Strona główna Wydarzenia Strzegom W Strzegomiu powstaje kompleks specjalnych mieszkań

W Strzegomiu powstaje kompleks specjalnych mieszkań

0

Ponad 12 milionów złotych będą kosztowały trzy budynki z 79 mieszkaniami, których budowa trwa przy ul. Marii Konopnickiej w Strzegomiu. Inwestycja pomoże miastu rozwiązać problem m.in. z lokalami tymczasowymi, dla seniorów i wychowanków domu dziecka.

Jak informuje Urząd Miejski w Strzegomiu, prace budowlane są już widoczne ponad poziomem terenu. Wykonane zostały fundamenty i murowane są ściany nośne parteru. Została ułożona instalacja sanitarna podposadzkowa dla mieszkań oraz część zewnętrznej kanalizacji sanitarnej i deszczowej.

– Z uwagi na pilną potrzebę gminy związaną z koniecznością zapewnienia mieszkania dla osoby niepełnosprawnej o bardzo szczególnych wymaganiach socjalnych i zdrowotnych, podjęto decyzję o przeprojektowaniu jednego z budynków. Zaistniałe zmiany spowodowały konieczność uzyskania decyzji zmieniającej pozwolenie na budowę – informuje Urszula Gorzel, zastępca naczelnika Wydziału Inwestycji i Zamówień Publicznych w Urzędzie Miejskim w Strzegomiu.

W ramach projektu powstanie 79 mieszkań wchodzących w zasób lokali mieszkalnych gminy. W jednym z szeregów domów powstaną też lokale usług socjalnych: ogólnodostępna umywalnia, pralnia i świetlica. W ramach zadania zostanie wykonane zagospodarowanie terenu z miejscami parkingowymi na terenie osiedla. W sąsiedztwie budynków powstanie niewielki plac zabaw – podaje w komunikacie magistrat.

Kompleks w znacznej mierze ma rozwiązać kilka problemów za jednym pociągnięciem. – Nie tylko nie mamy gdzie umieszczać tzw. trudnych lokatorów, ale brakuje także małych mieszkań dla seniorów i wychowanków opuszczających domy dziecka. Właśnie z myślą o tych wszystkich osobach powstaną trzy budynki przy ul. Marii Konopnickiej. W jednym powstaną mieszkania tymczasowe, a umieszczane tu osoby muszą się liczyć z tym, że mogą zostać do nich dokwaterowani inni ludzie – mówił w maju 2021 roku burmistrz Zbigniew Suchyta

Inwestycja jest dofinansowana z rządowego programu bezzwrotnego finansowego wsparcia budownictwa ze środków Funduszu Dopłat, którego obsługę prowadzi Bank Gospodarstwa Krajowego. Planowana wartość dofinansowania: 10 061 553,39 zł. Planowana wartość całej inwestycji według umowy o dofinansowanie: 12 576 941,74 zł.

Umowę podpisano w czerwcu 2021 r. Nowo wybudowane budynki mają zostać oddane do użytkowania pod koniec 2022 r.

/opr. red./
Zdjęcia UM w Strzegomiu

Poprzedni artykułHuczne obchody 70-lecia Młodzieżowego Domu Kultury [FOTO]
Następny artykułZnów powalczą nocą o pobicie rekordu