Strona główna 0_Slider Wyróżniono najlepszych dolnośląskich sportowców i trenerów. Są nasi przedstawiciele!

Wyróżniono najlepszych dolnośląskich sportowców i trenerów. Są nasi przedstawiciele!

0

Ponad 50 sportowców i trenerów odebrało nagrody województwa dolnośląskiego. Spotkanie było również okazją do podsumowania zadań sportowych w 2021 roku i zapowiedzi przyszłych planowanych inwestycji w dolnośląski sport. W tej grupie nie zabrakło też osób związanych ze świdnickim i naszym powiatowym sportem. 

Nagroda Sportowa Województwa Dolnośląskiego to specjalne wyróżnienie stanowiące wyraz uznania za wybitne osiągnięcia, promocję i popularyzację sportu. Wśród odznaczonych znaleźli się sportowcy, którzy mogą się pochwalić wybitnymi wynikami w zawodach wysokiej rangi organizowanych w 2021 roku, głównie reprezentacji Polski i Dolnego Śląska na igrzyskach olimpijskich i paraolimpijskich w Tokio. – Cieszę się, że Dolny Śląsk ma tak wielu ambitnych i utalentowanych mieszkańców. Dziś pragnę podziękować wszystkim wyróżnionym sportowcom. Swoimi osiągnięciami rozsławiacie nasz region, jesteśmy z Was dumni – mówił marszałek Cezary Przybylski.

Wśród wyróżnionych znaleźli się między innymi medaliści igrzysk paraolimpijskich: Lucyna Kornobys, Piotr Kosewicz, Oliwia Jabłońska, wybitni trenerzy oraz osoby, które w tym roku kończą swoją sportową karierę: Maja Włoszczowska, Piotra Małachowski i Rafał Omelko. Nagrodę Sportową Województwa Dolnośląskiego otrzymało w sumie 53 sportowców, reprezentantów takich dyscyplin jak kolarstwo, jeździectwo, lekkoatletyka, pływanie, podnoszenie ciężarów, piłka siatkowa, strzelectwo sportowe, tenis, judo, golf, karate, parakajakarstwo czy parakolarstwo.

Spotkanie stało się również okazją do podsumowań inwestycji i programów sportowych realizowanych przy wsparciu finansowym województwa. – Zależy nam na tym, aby wspierać najbardziej utalentowanych zawodników z naszego regionu. Budujemy nowe obiekty, wspieramy organizacje, szkoły sportowe, a także poszczególnych sportowców przyznając im stypendia oraz nagrody za osiągnięcie wybitnych rezultatów. W trakcie budowy są takie obiekty jak m.in. Dolnośląskie Centrum Sportu na Polanie Jakuszyckiej i hala lekkoatletyczna na wrocławskich Kłokoczycach. Chcemy też utworzyć profesjonalny tor kolarski koło Sobótki. W taki sposób chcemy zapewnić naszym sportowcom najlepsze warunki treningów – mówi Tymoteusz Myrda, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego.

W najbliższych latach w Dusznikach Zdroju utworzony zostanie nowy Ośrodek Przygotowań Olimpijskich, który ma powstać na bazie istniejących obiektów takich jak Centrum Polskiego Biathlonu na Jamrozowej Polanie czy Tauron Duszniki Arena. Inwestycja zakłada również budowę basenu, hali lodowej i toru saneczkowego. Jej celem jest stworzenie warunków szkolenia sportowego dla kadry olimpijskiej i zawodowej, zarówno seniorów, jak i juniorów startujących w igrzyskach olimpijskich i paraolimpijskich, igrzyskach głuchych, mistrzostwach Europy oraz mistrzostwach świata. Samorząd Województwa Dolnośląskiego od lat realizuje też szereg programów upowszechniających aktywność fizyczną wśród dzieci i młodzieży. Przykładem jest między innymi pilotażowa edycja autorskiego programu doskonalenia pływania dla dzieci „Płynę dalej”. – Dolny Śląsk to kuźnia talentów sportowych. Aby umożliwić rozwój ambitnym i zdolnym osobom, konieczne są odpowiednie obiekty treningowe i przemyślane programy. Wierzę, że w ten sposób zachęcimy do aktywności fizycznej jeszcze większą liczbę mieszkańców regionu – dodaje marszałek Cezary Przybylski.

