Strona główna Kultura Świdnica w kadrach z przeszłości. Wystawa archiwalnych zdjęć

Świdnica w kadrach z przeszłości. Wystawa archiwalnych zdjęć

0

Od najbliższego czwartku, 7 października w Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy będzie można oglądać nową wystawę czasową „Świdnica na kadrach z przeszłości”, która pokazuje jak wyglądało miasto w połowie XX wieku. Dzięki wielkoformatowym reprodukcjom wykonanych w ubiegłym stuleciu fotografii można będzie zanurzyć się w klimat dawnej Świdnicy.

Wystawę tworzą głównie zdjęcia autorstwa znanego świdnickiego fotografika – Władysława Orłowskiego (1913-1996), którego niezwykle bogatą kolekcję negatywów pozyskaliśmy niedawno do kolekcji muzealnej. Ten długoletni współpracownik wrocławskiej Gazety Robotniczej pozostawił po sobie ponad 15 tysięcy klatek dokumentujących różnorodne aspekty życia ludności Dolnego Śląska. Jego zdjęcia przedstawiają poza architekturą miast, rozmaite wydarzenia społeczno-gospodarcze w powojennej Polsce, począwszy od uroczystości państwowych, poprzez obchody rocznicowe oraz codzienną pracę w tzw. gospodarce uspołecznionej. Z bogatego zestawu fotografii Władysława Orłowskiego, wybraliśmy zdjęcia zabudowy Świdnicy oraz akcji wyburzeniowej mającej miejsce w obrębie Starego Miasta w latach sześćdziesiątych i pierwszej połowie lat siedemdziesiątych XX wieku.

Dawna stolica księstwa świdnicko-jaworskiego z pożogi II wojny światowej przetrwała niemal zupełnie niezniszczona. Stan ten przedstawiają unikalne niemieckie zdjęcia lotnicze z 1944 roku. Wyjątkowo cenne dla historii miasta są fotografie Paula Kunzego i Carla Justa, znanych przedwojennych fotografików świdnickich. Tworzyli oni zdjęcia nie tylko doskonałej jakości technicznej, ale także o wyjątkowej wartości artystycznej. Atelier mistrzów fotografii mieściło się od 1896 r. w kamienicy Rynek 32, w tzw. domu Pod Orłami. Carl Just był jedynym dolnośląskim członkiem „Towarzystwa Fotografików Niemieckich”.

Zapraszamy do Muzeum na spacer świdnickimi ulicami i zaułkami, które dziś wyglądają już zupełnie inaczej, i raczej tylko żal, że kiedyś nie przyłożono większej wagi do zachowania historycznej spuścizny mieszkańców Świdnicy, w której początki zabudowy murowanej sięgają schyłku XIII wieku.

Wystawę można zwiedzać w godzinach otwarcia Muzeum do niedzieli 24 października.

/informacja Muzeum Dawnego Kupiectwa/

Poprzedni artykułBędzie problem z obsadą karetek? Obiecane przez ministra pieniądze na podwyżki nie dotarły do świdnickiego pogotowia
Następny artykułŁatają dziury w Świdnicy. Jaki to ma sens?