Strona główna 0_Slider Świdniczanie wyróżnieni podczas Święta Województwa Dolnośląskiego. Honorowy obywatel miasta z nagrodą marszałka...

Świdniczanie wyróżnieni podczas Święta Województwa Dolnośląskiego. Honorowy obywatel miasta z nagrodą marszałka [FOTO]

0

Zespół Tańca Narodowego i Estradowego „Krąg” oraz Dariusz Jaros z nagrodami kulturalnymi „Silesia”, prof. Marcin Drąg z nagrodą za szczególne osiągnięcia dla regionu. Uroczyste wręczenie wyróżnień nastąpiło w sobotę w Operze Wrocławskiej, podczas XII Święta Województwa Dolnośląskiego.

fot. Jacek Iwancz, Świdnicki Ośrodek Kultury

Święto Województwa Dolnośląskiego zostało ustanowione w 2010 roku i jest obchodzone 16 października. Podczas uroczystej sesji sejmiku dolnośląskiego wręczane są wyróżnienia i nagrody dla osób oraz instytucji szczególnie zasłużonych dla Dolnego Śląska. W ubiegłym roku, z uwagi na sytuację epidemiczną, wojewódzkie święto nie doszło do skutku. Z tego względu w tym roku wręczone zostały nagrody za rok 2020 oraz 2021.

Nagrodę Marszałka Województwa Dolnośląskiego „Za szczególne osiągnięcia dla regionu” otrzymał prof. dr hab. Marcin Drąg – profesor nauk chemicznych, nauczyciel akademicki Politechniki Wrocławskiej, laureat nagrody Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej, autor 9 patentów oraz około 110 publikacji, a także honorowy obywatel Świdnicy. – Moja specjalizacja naukowa to chemia biologiczna, czyli mariaż chemii oraz biologii, a dokładniej próba zastosowania wytworów laboratorium chemicznego do zrozumienia tego co dzieje się w układach biologicznych. Szczególnym zainteresowaniem mojej osoby cieszą się enzymy zwane proteazami, które uczestniczą w procesach rozwoju chorób cywilizacyjnych, ale pełnią także pożyteczne funkcje (…). …swoją pracę mógłbym porównać do mojego największego hobby – wędkarstwa. Idąc na ryby mam nadzieję na wyłowienie tej jedynej – największej. Tworząc w laboratorium nowe molekuły mam nadzieję na znalezienie takiej, która umożliwi mi wyłowienie ważnego z medycznego punktu widzenia enzymu – mówi o swojej pracy nagrodzony naukowiec.

Podczas sobotniej uroczystości wręczono również Nagrody Kulturalne Dolnego Śląska „Silesia”. W 2020 roku wyróżniony został Zespół Tańca Narodowego i Estradowego „Krąg”. Świdnicki zespól promuje folklor polski w kraju i za granicą. W repertuarze ma tańce narodowe, regionalne, estradowe, a także tańce państw odwiedzanych przez zespół. Wszystkie programy zostały opracowane i wyreżyserowane przez założycielkę 
i kierowniczkę artystyczną zespołu – Marię Skiślewicz oraz jej syna Wojciecha, choreografa zespołu. Zespół reprezentował Dolny Śląsk na festiwalach m.in. 
w Niemczech, Francji, Portugalii, Rosji, w Meksyku czy Wenezueli. W roku 2015 zespół został uhonorowany odznaczeniem „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

W 2021 roku Nagrodę Kulturalną „Silesia” przyznano z kolei Dariuszowi Jarosowi, nauczycielowi Młodzieżowego Domu Kultury w Świdnicy, pomysłodawcy, współtwórcy i koordynatorowi licznych dziecięcych oraz młodzieżowych festiwali i przeglądów muzycznych o randze regionalnej, wojewódzkiej oraz ogólnopolskiej, angażującego się w kreowanie, prowadzenie i koordynację licznych imprez dla dzieci i młodzieży. Dariusz Jaros jest pomysłodawcą Dolnośląskiego Młodzieżowego Festiwalu “Rozdźwięki”, współtwórcą Festiwalu Piosenki Młodzieżowej i Studenckiej “Pięterko”, Festiwalu Piosenki Dziecięcej “Piosfera”, Festiwalu Piosenki dla Dzieci i Młodzieży Gminy Świdnica “Wysypisko”, koordynatorem Dolnośląskiego Przeglądu Piosenki Turystycznej i Ekologicznej “Na Szlaku” oraz Dolnośląskiego Przeglądu Piosenki i Pieśni Patriotycznej, organizatorem Gminnych Warsztatów Wokalnych w Lubachowie dla uzdolnionych muzycznie dzieci i młodzieży ze szkół gminy Świdnica, a także nauczycielem prowadzącym Studio Piosenki “La Chanson” w Młodzieżowym Domu Kultury w Świdnicy, którego uczestnicy – rozwijający swój talent wokalny pod jego kierunkiem – zdobywali nagrody w konkursach ogólnopolskich oraz międzynarodowych.

/UMWD, mn/

fot. Jacek Iwancz, Świdnicki Ośrodek Kultury

Poprzedni artykułRozpoczynamy walkę w Oławie [RELACJA LIVE]
Następny artykułPolna Droga w remoncie. W planach budowa sygnalizacji wychwytującej kierowców jadących z nadmierną prędkością [FOTO]