Niezmiernie miło, że w gronie nagrodzonych znalazła się dwójka trenerów związanych ze Świdnicą i powiatem świdnickim, którzy poprowadzili swoje podopieczne do medali Igrzysk Paraolimpijskich w Tokio!

Jedną z wyróżnionych jest Beata Pożarowszczyk-Kuczko, na co dzień trenerka młodych pływaków Klubu Sportowego Neptun Świdnica. Nasza trenerka przygotowywała ponadto do startu w Igrzyskach Paraolimpijskich w Tokio Oliwię Jabłońską. Ta w stolicy Japonii zdołała sięgnąć po fantastyczny sukces, jakim jest wywalczenie brązowe medalu. Jabłońska mimo młodego wieku (24 lata) może pochwalić się już sporym doświadczeniem na Igrzyskach Paraolimpijskich i fantastycznymi sukcesami w postaci dwóch, a obecnie już trzech medali. W 2012 roku w Londynie w wieku 15 lat sięgnęła po srebro w konkurencji 100 metrów stylem motylkowym. Cztery lata później w tej samej konkurencji zdołała sięgnąć po brąz. Pływaczka Startu Wrocław w Tokio również celowała w medal i swój plan zrealizowała. Finalnie znów stanęła na trzecim stopniu podium, ale tym razem uczyniła to na morderczym dystansie 400 metrów stylem dowolnym. Podopieczna Beaty Pożarowszczyk-Kuczko, na co dzień trenerki w Klubie Sportowym Neptun Świdnica musiała uznać wyższość jedynie Kanadyjki Rivard i Węgierki Biace Pap. Ta pierwsza była tego dnia poza absolutnym zasięgiem, pobijając z czasem 4:24,08 rekord świata w kategorii S10 na dystansie 400 metrów stylem dowolnym.

Beata Pożarowszczyk-Kuczko jest trenerką pływania I klasy PZP. W latach 2013-2016 była trenerką pływania w klubie START Wrocław, a od 2015 roku opiekuje się pływakami z Klubu Sportowego Neptun Świdnica. To również między innymi trenerka wicemistrzyni paraolimpijskiej, mistrzyni oraz rekordzistki świata – Oliwii Jabłońskiej. Jest magistrem fizjoterapii, doktorem nauk medycznych i nauk o zdrowiu, trenerką przygotowania motorycznego oraz instruktorką ratownictwa wodnego i instruktorką pływania osób niepełnosprawnych. Przez 17 lat była zawodniczką startującą w barwach m.in. Śląska Wrocław i Juvenii Wrocław. W tym czasie sięgnęła wielokrotnie po mistrzostwo Polski, była rekordzistką Polski juniorów, wielokrotną mistrzynią kraju w ratownictwie morskim, czy reprezentantką Polski na zawodach międzynarodowych.

Po raz kolejny podczas najważniejszej, sportowej próby nie zawiodła jeleniogórzanka, Lucyna Kornobys. Zawodniczka trenowana tym razem jednak przez Michała Mossonia z Żarowa sięgnęła po srebrny medal Igrzysk Paraolimpijskich w Tokio w pchnięciu kulą w kategorii F34. W swojej najlepszej próbie lekkoatletka uzyskała rezultat 8 metrów i 60 centymetrów. Zwyciężyła Chinka – Lijuan Zou, która pchnęła kulę na odległość 9 metrów i 19 centymetrów, pobijając rekord świata! To fantastyczny sukces podopiecznej żarowskiego trenera – Michała Mossonia (START Wrocław), którzy jechali do Tokio po medal i swój cel osiągnęli. To drugie srebro jeleniogórzanki podczas Igrzysk Paraolimpijskich. W 2016 roku w Rio de Janeiro również była druga. Jeszcze przed wylotem do Japonii, jeleniogórzanka liczyła na medal i chciała włączyć się do walki z Chinką, która była jednak nie do pokonania. – Jadę po to, żeby zdobyć medal. Chcę walczyć z Chinką o złoto. Szanse na to są, bo wyniki pokazują, że progres od czasów Rio de Janeiro jest spory. Niestety nie tylko ja się poprawiłam, ale koleżanki też więc konkurencja o medale olimpijskie będzie jeszcze większa – mówiła przed wylotem do Tokio Lucyna Kornobys.

