Strona główna 0_Slider Nowy mammograf w świdnickim szpitalu

Nowy mammograf w świdnickim szpitalu

1

Pracownia Mammografii SPZOZ w Świdnicy została wyposażona w nowoczesny mammograf, dzięki któremu walka z rakiem piersi może być jeszcze bardziej skuteczna.

Nowy mammograf, wyposażony w technologię cyfrową, zastąpił dotychczas używany w Pracowni model analogowy. Aparat daje wiele nowych możliwości diagnostycznych, pozwala na obsługę większej liczby pacjentek oraz zapewnia wyższą skuteczność przeprowadzanych badań przesiewowych. W przeciwieństwie do mammografu analogowego, przekształca promieniowanie bezpośrednio na obraz, dzięki czemu jest on bardzo dobrej jakości i wysokiej rozdzielczości. Obrazy wyraźne, ostre, czytelne, z dobrym kontrastem, pozwalają na dostrzeżenie nawet niewielkich zmian w piersiach. Wyniki mammografii cyfrowej są od razu wyświetlane na monitorze komputera i mogą być przetwarzane za pomocą specjalnego oprogramowania. Możliwa jest szczegółowa i precyzyjna analiza graficzna uzyskanych obrazów, co zwiększa szanse na dostrzeżenie nawet bardzo wczesnych zmian w tkance.

Co istotne, nowy aparat znacząco wpływa na bezpieczeństwo pacjentek, dzięki możliwości zastosowania ograniczonej dawki promieniowania. Pacjentka podczas badania poddawana jest znacznie słabszemu działaniu promieni rentgenowskich, co zmniejsza ryzyko badania. Dawka promieniowania w przypadku badania przesiewowego na mammografie cyfrowym jest znacznie niższa niż w przypadku badania wykonywanego na aparacie analogowym.

Koszt inwestycji wyniósł 613.790,70 zł, z czego dofinansowanie ze środków Ministra Zdrowia wyniosło 548.557,65 zł. Szpital w Świdnicy znalazł się w gronie 69 podmiotów, które otrzymały wsparcie w ramach programu pn. Narodowa Strategia Onkologiczna w zakresie zadania: „Zakup aparatury diagnostycznej dla wczesnego wykrywania nowotworów – mammografy”, na lata 2021-2022.

Szpital zachęca do skorzystania z możliwości diagnostycznych nowego mammografu i przypomina, że październik jest Miesiącem Walki z Rakiem Piersi. Rak piersi to najczęstsza choroba nowotworowa wśród kobiet. Głównym powodem, dla którego tak wiele kobiet nadal umiera na raka, jest zbyt późne wykrycie choroby, wtedy gdy jest ona już w zaawansowanym stadium. W zdecydowanej większości przypadków wczesne wykrycie raka piersi umożliwia całkowite wyleczenie, dlatego tak ważna jest profilaktyka.

Największe ryzyko zachorowania na raka piersi dotyczy kobiet w wieku od 50 do 69 lat. W świdnickim szpitalu istnieje możliwość wykonania bezpłatnych badań mammograficznych w Ramach Programu Profilaktyki Raka Piersi.

/Informacja i zdjęcia szpitala Latawiec w Świdnicy, opr. red./

Poprzedni artykułJesienne liście do uprzątnięcia z zabytkowego cmentarza
Następny artykułKolejne zakażenia w powiecie świdnickim. Jaka sytuacja w kraju i województwie?