Strona główna Sport Inne Świętowali ćwierćwiecze działalności klubu

Świętowali ćwierćwiecze działalności klubu [FOTO]

0

Szachy to piękna dyscyplina sportowa. Kiedyś szachy były rozrywką królów, obecnie grać w nie może praktycznie każdy. O popularyzowanie tej dyscypliny na terenie gminy Żarów już od 25 lat dbają członkowie Klubu Szachowego Goniec Żarów.

Podstawową działalnością klubu są szkolenia dzieci, młodzieży i dorosłych oraz organizacja i udział w turniejach szachowych. W piątek, 1 października klub szachowy Goniec Żarów świętował jubileusz  25-lecia swojej działalności. Z tej okazji odbyło się uroczyste spotkanie z udziałem członków klubu, działaczy, zawodników oraz zaproszonych gości. Uroczystość była także okazją do podsumowania dotychczasowej działalności klubu, którą przedstawił prezes klubu Artur Adamek.

Od początku istnienia klubu włączaliśmy się w organizację wielu imprez szachowych w Żarowie do których należały m.in. turnieje podczas Dni Żarowa, symultany szachowe z arcymistrzami, mistrzostwa Żarowa. Działamy w ramach Ludowych Zespołów Ludowych, braliśmy udział we wszystkich 21 Dolnośląskich Igrzyskach i zdobyliśmy w nich kilkadziesiąt medali. W ramach LZS bierzemy również udział w Turnieju „Złota Wieża”. Jest to najstarszy drużynowy turniej szachowy w kraju. Nasza drużyna regularnie przez wiele lat uzyskiwała awans do finału krajowego. Wielką rolę w naszym klubie odegrał Michał Bieszczad i to dzięki niemu rozwinęło się szkolenie najmłodszych zawodników. Od tamtej pory nasze szkoły: gimnazjum i Szkoła Podstawowa w Żarowie wielokrotnie wygrywały zawody strefowe, powiatowe i regularnie graliśmy w finałach dolnośląskich – wspominał prezes klubu Artur Adamek.

W trakcie wydarzenia uhonorowane zostały osoby, które na przestrzeni 25 lat, aktywnie wspierały działalność klubu. Podziękowania i jubileuszowe statuetki „Przyjaciel Żarowskich Szachów” trafiły do byłych burmistrzów miasta Żarów: Zbigniewa Chlebowskiego i Lilli Gruntkowskiej, obecnego burmistrza Leszka Michalaka, Roberta Jagły prezesa Funduszu Regionu Wałbrzyskiego, Heleny Słowik dyrektora SP w Żarowie, Elżbiety Wierzyk dyrektora Bajkowego Przedszkola w Żarowie, Marioli Zawiszy, Andrzeja Borowskiego, Wojciecha Dołharza i Michała Zaremby.

Klub szachowy „Goniec Żarów” jest nierozerwalnie związany z gminą Żarów i znalazł trwałe miejsce w sercach wielu pokoleń naszych mieszkańców. Z wielką uwagą obserwujemy kolejne osiągnięcia szachistów i doceniamy również wszelkie starania klubu, aby nasi sportowcy mieli godne warunki do pracy i treningu, a kibice mogli być świadkami znaczących wydarzeń sportowych. Niech kolejne lata obfitują we wspaniałe sukcesy, talenty sportowe i przynoszą radość i satysfakcję z podejmowanych działań – złożyli gratulacje na ręce prezesa klubu burmistrz Leszek Michalak i przewodniczący Rady Miejskiej Roman Konieczny.

Prezes klubu Artur Adamek specjalne podziękowania złożył także na ręce Michała Bieszczada, który od samego początku istnienia klubu szkolił dzieci i młodzież, a także wspierał działania klubu. – Dziękuję wszystkim burmistrzom i dyrektor gimnazjum, która zawsze była nam przychylna. Tylko dzięki dobrej współpracy i chęci ze strony władz gminy te szachy funkcjonowały. Teraz jestem na „szachowej emeryturze”, ale mam godnych następców – dziękował Michał Bieszczad.

Podziękowania i gratulacje na ręce prezesa klubu Artura Adamka złożyli także zaproszeni goście. Wszyscy uczestnicy spotkania, działacze i zawodnicy otrzymali także książkę, którą z okazji jubileuszu napisał właśnie Artur Adamek. – Miałem plany już kilka lat temu, żeby napisać książkę, ale nigdy nie było czasu. W końcu się udało. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie wiele osób, które pomogły mi przy zdjęciach i przy brakujących materiałach, za co serdecznie dziękuję. Podziękowania składam również na ręce wszystkich, którzy przekazali wsparcie finansowe na wydrukowanie książki: gmina Żarów, Fundusz Regionu Wałbrzyskiego, Dolnośląski Związek Szachowy oraz żarowscy szachiści Kamil Krzyżanowski i Piotr Kaśków – dziękował Artur Adamek.

/Magdalena Pawlik/

Poprzedni artykułNagrodzeni za troskę o przemysłowe dziedzictwo
Następny artykułSeniorzy gotowali z Andrzejem Polanem, wspinali się w Karkonoszach [FOTO]