Pełna lista nagrodzonych sportowców i trenerów:
1. Joanna Pawlak – jeździectwo
2. Maja Włoszczowska – kolarstwo górskie (za całokształt kariery sportowej)
3. Mateusz Rudyk – kolarstwo torowe
4. Maciej Bodnar – kolarstwo szosowe
5. Joanna Linkiewicz – lekkoatletyka
6. Piotr Małachowski – lekkoatletyka (za całokształt kariery sportowej)
7. Robert Sobera – lekkoatletyka
8. Kornelia Fiedkiewicz – pływanie
9. Alicja Tchórz – pływanie
10. Paweł Juraszek – pływanie
11. Arkadiusz Michalski – podnoszenie ciężarów
12. Aleksander Śliwka – piłka siatkowa
13. Sandra Bernal – strzelectwo sportowe
14. Hubert Hurkacz – tenis ziemny
15. Łukasz Kubot – tenis ziemny
16. Natalia Bajor – tenis stołowy
17. Arkadiusz Gardzielewski – lekkoatletyka
18. Rafał Omelko – lekkoatletyka (za całokształt kariery sportowej)
19. Agata Ozdoba-Błach – judo
20. Adrian Meronk – golf
21. Alan Ogorzałek – pływanie
22. Igor Hrehorowicz – pływanie
23. Wojciech Makowski – pływanie
24. Oliwia Jabłońska – pływanie
25. Lucyna Kornobys – lekkoatletyka
26. Piotr Kosewicz – lekkoatletyka
27. Marta Piotrowska – lekkoatletyka
28. Katarzyna Kozikowska – parakajakarstwo
29. Sławomir Szymański – podnoszenie ciężarów
30. Mariusz Tomczyk – podnoszenie ciężarów
31. Filip Rodzik – strzelectwo sportowe
32. Łukasz Błach – judo
33. Dariusz Łoś – lekkoatletyka
34. Grzegorz Widanka – pływanie
35. Krzysztof Michalski – podnoszenie ciężarów
36. Zdzisław Tolksdorf – tenis stołowy
37. Andrzej Wojtal – pływanie
38. Beata Pożarowszczyk-Kuczko – pływanie
39. Michał Mossoń – lekkoatletyka
40. Małgorzata Niedźwiecka – lekkoatletyka
41. Oliwa Mariusz – podnoszenie ciężarów
42. Ryszard Tomaszewski – podnoszenie ciężarów
43. Yuriy Shychkov – pływanie
44. Wojciech Seidel – pływanie
45. Dawid Nowacki – parakajakarstwo
46. Tomasz Kuś – lekkoatletyka
47. Rafał Mikołajczyk – parakolarstwo
48. Agata Winiarska – karate
49. Igor Lamot – karate
50. Norbert Kurzawski – karate
51. Jakub Foltyn – parakolarstwo
52. Jacek Lamot – karate
53. Ryszard Semik – karate

/MDvR, UMWD/

Poprzedni artykułWszystkich Świętych w Żarowie. Będą zmiany w organizacji ruchu
Następny artykułTrwa śledztwo w sprawie katastrofy ekologicznej na zalewie Witoszówka. Sprawdzają, czy doszło do popełnienia przestępstwa