Strona główna 0_Slider Zaułek Garncarzy klepnięty, problemy z Atmosferyczną i Zorzy Polarnej. Radni dyskutowali o...

Zaułek Garncarzy klepnięty, problemy z Atmosferyczną i Zorzy Polarnej. Radni dyskutowali o nowych nazwach ulic w Świdnicy

0

Sześć nowych ulic na powstającym Osiedlu Pogodnym miało dzisiaj otrzymać nowe nazwy. Pojawiły się jednak kontrpropozycje i głosowanie odłożono. Bez sprzeciwu nazwę otrzymała niewielka uliczka w centrum Świdnicy.

Osiedle Pogodne, widoczne przyszłe ulice Klimatyczna i Atmosferyczna

W północno-zachodniej części miasta, w rejonie ulic: Pogodnej, gen. Władysława Sikorskiego i Podmiejskiej w Świdnicy trwa realizacja inwestycji, w wyniku której powstanie nowe osiedle mieszkaniowe. Dla nowo powstającego osiedla przyjmuje się nazwę „Osiedle Pogodne” – informuje Małgorzata Synowiec, dyrektor wydziału geodezji i gospodarki nieruchomościami Urzędu Miejskiego w Świdnicy, w uzasadnieniu do projektu uchwały skierowanej do Rady Miejskiej.

Na podjęcie działań związanych z nazwaniem ulic na nowym osiedlu zdecydowano się po tym, jak jeden z inwestorów wystąpił z wnioskiem o nadanie nazwy dla drogi, przy której finalizuje swoją inwestycję mieszkaniową. – W obszarze nowo powstałej i projektowanej zabudowy mieszkaniowej wydzielono sześć ulic, niezbędnych do obsługi komunikacyjnej osiedla. Proponuje się nazwać nowe ulice w nawiązaniu do istniejących ulic znajdujących się w pobliżu osiedla, kojarzących się z pogodą: ul. Pogodna i ul. Deszczowa – tłumaczy Synowiec w uzasadnieniu projektu.

Proponowane nazwy ulic na Osiedlu Pogodnym:

  • ul. Klimatyczna – biegnąca od ul. gen. Władysława Sikorskiego,
  • ul. Atmosferyczna – biegnąca od ulicy Tęczowej przez ul. Promienną
  • ul. Tęczowa – biegnąca od ul. Gwiaździstej przez ul. Klimatyczną i ul. Zorzy Polarnej,
  • ul. Zorzy Polarnej – biegnąca od ul. Tęczowej,
  • ul. Promienna – biegnąca od ul. Pogodnej do Klimatycznej,
  • ul. Gwiaździsta – biegnąca od ulicy Pogodnej do ul. Tęczowej.

Klub radnych Wspólnoty Samorządowej w imieniu mieszkańców wniósł wniosek o zmianę nawy ul. Atmosferycznej na ulicę Księżycową. Radny Wiesław Żurek zgłosił zastrzeżenie, że mogą pojawić się inni mieszkańcy, którzy mogą mieć inne zdanie. Jan Jaśkowiak wyjaśnił, że jest tam tylko 6 działek i w imieniu grupy mieszkańcy o zmianę prosiła jedna osoba. Radny Marcin Paluszek także złożył wniosek w imieniu mieszkańców o zmianę ulicy Zorzy Polarnej na Niebiańską. Zdaniem prezydent Świdnicy Beaty Moskal-Słaniewskiej nazwa Niebiańska jest ładna, ale nie pasuje do koncepcji Osiedla Pogodnego. Przewodniczący Jan Dzięcielski był zaskoczony, że tak neutralne nazwy budzą kontrowersje. Radna Zofia Skowrońska-Wiśniewska zaproponowała, by odłożyć projekt uchwały do następnej sesji i 13 głosami za wniosek został przyjęty. Nazw więc podczas dzisiejszych obrad nie przegłosowano.

Fot. Świdnicki Portal Historyczny

Podczas obrad samorządowcy podjęli bez dyskusji decyzję w sprawie nadania nazwy drodze wewnętrznej znajdującej się w sąsiedztwie Kościoła Pokoju. – Fundacja IDEA z siedzibą w Świdnicy wystąpiła z wnioskiem o nadanie nazwy „Zaułek Garncarzy” dla drogi łączącej ulicę Kościelną z bramą prowadzącą na cmentarz przy Kościele Pokoju. „Zaułek Garncarzy” funkcjonował w topografii miasta od ok. II połowy XVIII wieku do 1945 roku. Zaułek prowadził od obecnego budynku przy ulicy Kościelnej nr 13 do muru okalającego plac Pokoju, pomiędzy dzwonnicą a szkołą ewangelicką, gdzie znajduje się zachowana do dzisiaj brama garncarzy – wyjaśnia dyrektor wydziału geodezji i gospodarki nieruchomościami. Radni przyjęli projekt jednogłośnie.

/opr. red./

Poprzedni artykułPrzygotuj się na zimę – wybierz odpowiednią odśnieżarkę!
Następny artykuł17 tysięcy papierosów bez akcyzy