pojawiają się widoczne, niebieskie, wręcz wpadające w fiolet żyłki, swoim wyglądem przypominające nitki. To w fazie początkowej, bo z czasem stają się bardziej nabrzmiałe, grube. W związku z tym już są nie tylko dobrze zauważalne, ale również odczuwalne pod palcami, jakie grudki, nierówności. Wówczas pojawia się również uczucie ciężkości nóg. To przeważnie pierwsze objawy żylaków. Czynników sprzyjających powstawaniu żylaków jest wiele. Do powstawania żylaków prowadzi długotrwałe stanie. Tak więc praca na stojąco nie jest sprzyjająca. Siedzący tryb życia także nie prowadzi do niczego dobrego. Chodzi o to, że w tej pozycji krążenie krwi jest mocno utrudnione. Kolejnym czynnikiem jest chodzenie na wysokich obcasach. Sporadyczne noszenie tych butów nie szkodzi, ale jeśli kobieta zakłada je regularnie, to musi wiedzieć, że ryzyko wystąpienia żylaków jest w tym przypadku duże. W takim razie, jak uniknąć żylaków? Czy w ogóle jest na to jakiś sposób. Bo przecież pracować trzeba, a niektóre kobiety nie wyobrażają sobie funkcjonowania bez butów na obcasie.

Co hamuje odpływ krwi?
Mając do tej pory zdrowe nogi, można spodziewać się, że prędzej czy później pojawi się problem z żylakami. Duży problem z żylakami mają osoby z nadwagą. Ich waga prowadzi do przeciążenia żył i sprawia, że krew w żyłach płynie z dużym utrudnieniem. To dzieje się również od siedzenia. Najpierw pojawiają się pajączki, a później wyraźne, grube żyły, które są już dużym problemem, szczególnie dla kobiet.

Jak usprawnić przepływ krwi?
Jak wiadomo, zdrowie jest najważniejsze. Dlatego trzeba znaleźć sposób na to, aby wyeliminować obrzęki, a jeszcze lepiej nie dopuścić do pojawienia się wyraźnie widocznych żył. W tym celu kobiety chętnie stosują pończochy przeciwżylakowe. To jednak nie wyeliminuje dolegliwości, jeśli na nogach będą wyraźne żylaki. Czasem stan jest już na tyle poważny, że wymaga leczenia. Można też sięgać po specjalne kremy, np. na bazie kasztanowca. Można stosować kąpiele w zimnej wodzie. Warto też przeciwdziałać żylakom. Jeśli więc jest możliwość, lepiej stosować podkolanówki przeciwżylakowe, niż zwykłe, sprzyjające ich powstawaniu.

Czasem trudno jest pohamować powstawanie żylaków. Pracy nie zmienimy i nie wykluczymy całkiem wielu czynników, które sprzyjają ich powstawaniu. Ważne jest wobec tego, aby stosować działania profilaktyczne. Jeśli kobieta może nosić pas wyszczuplający, to specjalne pończochy czy podkolanówki też może sobie kupić. Warto też wzmocnić naczynia krwionośne suplementami czy poprzez odpowiednie żywienie. Dobrze jest również zadbać o aktywność fizyczną.

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułSpecjaliści i lekarze z Otwocka – gdzie ich szukać?
Następny artykułZdrowa dieta – jak zadbać o dobre zdrowie i samopoczucie?