Strona główna 0_Slider Huczne obchody 70-lecia Młodzieżowego Domu Kultury

Huczne obchody 70-lecia Młodzieżowego Domu Kultury [FOTO]

0

Niekończące się podziękowania, spektakle, występy taneczne i wokalne złożyły się na jubileuszową galę Młodzieżowego Domu Kultury im. Mieczysława Kozara-Słobódzkiego w Świdnicy. Poniedziałkowy wieczór, 18 października, zgromadził setki osób, związanych z placówką wychowania pozaszkolnego.

Od mandolinistów i radiotechników po szachistów i twórców robotów – przez ostatnie 70 lat najpierw w Domu Harcerza, później w Domu Kultury Dzieci i Młodzieży, aż wreszcie od 1973 roku Młodzieżowym Domu Kultury swoje pasje i talenty mogły rozwijać kolejne pokolenia świdniczan. Tutaj działały prężnie zespoły tańca ludowego, nowoczesnego i towarzyskiego, niemal od początku formowały się grupy teatralne, a pod okiem kolejnych instruktorów ćwiczyli młodzi wokaliści. Oferta dla dzieci i młodzieży była niezwykle szeroka. Tutaj realizowali się młodzi fotografowie, modelarze, szachiści, tenisiści stołowi, radiotechnicy, amatorzy rysunku, prac ręcznych, ceramiki i turystyki. Tu swobodnie mogły funkcjonować amatorskie zespoły muzyczne od big-beatu, przez jazz po rock. W latach 70. XX wieku w zajęciach organizowanych w siedzibie MDK przy ul. Nauczycielskiej korzystało rocznie nawet 1300 osób.

W latach 90. XX wieku sytuacja stała się bardzo trudna. MDK był placówką państwową i mógł podzielić los podobnych 200 miejsc w Polsce, które z powodu braku finansów były likwidowane. W 1996 roku taką decyzję w sprawie świdnickiego MDK podjął ówczesny kurator oświaty Jan Mulawa. Dzięki zaangażowaniu całej społeczności, placówkę udało się uratować, a dalszym prowadzeniem i utrzymaniem zajął się samorząd lokalny.

MDK przez lata angażował się w życie miasta, uświetniając uroczystości, organizując spektakle plenerowe, wystawy, konkursy i rywalizację sportową. Na koncie uczestników zajęć jest wiele ogólnopolskich sukcesów.

W tej chwili Młodziezowy Dom Kultury to dwie siedziby – przy ul. Nauczycielskiej i Kozara-Słobódzkiego (dawne Gimnazjum nr 1), gdzie działają pracownie plastyczna, form dekoracyjnych, muzyczne, szachowe, modelarskie, robotyki, tańca i teatralne. MDK to przede wszystkim ludzie. Cześć nauczycieli z Młodzieżowym Domem Kultury związała całe swoje życie zawodowe. Dzisiaj pasje młodzieży pomagają rozwijać Joanna Walerowicz, Zbigniew Brożbar, Arkadiusz Walerowicz, Dariusz Jaros, Mirosław Jabłoński, Joanna Waksmundzka, Marcin Korzekwa, Joanna Chojnowska, Zbigniew Curyl, Agnieszka Banach, Elżbieta Tarnowska, Wojciech Kowalczuk i Wioletta Ziobrowska. Dyrektorem jest Zbigniew Curyl.

Podczas poniedziałkowej gali podziękowania popłynęły do wieloletnich pracowników i byłych dyrektorów, a także władz miasta. Na scenie zaprezentowali się uczestnicy zajęć i zespoły z Młodzieżowego Domu Kultury, a także zaprzyjaźnione grupy ze Świdnickiego Ośrodka Kultury – Krąg, Jubilat i Mażoretki Prima.

/opr. red./
Zdjęcia Dariusz Nowaczyński

Poprzedni artykułBlisko 4 tysiące zakażeń w kraju. Jaka sytuacja w powiecie świdnickim?
Następny artykułW Strzegomiu powstaje kompleks specjalnych mieszkań