Strona główna Kultura Nagrodzeni za troskę o przemysłowe dziedzictwo

Nagrodzeni za troskę o przemysłowe dziedzictwo

0

Podczas uroczystej gali zorganizowanej w Operze Wrocławskiej wręczono Nagrody Kulturalne Śląska za rok 2020 i 2021. Wyróżnienia kierowane są do osób i instytucji, które pielęgnują dziedzictwo kulturowe Ślązaczek i Ślązaków oraz wzmacniają dialog międzykulturowy. Samorząd Województwa Dolnośląskiego reprezentował podczas uroczystości marszałek Cezary Przybylski.

– Nagroda Kulturalna Śląska to synonim współpracy regionalnej i międzynarodowej, której waga jest nieoceniona. Nasze dwa narody, Polska i Niemcy, od lat realizują wspólne inicjatywy, programy i projekty, które mają ogromny pozytywny wpływ na naszą rzeczywistość. Niemniej, trudna przeszłość, która boleśnie doświadczyła nasze nacje, jest ważną lekcją, z której korzystają kolejne pokolenia. Stawiając na dialog i rozwój, budowane są trwałe relacje – mówił podczas uroczystości marszałek Cezary Przybylski.

 Nagroda przyznawana jest od roku 1977, a jej laureatami w roku 2020 zostali śpiewaczka operowa Aleksandra Kurzak oraz prof. dr Matthias Weber – dyrektor Federalnego Instytutu Kultury i Historii Niemców w Europie Wschodniej, który od lat przybliża historię Śląska oraz bada historię społeczeństw i kultury Niemiec i Europy Wschodniej.

Nagroda Specjalna za rok 2020 trafiła do Fundacji Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska, prowadzącej Muzeum Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej, której działalność pozwala skutecznie chronić i popularyzować dziedzictwo technologiczne Śląska.

Laureatem tegorocznej Nagrody Kulturalnej Śląska został także wybitny reżyser Sylwester Chęciński, którego twórczość doceniania jest przez kolejne pokolenia widzów, a on sam słusznie określany jest „malarzem polskich charakterów”. Nagroda Kulturalna Śląska za rok 2021 trafiła również do Roswithy Schieb – pisarki, która w swojej twórczości diagnozuje przemiany wielopokoleniowe na terenie Śląska.

Tegoroczną Nagrodę Specjalną otrzymały wyjątkowo dwie instytucje: Polsko-Niemiecka Młodzieżowa Orkiestra Jazzowa oraz Festiwal Góry Literatury. Każda z tych dwóch niezwykłych organizacji reprezentuje wartości wyjątkowo tożsame z ideami, jakie przyświecają Nagrodzie Kulturalnej Śląska – pojednanie, integracja regionalna i międzynarodowa, wzajemny dialog oraz kultywacja tradycji kulturalnych tego regionu.

/inf. DWUM/

Poprzedni artykułŁatają dziury w Świdnicy. Jaki to ma sens?
Następny artykułŚwiętowali ćwierćwiecze działalności klubu [FOTO]